Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

καλημέρα.

υπάρχει περίπτωση να δηλώνουμε αυθαίρετο χώρο σε φύλλο καταγραφή με υπέρβαση δόμησης και παραβίαση πλάγιας απόστασης Δ, αλλά χωρίς υπέρβαση κάλυψης? αφού και σε πρόβολο να είναι δεν μετρά ως υπέρβαση κάλυψης? (υ.γ. το συγκεκριμένο είναι σε μεσοπάτωμα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok συνάδελφε. βρήκα την απάντηση, πρόκειται για επέκταση δωματίου κύριας χρήσης στο μεσωπάτωμα αλλά την ίδια στιγμή υπάρχει και στο ισόγειο και έχει δηλωθεί σωστά νομίζω η υπέρβαση στο ισόγειο με υπέρβαση κάλυψης και παραβίαση Δ, ενώ στο μεσωπάτωμα δηλώθηκε μόνο η παραβίαση Δ αφού η υπέρβαση κάλυψης δηλώνεται μόνο μια φορά στο ισόγειο....(δεν ξέρω για τί δεν ισχύει το ίδιο για την παραβίαση Δ αλλά φαντάζομαι ότι η αυθαιρεσία επηρεάζει το όγκο σε κάθε επίπεδο και άρα έχει λογική)

 

2ο ερώτημα: μπορεί σε μια δήλωση που υπάρχουν πολλά αυθαίρετα πχ. τα 3.000τ.μ. να δηλώνονται με υπέρβαση <50% επιτρεπόμενης δόμησης και μετά τα υπόλοιπα φύλλα καταγραφής + 2000τ.μ. με υπέρβαση δόμησης 50% έως 100% υπέρβαση? με ποια λογική μπορεί να γίνει αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

1ο: ακριβώς όπως το αναφέρεις.

 

2ο: ΟΧΙ. Τα ποσοστά υπέρβασης υπολογίζονται αθροίζοντας όλα τα αυθαίρετα τμ και μπαίνουν τα ίδια σε όλα τα φύλλα καταγραφής. Αλλιώς θα έκανα αν είναι 20 φύλλα καταγραφής για α τα σπάσω και να χω σε κάθε ένα

*Επιφυλάσσομαι μόνο για την περίπτωση που γίνεται κοινή δήλωση για περισσότερες από μια ιδιοκτησίες οπότε εκεί τα ποσοστά υπέρβασης μπορεί να είναι διαφορετικά για κάθε ιδιοκτησία ανάλογα με τα ποσοστα της

Link to comment
Share on other sites

ok συνάδελφε. βρήκα την απάντηση, πρόκειται για επέκταση δωματίου κύριας χρήσης στο μεσωπάτωμα αλλά την ίδια στιγμή υπάρχει και στο ισόγειο και έχει δηλωθεί σωστά νομίζω η υπέρβαση στο ισόγειο με υπέρβαση κάλυψης και παραβίαση Δ, ενώ στο μεσωπάτωμα δηλώθηκε μόνο η παραβίαση Δ αφού η υπέρβαση κάλυψης δηλώνεται μόνο μια φορά στο ισόγειο....(δεν ξέρω για τί δεν ισχύει το ίδιο για την παραβίαση Δ αλλά φαντάζομαι ότι η αυθαιρεσία επηρεάζει το όγκο σε κάθε επίπεδο και άρα έχει λογική)

 

2ο ερώτημα: μπορεί σε μια δήλωση που υπάρχουν πολλά αυθαίρετα πχ. τα 3.000τ.μ. να δηλώνονται με υπέρβαση <50% επιτρεπόμενης δόμησης και μετά τα υπόλοιπα φύλλα καταγραφής + 2000τ.μ. με υπέρβαση δόμησης 50% έως 100% υπέρβαση? με ποια λογική μπορεί να γίνει αυτό? 

Σύμφωνα με τις απαντήσεις που έδινε το help desk η κάλυψη χρεώνεται σε όλους τους ορόφους και όχι μόνο στο ισόγειο. Όμοια με την παραβίαση πλάγιων αποστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις απαντήσεις που έδινε το help desk η κάλυψη χρεώνεται σε όλους τους ορόφους και όχι μόνο στο ισόγειο. Όμοια με την παραβίαση πλάγιων αποστάσεων.

μήπως εννοούσαν σε υπερβάσεις ορόφου επί προβόλων/εξωστών? γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει λογική...αν είναι θα μετρούσαμε την κάλυψη και στα νόμιμα σε όλους τους ορόφους και θα αλλάζαμε τα δεδομένα...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που είχα όπου έγινε επέκταση της οικοδομής κατά 60εκ μου είχαν πει ότι την υπέρβαση κάλυψηw πέραν του ισογείου

να την χρεώσω και στους υπόλοιπους ορόφους. Και μένα μου φαίνονταν παράλογο αφού ήταν όλο το 3 οροφο 1 ιδιοκτησία και θεωρούσα

σωστό να χρεώσω δόμηση και κάλυψη στο ισόγειο και μόνο δόμηση στους ορόφους.

Μπορεί να μη το έθεσα σωστά όπως το έγραψα στο προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ακούσει και εγώ αυτή την άποψη. Προσωπικά δεν χρεώνω υπέρβαση κάλυψης σε όλους τους ορόφους εφόσον αυτή έχει ήδη υπολογιστεί σε άλλη στάθμη. Δηλαδή αν έχω υπέρβαση σε έναν όροφο που από κάτω υπάρχει ισόγειο που έχει μετρήσει σε κάλυψη δεν την χρεώνω. Αν έχω επέκταση του ορόφου έξω από το νόμιμο περίγραμμα του ισογείου τότε βάζω και υπέρβαση κάλυψης. Σε αντίθεση με την παραβίαση Δ η οποία θεωρώ ότι πρέπει να υπολογίζεται σε όλες τις στάθμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα τη γνώμη σας στην παρακάτω περίπτωση και συγνωμη αν το εχω γραψει σε λαθος θέμα, αλλα δε βρήκα κατι αντιστοιχο. :sad:

 

Εχω ισογεια πυλωτή τριόροφου κτιρίου κατοικιων που στο σχεδιο της ΟΑ που επισυναπτω δειχνει 3 ΘΣΑ και ενα κλειστο χώρο σταθμευσης. Εχει γίνει αυθαίρετη κατοικια ο χώρος των 2 ΘΣΑ που ειναι στο κοκκινο περιγραμμα στο σχεδιο της ΟΑ και θελουν να τη δηλώσει ζευγαρι εξαδιαιρετου. Στη σύσταση όμως της οποιας επισης το σχεδιο επισυναπτω, δειχνει στο χώρο της αυθαίρετης κατοικίας 3 ΘΣΑ(κοκκινο περιγραμμα), δηλαδη όπως βλεπετε μια επιπλέον θέση απο εκείνες της Ο.Α. Αυτες τις 3 ΘΣΑ η σύσταση τις εχει σαν παρακολουθήματα 3 οριζόντιων ιδιοκτησιών, 2 στον γ που ανηκουν εξαδιαιρετου στο ζευγάρι και 1 στον β που ανήκει στην κόρη τους.Στην πραγματικότητα όμως στον γ οροφο ενώ η συσταση οριζοντίων λέει για 3 διαμερισματα εχει γίνει ολος ο όροφος ένα διαμερισμα.

 

Εγώ τώρα τι μπορώ να κάνω για να βγάλω το πρόστιμο? 

 

1. Ελέγχω όλες τις οριζοντιες των οποίων παρακολουθήματα ειναι οι ΘΣΑ που έχουν γίνει κατοικία για τυχόν αυθαιρεσίες, σωστα?

θεωρώ όμως κατα τη γνώμη σας οτι η αυθαίρετη κατοικία εχει κλεισει 2 ή 3 θΣΑ ? 

Μπορεί επίσης να δηλώσει την αυθαίρετη κατοικία το ζευγάρι εξαδιαιρετου με τη συναινεση της κόρης ή αφου κατα τη συσταση  μια ΘΣΑ ειναι παρακολουθημα της οριζοντιας της κόρης στον β πρέπει να γίνει η δήλωση και απο τους 3?

 

2. Για τον υπολογισμό της υπέρβασης δομησης: προσθέτω τα τ.μ της αυθαίρετης κατοικίας στην piloti με τις τυχον αυθαιρεσίες ή ρυθμίσεις των οριζοντίων που ελέγχω των οποίων παρακολουθήματα είναι οι ΘΣΑ που έχω κλείσει. Το σύνολο τα διαιρώ με τη σημερινή επιτρεπόμενη δόμηση * χιλιοστά. Σωστα?

Στα χιλιοστά όμως τι βάζω αφου στην piloti στη συσταση χιλιοστα εχει μονο για τον κλειστο χωρο σταθμευσης αυτοκινητων και τις ΘΣΑ τις γράφει ως παρακολουθηματα κάποιων διαμερισμάτων.?

Βάζω το σύνολο των χιλιοστών των διαμερισμάτων αυτών, δηλαδη των 2 στον γ και ενος στον β? Αλλά στον γ πλέον που τον ελέγχω εχει γινει όλος ενα διαμερισμα αλλάζει κατι και στα χιλιοστα που πρεπει να βάλω για να υπολογίσω 

post-41331-0-00011000-1490954912_thumb.jpg

post-41331-0-55323400-1490954946_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

anpap,

 

η περίπτωση σου έχει πολύ  μεγαλύτερο θέμα από το ποιά είναι τα ποσοστά ιδιοκτησίας, η Υ.Δ,  η διαμερισμάτωση κ.λ.π που κλασικά εντρυφούν στα αυθαίρετα....

 

Το θέμα σου είναι το :

"Αυτες τις 3 ΘΣΑ η σύσταση τις εχει σαν παρακολουθήματα 3 οριζόντιων ιδιοκτησιών,"

Διότι βάσει της νομοθεσίας αλλά και αποφάσεων ανωτάτων δικαστηρίων η πυλωτή θεωρείται ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ και η όποια σύσταση ιδιοκτησίας έχει γίνει εκεί είναι άκυρη!

Πολεοδομικώς βεβαίως και υπάρχει αυθαίρετη δόμηση σε σχέση πάντα με τα σχέδια της αδείας, με τα οποία (και  μόνο με αυτά) κρίνεται το μεγεθός της.

Στην περίπτωση νομίμων συμβολαίων, που  εσύ όμως δεν έχεις, η δόμηση της πυλωτής θα εδηλώνετο στα κοινόχρηστα από τον ωφελούμενο και μετά από την συναίνεση της πλειοψηφίας των ιδιοκτητών.

Εδώ το θέμα όμως έχει μπλέξει.....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.