Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Roukat,

Ο συντ. Υ.Κ  δεν εφαρμόζεται όπως αναφέρεται  στην επεξηγηματική παρ.7 του νέου παραρτ. Α΄  όταν έχουμε αυθαίρετο εντός του περιγράμματος της αδείας.

Επίσης για το ίδιο  βλέπε  Εγκ.4/13  παρ.33.β

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(...)

 

σε οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 850  (600 τμ για καταστήματα) ανεγερθεί κατάστημα εμβαδού αδείας 260 τμ (210 τμ ισόγειο + 50 πατάρι) + 210  τμ υπόγειο. 

 

Στην πράξη το ισόγειο-υπόγειο έγιναν 340 τμ και το πατάρι 150 τμ.

Άρα έχω υπέρβαση 130 τμ χώρων κύριας χρήσης στο ισόγειο και 130 τμ +100 τμ =230 τμ χώρων μειωμένου συντελεστή σε υπόγειο-πατάρι. Το υπόγειο σκέφτεται να το κλείσει οπότε πιθανόν να μη δηλωθεί ως αυθαιρεσία. (ούτε να το σκέφτεται κάτι τέτοιο. Υπαγωγή για  όλους του αυθαίρετους χώρους )

 Επίσης υπάρχει και παραβίαση πλάγιων αποστάσεων από την πλευρά που επεκτάθηκε παρανόμως το κτίριο.

 

Σε ένα φύλλο καταγραφής θα βάλω τα 130,00 τμ του ισογείου θεωρώντας ποσοστό υπέρβασης (στον παρανομαστή θα μπει ο σημερινός Σ.Δ του οικοπέδου για την εν λόγω χρήση) που επιτρέπονται βάση αδείας και θα βάλω και την παραβίαση πλάγιων αποστάσεων και την υπέρβαση κάλυψης . 

 

Σε ένα δεύτερο φύλλο καταγραφής θα βάλω τα 100τμ του παταριού (+την επιφάνεια του υπογείου ή αν έχει συνδυασμό παραβάσεων σε άλλο Φ.Κ)  με μειωμένο συντελεστή και ποσοστό υπέρβασης πάλι αφού το πατάρι δεν είναι στην πλευρά που παραβιάζει το όριο και χωρίς υπέρβαση κάλυψης. (το πατάρι επεκτάθηκε εντός της εγκεκριμένης κάλυψης?) 

 

Οι αυθαίρετες επεκτάσεις έχουν γίνει εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος κάλυψης και συνεπώς θα πρέπει να χρεώσεις Υ.Κ ταυτόχρονα με Υ.Δ και παραβίαση Δ στα Φ.Κ που αντιστοιχούν. Αν η παραβίαση Δ γίνεται σε διαφορετική επιφάνεια από αυτή που αφορά στην υπέρβαση κάλυψης, θα πρέπει να επιμερίσεις σε περισσότερα φ.κ.

 

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Το πατάρι ναι, επεκτάθηκε εντός της εγκεκριμένης κάλυψης του κτιρίου.

 

Οι επεκτάσεις έχουν γίνει όλες προς τη νότια πλευρά του κτιρίου, οπότε ναι, θεωρώ ότι Υ.Κ. και Υ.Δ. και παραβίαση Δ θα μπούν στο ίδιο Φ.Κ. για τα  επιπλέον τετραγωνικά του ισογείου.

 

Σε ότι αφορά τα τ.μ. του υπογείου, εφόσον ο ιδιοκτήτης θέλει να αποφύγει το -αρκετά μεγαλύτερο από το ήδη μεγάλο- κόστος, θεωρώ ότι πέραν από μια ενημέρωση από τη μεριά μου για πιθανές επιπλοκές σε μεταγενέστερη φάση - για κάποια βεβαίωση μηχανικού πχ που θα χρειαστεί- δε μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια ερωτηση: Σε ιδιοκτησια εντος οριου οικισμου <2000 κατοικους συμφωνα με τα εγκεκριμενα σχεδια του 1988, το ποσοστο καλυψης ειναι 70%, Σημερα ειναι 60%. Οταν σημερα υπολογιζω την καλυψη βασει του εμβαδου του οικοπεδου διαπιστωνω οτι με την σημερινη - μειωμενη- καλυψη ξεπερναει την επιτρεπομενη. Το θεωρω παραβαση καλυψης ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια ερωτηση: Σε ιδιοκτησια εντος οριου οικισμου <2000 κατοικους συμφωνα με τα εγκεκριμενα σχεδια του 1988, το ποσοστο καλυψης ειναι 70%, Σημερα ειναι 60%. Οταν σημερα υπολογιζω την καλυψη βασει του εμβαδου του οικοπεδου διαπιστωνω οτι με την σημερινη - μειωμενη- καλυψη ξεπερναει την επιτρεπομενη. Το θεωρω παραβαση καλυψης ή οχι?

 

Υπέρβαση κάλυψης έχεις στα τμήματα αυτά που είναι εκτός περιγράματος της οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση κάλυψης έχεις στα τμήματα αυτά που είναι εκτός περιγράματος της οικοδομικής άδειας.

Δεν εχω τπτ εκτος περιγραμματος..Ουσιαστικα η ερωτηση μου ειναι εαν με επηρεαζει που αλλαξε το ποσοστο καλυψης προς τα κατω ή οχι..Ειμαι δλδ καλυμμενος με τους ισχυοντες ορους δομησης του 1988 ή πρεπει να συγκρινω με το σημερα?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τπτ εκτος περιγραμματος..Ουσιαστικα η ερωτηση μου ειναι εαν με επηρεαζει που αλλαξε το ποσοστο καλυψης προς τα κατω ή οχι..Ειμαι δλδ καλυμμενος με τους ισχυοντες ορους δομησης του 1988 ή πρεπει να συγκρινω με το σημερα?

 

Συγκρίνεις με την οικοδομική άδεια και όχι με το σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.