Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

..........................

 

Συμβολαιογραφικα φερεται να συγκαταλεγεται στα καθαρα τετραγωνικα του ακινητου εκεινο το τμημα...

 

Τι λετε? Καποια βοηθεια?

 

 

Αφού κάνεις εξονυχιστικό έλεγχο και λεπτομερή εντοπισμό των παραβάσεων δεν έχεις καμιά λοιπή να το εντάξεις εκεί? Αν μέτρησε αυτό το τμήμα στη δόμηση (απ' ότι κατάλαβα 0,30x1,10 καταπάτησε η τουαλέτα τον ''φωταγωγό'') πώς θα πάει με Υ.Δ.? Με τη μετατόπιση της τουαλέτας προς την κουζίνα μετατοπίστηκε ανάλογα και αυτός ο χώρος λες? Άρα ένα τμήμα του καταπατήθηκε από την τουαλέτα και ένα άλλο από το δωμάτιο? Σε παράβαση αναλυτικού προϋπολογισμού ταιριάζει να μπει. Και αφού συμβολαιογραφικά συγκαταλέγεται στα καθαρά τετραγωνικά του διαμερίσματος, χωρίς συναίνεση. (Αυτό που το είδες από την κάτοψη της σύστασης? ή από την εμβαδομέτρηση σου εικάζεις ότι συγκαταλέγεται?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε 3οροφο κτηριο (ισογειο+2) ==> υπαρχει αυξηση του συνολικου περιγραμματος με ΥΚ και Υπ Προκηπιου. Στα φυλλα καταγραφης οι υπερβασεις καλυψης-προκηπιου  μπαινουν σε ολα τα επιπεδα? ή μονο μια φορα στο ισογειο?

Αν θες να είσαι πιο καλυμμένος σε όλα, μάλλον είναι αρκετά σωστότερο. Όπως αν είχες 2 κτίρια κολλητά ή σε απόσταση, ή δύο διαμερίσματα στον ίδιο όροφο του ίδιου ιδιοκτήτη που θα δήλωνες σε μια δήλωση, με υπέρβαση ύψους και τα δύο. Και στα δύο κτίρια ή διαμερίσματα δεν θα εφάρμοζες συντελεστή Υ.Υ.?

 

Εμένα η απορία μου είναι η εξής:

έστω ΥΔ και Κάλυψης  κλειστών χώρων 10τ.μ. από όπου προκύπτει <20% υπέρβαση Κάλυψης

υπάρχουν επίσης στέγαστρα στον ακάλυπτο κατ' επέκταση της κατοικίας εμβαδού 40τ.μ. τα οποία ρυθμίζονται με λοιπή παράβαση και είναι είτε <20% είτε >20%, όμως σε κάθε περίπτωση η συνολική υπέρβαση κάλυψης κατασκευών/χωρών με εμβαδόν + κατασκευών/χώρων με αναλυτικό προϋπολογισμό είναι >20%. 

Α)Τελικά η υπέρβαση της Κάλυψης των κλειστών χώρων υπολογίζεται με <20% ή προσμετράται και η του αναλυτικού προπολογισμού Υ.Κ άρα >20% ??

Β)Υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης και κάλυψης στο γήπεδο. Θα μπορούσε να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης μόνο για τη νομ/ση των αυθαιρέτων κλειστών χώρων (Κάλυψη-Δόμηση) και να ρυθμιστούν με 4178 (στην ίδια δήλωση, ή σε άλλη) τυχόν άλλες αυθαιρεσίες όπως ξεμπαζωμένη ημιϋπόγεια αποθήκη, στέγαστρο στον ακάλυπτο, μπετά, κιόσκια με αναλυτικό?

Σε άδεια νομιμοποίησης καλείται ελεγκτής δόμησης?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

εχω μια περιπτωση με κατασκευη λιγοτερων τμ σε τυπικο οροφο οικοδομης και μεταφορα αυτων στο δωμα αυθαιρετα...

δηλαδη σε ενα 3οροφο με τυπικο οροφο 90τμ δομησε 80τμ σε καθε οροφο και τα υπολοιπα 30τμ που περισσεψαν τα εριξε στο δωμα φτιαχνοντας μια γκαρσονιερα...

 

τι πιστευεται οτι πρεπει να νομιμοποιησει? σιγουρα το δωμα....το οτι εφτιαξε μικροτερο οροφο θεωρειτε αυθαιρεσια??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε κτιριο προ του 75 , έχω 15 μ. κτιρίου στον ακάλυπτο προ του 75 με υπερβαση δόμησης και κάλυψης(κατηγορία 1).

Παράλληλα έχω και 15 μ. επέκταση το 1990 (κατηγορία 4).

Για τον υπολογισμό των συντελεστών υπερβάσεων δομησης και κάλυψης της κατηγορίας 4 θα υπολογίσω και τις αυθαιρεσίες που εντάσσονται στην κατηγορία 1;

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με κατάστημα στο ισόγειο ,διαμέρισμα κατοικίας στον Α Οροφο και στον Β Όροφο έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα

διαμέρισμα μεταξυ ισογειου και Α Ορόφου (σαν πατάρι ) το οποιο ειναι αυτονομο (εχει είσοδο από το κλιμακοστασιο του κτιριου) .

Στο κτιριο εχει γινει συσταση η οποια δεν το ανεφερε αν και ειναι παλιο (τεκμηριωση μεσω κοινου φεροντος οργανισμου) .

Πως θα επιλεξω συντελεστη υπερβασης δομησης ; Με τι θα διαιρέσω την επιφάνεια του που είναι 48,00τ.μ .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε κτιριο προ του 75 , έχω 15 μ. κτιρίου στον ακάλυπτο προ του 75 με υπερβαση δόμησης και κάλυψης(κατηγορία 1).

Παράλληλα έχω και 15 μ. επέκταση το 1990 (κατηγορία 4).

Για τον υπολογισμό των συντελεστών υπερβάσεων δομησης και κάλυψης της κατηγορίας 4 θα υπολογίσω και τις αυθαιρεσίες που εντάσσονται στην κατηγορία 1;

Νομίζω από εγκύκλιο 4 ,Αρθρο 9 ,16 : Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι

κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης του ακινήτου .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε διαμέρισμα Α' ορόφου  εξώστης που είναι στο πίσω μέρος του οικοπέδου έχει μεγαλώσει κατά 1μ2 και έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης. Η αύξηση των διαστάσεων έχει γίνει προς τον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου. Για να τακτοποιήσω χρειάζομαι συναίνεση από συνιδιοκτήτες? Σημειώνω ότι ρίσκεται στον πρώτο όροφο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κανονικά δεν χρειάζεσαι....

 

αλλά μουχει τύχει για να αγοράσει η συμβολαιογράφος του αγοραστή να ζητά αλλαγή ιδιοκτησίας για  εξώστη που μεγάλωσε γιατί λέει κλέβει αέρα (αυτό πληροφοριακά)

 

 

Υ,Δ και Υ,Κ   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.