Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

καλησπερα σας,

εχω δυο αδειες του 1991 & 1994 στισ οποιες κατασκευαστηκαν μια κατοικια και ενα κασταστημα σε ενα οικοπεδο. Ο μηχανικος τοτε θεωρησε οτι ειναι εντος οικισμου προ του 1923. Απο τοτε μεχρι και το 2000 κατασκευαστηκαν και καποια αυθαιρετα και τα οποια θελει να τα νομιμοποιησει. Πηγα στην πολεοδομια και μου ειπαν οτικακως εχτησε τοτε με αυτους τους ορους δομησης και οτι σε αυτο το σημειο δεν υπαρχεο οικισμος και οτι το παιρνουμε σαν εκτος. Βρηκα στο αρχειο την τελευταια αδεια που εκδοθηκε στην περιοχη μ εορους δομησης εκτοσ σχεδου. Εγω πως θα νομιμοποιησω τωρα? Με εκτος το προστιμο θα βγει τεραστιο. Συγνωμη που γραφω σε λαθος σημειο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Σε μία οριζόντια ιδιοκτησία κάνετε τον υπολογισμό με βάση τα χιλιοστά που αντιστοιχούν στην ιδιοκτησία ανεξαρτήτως της λογικής? Και εξηγούμε έχω μία περίπτωση που διαμέρισμα ισογείου τετραγωνικών 40 έχει δύο χιλιοστά, όταν διαμέρισμα 100τ.μ. έχει 200/1000. Επομένως με την λογική των χιλιοστών μία παράβαση 5τ.μ. που έχει πρέπει να πάει με συντελεστή υπέβασης πάνω απο 200%.

 

 

Θα θελα να μου πει κάποιος πως ορίζεται το ποσοστό δόμησης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Η εγκύκλιος 4 πήγε να δώσει λύση στο πρόβλημα αναντιστοιχίας χιλιοστών συνιδιοκτησίας και πραγματικής επιφάνειας, αλλά τα μπέρδεψε περισσότερο. Σαφής απάντηση δεν υπάρχει πέρα από γνώμες όπως και σε πολλά άλλα θέματα του νόμου.

Στην περίπτωση  ελάχιστων χιλιοστών που δεν αντιστοιχούν στην επιφάνεια της οριζόντιας (συνήθεις περιπτώσεις αποθηκών και θέσεων στάθμευσης), προσωπικά στον παρανομαστή του κλάσματος της υπέρβασης δόμησης βάζω την επιφάνεια του χώρου.

Έστω μια αυθαίρετη Θ.Σ 15 τ.μ με  2 χιλιοστά επί του οικοπέδου, τα οποία αντιστοιχούν σε μια πολύ μικρότερη επιφάνεια από την αναφερόμενη, που άλλαξε χρήση σε κατοικία και πρέπει να βάλω Υ.Δ, θα υπολογίσω το κλάσμα υπέρβασης με παρανομαστή την επιφάνεια των 15 τ.μ οπότε θα έχω προσαύξηση 100% και όχι >>200% που θα έβγαινε αν έβαζα χιλιοστά Σ.Δ οικοπέδου.

Εκτιμώ ότι η εγκ. 4 αυτό πήγε να εξηγήσει αλλά τα έκανε σαλάτα τελικά.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για τις ιδιοκτησίες που μετράνε τα τμ στο συντελεστή δόμησης λέω να εφαρμόσω το εξής: Αν δεν έχει αλλάξει ο σδ της περιοχής να συγκρίνω κατευθείαν τα αυθαίρετα με τα τμ της αδείας της ιδιοκτησίας. Αν έχει αλλάξει ο σδ να κάνω αναγωγή στα τμ, π.χ. αν ο σδ ήταν 1 όταν βγήκε η άδεια και 0,6 σήμερα τότε 0,6/1 * τα τμ της ιδιοκτησίας κ με αυτά να συκρίνω τα αυθαίρετα.

 

Τώρα για υπόγεια και γενικά χώρους που δεν μετράνε στο σδ τι να πω??? Πάντως μπορεί κ εκεί να εφαρμόσω κάτι ανάλογο.

Εγώ προσωπικά (και μετά από πολλές συζητήσεις) τα υπόγεια που στην άδεια δεν μετρούσαν καν στον ΣΔ και έχουν αλλάξει χρήση (σε κύρια) αφενός τα δηλώνω κατηγορία 5 (διότι στον αριθμητή βάζω 0) και για τον υπολογισμό του προστίμου στον παρανομαστή βάζω τα χιλιοστά επί της σημερινής επιτρεπόμενης δόμησης.. Πάντως όντως η διευκρίνηση της εγκ.4 μόνο διευκρίνηση δεν χαρακτηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι διαφορετική περίπτωση από το προηγούμενο ερώτημα.

Ο συντελεστής προσαύξησης δόμησης σε χώρους που δεν έχουν χιλιοστά προκύπτει από δυο επικρατούσες απόψεις.

α) Βάζοντας παρανομαστή το 0 (θεωρητικό κλάσμα τείνει στο άπειρο) επομένως μέγιστος συντελεστής

β) Παρανομαστής ο σημερινός Σ.Δ του οικοπέδου.

Αριθμητής και στις δυο περιπτώσεις η επιφάνεια του υπογείου.

Προσωπικά εφαρμόζω τη λύση (β).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι διαφορετική περίπτωση από το προηγούμενο ερώτημα.

Ο συντελεστής προσαύξησης δόμησης σε χώρους που δεν έχουν χιλιοστά προκύπτει από δυο επικρατούσες απόψεις.

α) Βάζοντας παρανομαστή το 0 (θεωρητικό κλάσμα τείνει στο άπειρο) επομένως μέγιστος συντελεστής

β) Παρανομαστής ο σημερινός Σ.Δ του οικοπέδου.

Αριθμητής και στις δυο περιπτώσεις η επιφάνεια του υπογείου.

Προσωπικά εφαρμόζω τη λύση (β).

Μπερδεύτικα και σε μπέρδεψα λίγο.

Τον παρανομαστή '0" τον βάζω για επιλογή κατηγορίας σε υπόγειο βοηθητικό χώρο που έχει αλλάξει χρήση σε κύρια μόνο για επιλογή ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.

Ενώ τον παρανομαστή χιλιοστά επί την επιτρεπόμενη σημερινή δόμηση οικοπέδου για υπολογισμό προστίμου (δηλ. ποσοστό υπέρβασης δόμησης)

Πάντα αναφέρομαι σε χώρους που έχουν χιλιοστά βάσει της Σύστασης Οριζόντιας Ιδιοκτησίας.

Το πάλαι ποτέ helpdesk του υπεκα αυτά έλεγε.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη....

 

Τα υπόγεια κοινόχρηστα για υπ.προστίμου διαίρεσε τα με συντελεστές οικοπέδου.

 

Τα υπόγεια που είναι οριζόντιες διαίρεσε τα μάλλον με εμβαδόν επιφάνειας όπως λέει ο Παύλος. Είναι πολύ δυσμενές αυτό που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

η υπέρβαση κάλυψης γίνεται σε σχέση με την κάλυψη του κτιρίου στην άδεια ή με τα επιτρεπόμενα στο οικόπεδο;

 

η περίπτωση μου αφορά ένα κλείσιμο εξώστη που όμως είναι μέσα από την Οικοδομική γραμμή, εντός περιγράμματος κάλυψης, αλλά εκτός από το σχέδιο που δείχνει η κάτοψη της άδειας

 

 

 

αν η άδεια έχει χρησιμοποιήσει μικρότερη επιφάνεια στην κάλυψη από την επιτρεπόμενη και η επέκτασή μου είναι μέσα στο θεωρητικά νόμιμο της περιοχής το χρεώνω ως ΥΚ?

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο εξώστης στην άδεια βρίσκεται εντός του νομίμου περιγράμματος κάλυψης του κτιρίου?

Αν ισχύει κάτι τέτοιο το κλείσιμο θα χρεωθεί μόνο με Υ.Δ και θα ελέγξεις αν υπάρχει παραβίαση Δ.

Ο έλεγχος γίνεται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια.

 

υ.γ Επανέφερε το αρχικό σου ερώτημα (με χρήση της λειτουργίας strike through) πριν το σβήσεις  και τροποποιήσεις το μήνυμα, προς αποφυγή σύγχυσης στους συναδέλφους που διαβάζουν.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα:

 

η προσθήκη wc στην ταράτσα με πρόσβαση εκτός απόληξης κλιμακοστασίου, μπορεί να χρεωθεί με μειωτικό συντελεστή ως χώρος μη κύριας χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.