Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

εχω κτιριο εκτοσ σχεδιου με υψοσ επιτρεπομενο τησ περιοχης 4,00μ + στεγη 1,50μ......το κτιριο μου εχει υψος 3,50μ και η στεγη 2,00μ εχω υπερβαση υψους;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η κάλυψη με βάση τους σημερινούς όρους δόμησης στο οικόπεδο είναι 390,90 τ.μ, τότε ορθά το υπολογίζεις. Με τον τρόπο αυτό δεν υπολογίζεις την κάλυψη (όπως αναφέρεις) αλλά το συντελεστή προσαύξησης προστίμου, λόγω υπέρβασης κάλυψης.

Υποθέτω ότι συζητάμε για αυτοτελές κτίριο χωρίς σύσταση Ο.Ι και με οικοδομική άδεια.

 

Υ.Γ Μη συμπληρώνεις διαδοχικά ερωτήματα σε διαδοχικές παραθέσεις. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής. Η απάντησή μου αφορά στο πρώτο σου ερώτημα. 

Για το δεύτερο ερώτημα, κάνε διόρθωση τις ορθογραφίας σου.

Δεν αναφέρεις το προβλεπόμενο από την άδεια ύψος κτιρίου. Αυτοί είναι οι όροι δόμησης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν η κάλυψη με βάση τους σημερινούς όρους δόμησης στο οικόπεδο είναι 390,90 τ.μ, τότε ορθά το υπολογίζεις. Με τον τρόπο αυτό δεν υπολογίζεις την κάλυψη (όπως αναφέρεις) αλλά το συντελεστή προσαύξησης προστίμου, λόγω υπέρβασης κάλυψης.

Υποθέτω ότι συζητάμε για αυτοτελές κτίριο χωρίς σύσταση Ο.Ι και με οικοδομική άδεια.

ειναι αυτοτελες κτιριο χωρις συσταση ο.ι και με οικοδομικη αδεια.............αρα η καλυψη ειναι >20%;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς συντελεστής προσαύξησης 1.40 και μη κάνεις παράθεση μηνύματος ακριβώς από κάτω. Διάβασε κανόνες συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

εχω ισογειο κτιριο χωρισ οικοδομικη αδεια με υψος 4,85μ προ '75..............στην περιοχη επιτρεπεται υψος 16μ.............βαζω υπερβαση υψους;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

μηπως υπαρχει συναδελφοι καποια απαντηση στο 1196 και στο 1191



 

 

 



Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

 

 

Είναι εκτός σχεδίου και είναι δύο ιδιοκτήτες και στο γεωτεμάχιο και στην άδεια του σπιτιού. Δεν έχουν κάνει σύσταση ακόμα. Θέλουν να τακτοποιήσουν για να γίναι και η σύσταση στη συνέχεια.

 

 

Εφόσον είναι εξ' αδιαιρέτου το ακίνητο πρέπει να το τακτοποιήσεις σαν μια ιδιοκτησία παίρνοντας υπεύθυνες δηλώσεις και από τους δύο. Αν το κτίριο έχει τηρήσει σχετικώς το περίγραμμά του βάζεις υπέρβαση δόμησης και κάλυψης τις επεκτάσεις του σε σχέση με την άδεια και με αναλυτικό το ξεμπάζωμα του υπογείου(εφόσον έχουν εφαρμοστεί οι στάθμες της άδειας). Εγώ θα έβαζα και διαμερισμάτωση.

 

Διάβασε και όσα περιγράφονται στο άρθρο 5 του 4178. 

Link to comment
Share on other sites

εχω κτιριο εκτοσ σχεδιου με υψοσ επιτρεπομενο τησ περιοχης 4,00μ + στεγη 1,50μ......το κτιριο μου εχει υψος 3,50μ και η στεγη 2,00μ εχω υπερβαση υψους;;;;;;

 

Επιτρεπόμενο ύψος εκτός σχεδίου hmax = 1,50μ ??? !!!!   

Όμως σύμφωνα με το Π.Δ. 270 Δ΄/85 είναι hmax = 1,20μ

 

Πάντως η υπέρβαση ύψους της στέγης δεν συμψηφίζεται με ελάττωση του ύψους του κτιρίου, οπότε έχεις υπέρβαση ύψους στέγης που χρεώνεται με αναλυτικό προυπ/μό.

Link to comment
Share on other sites

εντός σχεδίου, διώροφη κατοικία: σε αυθαίρετο χώρο στέγης το τμήμα του κλιμακοστασίου 6τ.μ. στεγασμένο και αυτό μπορεί να αφαιρεθεί από την υπέρβαση δόμησης? για το λόγο ότι στην οικ. άδεια το τμήμα του κλιμακοστασίου μέτρησε στη δόμηση ισογείου και ορόφου (άρα προβλεπόταν απόληξη)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.