Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

->τίτλος αναφέρει το ποσοστό επι οικοπέδου,

->τίτλος παραθέτει και το εμβαδόν που αντιστοιχεί σε αυτό το ποσοστό επί του οικοπέδου.

 

Το εμβαδόν που παραθέτει ο τίτλος  διαφέρει από την πράξη  [ποσοστό επι οικοπέδου] (επί) [εμβαδόν οικοπέδου]  κατά 0,4 τ.μ.

 

που οφείλεται η διαφορά

και ποιο από τα δύο διαλέγουμε,

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδό που δίδεται δεν είναι πάντα αναλογικό με το ποσοστο. Δες και το #1379

(Στη δικιά σου περίπτωση βέβαια πιθανόν ο σκοπός ηταν να είναι αναλογικό και οι τέτοιας τάξης διαφορές να προέκυψαν από στρογγυλοποίηση προς χαριν ευκολίας)

Link to comment
Share on other sites

 Αν η επιρεπόμενη δόμηση ορίζεται διαφορετικά απο τα χιλιοστά κατα τη σύσταση τότε πάς με βάση 

αυτή.

 Αν τώρα πάει αναλογικά με τα χιλιοστά και εχει καινουρια μέτρηση με διαφορά στο εμβαδόν

οικοπέδου απο αυτο της σύστασης όπως ρώτησα και εγώ στο #1378 τότε χρησιμοποιείς

την καινούρια μέτρηση. Εγω πχ είχα στην σύσταση εμβαδόν 234τμ, μετρησα βάσει υλοποιημένων

ορίων 240τμ, είμαι εντός της ανοχής του 5% και με συμφέρει να χρησιμοποιήσω τ0 240 καθώς 

για την οριζόντια που εξετάζω με οδηγεί σε ευμενέστερο συντελεστή υπέρβασης δόμησης.

Αν τωρα τη διαφορά την έχεις επειδή εγινε λάθος ο πολλαπλασιασμός χιλιοστών επι δόμησης 

και γράφτηκε λάθος στο συμβόλαιο, και αυτα τα 0.4τμ που λείπουν

σε πάνε σε δυσμενέστερο συντελεστή, κατ' εμε πήγαινε με βάση το σωστό νούμερο που προκύπτει απο τον

πολλαπλασιασμό. Γιατι απ οτι καταλαβαίνω και στο αρθροισμα επι του οικοπέδου θα λείπουν αυτα τα 

0.4τμ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά, παρέλειψα να αναφέρω οτι δεν ειναι στρογυλοποίηση γιατι η διαφορά ειναι προς τα κάτω (-), αν ήταν προς τα επάνω ίσως να ήταν στρογυλοποίηση, οπότε ο πολλαπλασιασμός εχει περισσότερο νόημα, απλώς ίσως αυτή η διαφορά να έχει κάποιο νόημα, πιθανόν εάν ειναι γωνιακό η μία κάθετη εν συγκρίση με άλλη κάθετη που ειναι ενδιάμεσα μεταξύ δύο καθέτων λόγω αξίας (ελπίζω να μην σας μπέρδεψα)

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω σε μια ενιαια δήλωση αυθαιρεσίες σε κτιριο κατοικιών χωρίς σύσταση.

Ο α΄οροφος στην Ο.Α εχει πραγματοποιούμενη δομηση 120 τ.μ, ο β 115  και ο γ 115 τ.μ.

Στην πραγματικότητα ο πρώτος όροφος όμως έγινε 115 σαν τον γ και ο γ 120 σαν τον α.

 

Σε αυτήν την περίπτωση παραβίαση κάλυψης δεν έχω στους ορόφους  και παραβιαση δόμησης εχω μονο στον γ που απο 115 πηγε 120 ? Ή μήπως δεν εχει σημασια που αντιστραφηκαν οι οροφοι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα. 

όταν κάτω από το νόμιμο υπόγειο Α έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα λόγω μεγάλης κλίσης εδάφους υπόγειο Β βοηθητικής χρήσης 

το υπόγειο αυτό πάει με μειωτικό, και συντελεστή υπέρβασης δόμησης.

 

το ερώτημα είναι ως προς το συντελεστή υπέρβαση κάλυψης:

α) αν το υπόγειο αυτό έχει επεκταθεί και πέραν του νομίμου περιγράμματος παίρνει και συντελεστή υπέρβασης κάλυψης και παραβίασης πλαγίων αποστάσεων στα τετραγωνίδια των φύλλων καταγραφής?

β) αν να,  για το συντελεστή υπέρβαση κάλυψης συγκρίνουμε το συνολικό ποσοστό υπέρβασης με τα επιτρεπόμενα της περιοχής και για την παραβίαση πλαγίων με τα προβλεπόμενα στην οικοδομική άδεια?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(από μεταφορά)

 

Συνάδελφοι έχω μια ''αίθουσα εκδηλώσεων'' σε δώμα πολυκατοικίας, την οποία δεν την υπολογίζει στο διάγραμμα κάλυψης για τον έλεγχο επιτρεπόμενης δόμησης ο μηχανικός της άδειας. Η άδεια ειναι του 87.

 

Στην πράξη μέρος αυτής της αίθουσας είναι γκαρσονιέρα 30τμ περίπου.

 

Πως θα το αντιμετωπίζατε ? Υ.Δ.Κ.Χ. τα 30τμ και τέλος ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφε προτείνεις και να βάλω τα 30τμ σαν χώρο ΚΧ και να βάλω αλλαγή χρήσης ?

 

Υπερβολικό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.