Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η αυθαίρετη προσθήκη κόλλησε στο όριο τότε ναι.

Ναι ακριβώς αυτό έγινε, η αυθαίρετη προσθήκη κολάει στο όριο, δεν αφήνει ακάλυπτο χώρο και φυσικά ούτε Δ. Απλά ρωτάω για επιβεβαίωση, για να μην χρεώνω άδικα επιπλέον πρόστιμο, (έστω και μικρό βέβαια).

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα φώτα σας, παρακαλώ γιατί όσο κι αν έψαξα δε βρήκα κάτι παρόμοιο.

 

Έχω οροφοδιαμέρισμα του 1978 όπου έχει αυξηθεί η επιφάνεια του διαμερίσματος,

επειδή έχουν μικρύνει οι φωταγωγοί (δηλαδή έγιναν μικρότεροι απ' ότι προβλέπει η οικ. άδεια).

 

Αυτό σκέφτηκα να το δηλώσω σαν ΥΚ+ΥΔΚΧ.

 

Όμως στους υπολογισμούς πολεοδομικών μεγεθών της άδειας (δεν υπήρχε τότε Διάγραμμα Κάλυψης)

φαίνεται ότι θεωρείται εγκεκριμένη επιφάνεια οικοδομής με τους φωταγωγούς.

 

Δηλαδή φαίνεται να είχαν μετρήσει στη "Δόμηση" (δεν υπάρχε η έννοια του ΣΔ) αλλά και στην Κάλυψη και οι φωταγωγοί.

 

Πώς να το δηλώσω; Σαν αλλαγή χρήσης;

Edited by Teta
Link to comment
Share on other sites

ΥΚ  σίγουρα δεν υπάρχει.....

 

εγώ θα έλεγα Υ.Δ Κ.Χ......πιθανότατα αν κάνεις υπολογισμό θα δεις ότι μπορεί να βγει το 500αρικο που είναι το παράβολο.....

 

επειδή είναι φωταγωγός χρειάζεσαι το 51%  των συνιδιοκτητών να συναινούν

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία με άδεια του 81', έχει κλείσει ο φωταγωγός.

Παρόλα αυτά στο εμβαδομετρικό της άδειας τον προσμετράει σττην δόμηση και στην κάλυψη.

Στο σύστημα το εισάγω σαν παράβαση:

α)δομησης

β)δόμησης και κάλυψης

γ)δόμησης και κάλυψης και ίσως πλαγίων αποστάσεων.

δ)κάπως αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δες αν το διαμέρισμα με τον καταπατημένο-κλεισμένο φωταγωγό, αποτυπώνεται στα σχέδια της σύστασης.

Αν ναι δεν χρειάζεσαι συναίνεση.

Αφού λοιπόν έχεις τσεκάρει ότι ο χώρος προσμετρούσε, τότε με αναλυτικό προυπολογισμό θα το υπολογίσεις (χτίσμο τοίχων, ανοίγματα κλπ) ως μια λοιπή παράβαση. Ενδεχομένως στο διαμέρισμα να υπάρχουν και άλλες λοιπές παραβάσεις, οπότε να μπορείς να τις υπάγεις και αυτές αθροιζόμενες στον ίδιο αναλυτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δεν χρειάζεται συναίνεση είναι σε μονοκατοικία.

Το θέμα τώρα είναι το εξής.

Στο κτίσμα αυτό 50τ.μ, ο φωταγωγός είναι 5τ.μ. (55τ.μ πραγματοποιούμενη δόμηση σύμφωνα με την άδεια)

Έγινε επέκταση ενός δωματίου 9τ.μ.

Στο Ε9 δηλώνει 59τ.μ. με έτος κατασκευής το 1981. Δηλαδή τα 50τ.μ. της κατοικίας χωρίς το φωταγωγό και τα 9τ.μ του δωματίου. Δεν δηλώνει τον φωταγωγό που κλείστηκε το 2010 παρόλο που προσμετράτε στη δόμηση σύμφωνα με την άδεια.

Θα υπάρχει πρόβλημα να θεωρηθεί το Ε9 αποδεικτικό παλαιότητας για το δωμάτιο;

Οι αεροφωτογραφίες δεν βολεύουν γιατί το δωμάτιο είναι κάτω από στέγαστρο.

Link to comment
Share on other sites

κι' αν αυτος ο φωταγωγος δεν εχει "εμφανη" σημαδια οτι εκλεισε "μεταγενεστερα"

 

[θα μπορουσε να τον ειχε κλεισει εξαρχής..]

 

κι αφου ειναι μονοκατοικια...σε "οικοπεδο" [????]

ειδες αν εχεις υπολοιπα σδ..για νομιμοποιηση???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ αλλά το δωμάτιο κτίστηκε 0.8μ. από το όριο και επομένως έχει παραβίαση Δ.

Δεν ξέρω βέβαια αν αυτή η απόσταση από το όριο 0.8μ. μπορεί να θεωρηθεί φωταγωγός ή κάτι άλλο και ακόμη ακόμη να μετρήσει στη δόμηση, υπάρχει μεγάλο περιθώριο,  τότε θα μπορούσε να πάει για νομιμοποίηση.

Και κάτι που είναι γεγονός είναι ότι σε περιπτώσεις που το πρόστιμο βγαίνει κάτω από 2000 ευρώ,(1600 στην συγκεκριμένη) έναν ιδιοκτήτη τον συμφέρει να πάει με τακτοποίηση διότι, σε περίπτωση που πάει για νομιμοποίηση, ένας μηχανικός ή τουλάχιστο εγώ, δεν μπορώ να την κάνω με λιγότερα από 2000ευρώ συν κρατήσεις κτλ. Βάλε και το 500αρικο για το παράβολο, δεν τον συμφέρει. Θα μου πεις άλλο 30χρόνια, άλλο για πάντα. Ο ιδιοκτήτης λέει ποιος ζει ποιος πεθαίνει.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω περιπτωση πολυκατοικιας με ΟΑ του 1977 στη Θεσσαλονικη οπου οι κατοψεις, πανω απο ισογειο ως και τον 4ο εχουν δυο μεγαλους φωταγωγους.

Αυτοι, ολως περιεργως, εχουν μετρησει τοσο σε δομηση οσο και σε καλυψη.

Κατι που γινεται αμεσα αντιληπτο απο κατοψεις και διαγραμμα καλυψης.

 

Εν προκειμενω το διαμερισμα μου εχει παραβασεις διαμερισματωσης με καταληψη μικρων τμηματων του διπλα διαμερισματος και καταληψης τμηματων των φωταγωγων λογω κατασκευης των με μικροτερες διαστασεις.

 

Την καταληψη των φωταγωγων που, ναι μεν εχουν μετρησει στη δομηση αλλα ειναι εκτος της ιδιοκτησιας του ακινητου μου, την "τιμωρω" ως ΥΔ η ως διαμερισματωση?

 

Και αν τιμωρειται ως ΥΔ, τοτε αυτη προσαυξανει το μεικτο εμβαδον που αναγραφεται στα συμβολαια η λογω του οτι εχει ηδη προσμετρηθει στο ΣΔ παραμενει αμεταβλητη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.