Jump to content
  • Θέσεις Εργασίας Μηχανικών στην Θεσσαλονίκη

Recommended Posts

αα).Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40%  τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20%  το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια.
 
 
αυτό το 40% "χαρίζεται" μόνο σε αυθαίρετα που εχουν οικοδομικη αδεια και εχει γίνει υπέρβαση?
Εαν δεν υπάρχει καθολου οικοδομική αδεια τοτε δεν ισχύει αυτό το 40% ?

Edited by yian

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι...

 

δες τα παραρτηματα  στο τελος του νομου

με τις οδηγιες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να θέσω το εξής παράδειγμα για να μου πείτε την άποψή σας.

Οικόπεδο, με εμβαδόν 100μ2, εντός παραδοσιακού οικισμού, εντός του οποίου υπάρχει μια προ του 1955 οικοδομή, με εμβαδόν ισογείου 70,00μ2 και εμβαδόν ορόφου 70,00μ2.  Σ.Κ= Σ.Δ.= 0,50. Εντός του ακάλυπτου χώρου έχει κατασκευαστεί χωρίς άδεια κτίσμα 10,00μ2.

 

Μπορεί το αυθαίρετο να υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου ή όχι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα πας στο αρθρο 2

παρ. 2

εδ. 1β

και μετα "στο 13 του παροντος"

 

 θα δεις όοοολο  το 13

και αναλογα...

 

ολο αυτο το αρθρο 2, σε σχεση με αρχαιολογικα...ιστορικο τοπο....διατηρητεο ή παραδοσιακο οικισμο κλπκκλπ

  με τις εξαιρεσεις και τις εξαιρεσεις απο την εξαιρεση  και την παραπομπη απο ενα αρθρο στο αλλο

και στον ν 3028/2000 περι νεωτερων μνημειων..

θελει ιδιαιτερη προσοχη...

ειναι περιπλοκο...

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να δούμε τις προϋποθέσεις: 
μεγεθος πληθυσμού του οικισμού και χρονολογία αυθαίρετης κατασκευής σε σχέση με τη χρονολογία χαρακτηρισμού του  οικισμού ως παραδοσιακού. 
 
Άρθρο 2
Απαγόρευση υπαγωγής
1. Δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου 
αυθαίρετες κατασκευές που εμπίπτουν στις περιπτώ−
σεις του παρόντος άρθρου με τις επιφυλάξεις που ανα−
φέρονται σε αυτό. (...)
ιβ) Σε παραδοσιακό οικισμό ή παραδοσιακό τμήμα 
πόλης, με την επιφύλαξη των οριζομένων στο άρθρο 
13 του παρόντος.

 

 
Άρθρο 13
Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις
σε παραδοσιακό οικισμό
 
1. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται αυ−
θαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό ή τμήμα 
πόλης, εφόσον αυτές έχουν ολοκληρωθεί πριν τη δη−
μοσίευση της διοικητικής πράξης χαρακτηρισμού του 
οικισμού ή τμήματος πόλης ως παραδοσιακού, καθώς 
και αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό, τμήμα 
πόλης και σε παραδοσιακούς οικισμούς άνω των 5.000 
κατοίκων, είτε έχουν ολοκληρωθεί πριν τη δημοσίευση 
της πράξης χαρακτηρισμού είτε μεταγενέστερα, εφόσον 
προσκομίζεται τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στην 
οποία αναλύεται ότι η αυθαίρετη κατασκευή προσαρμό−
ζεται και δεν αντίκειται στους γενικούς μορφολογικούς 
κανόνες που τίθενται από τις ειδικές διατάξεις.
2. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται αυ−
θαίρετες κατασκευές ή χρήσεις των κατηγοριών 2 έως 5 
του άρθρου 9, που βρίσκονται σε παραδοσιακό οικισμό 
κάτω των 5.000 κατοίκων εφόσον πληρούν τις προϋ−
ποθέσεις της παρ. 1 του άρθρου 7 του παρόντος  και 
έχουν ολοκληρωθεί μετά τη δημοσίευση της διοικητικής 
πράξης χαρακτηρισμού του οικισμού ως παραδοσιακού, 
σύμφωνα με τα ακόλουθα...
Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι, μπορεί να υπαχθεί ακίνητο στην περιοχή το γνωρίζω. Απλά, στα προ του 1955 η υπέρβαση (κυρίως στην δόμηση) είναι σίγουρη. Κάποια οικόπεδα έχουν 100% κάλυψη και 200%δόμηση.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν τα επιπλέον (των επιτρεπόμενων, σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής) μετράνε στο 40% ή όχι.

Αν μετράνε, στο παράδειγμα που αναφέρω δεν υπάρχει ...."ελπίδα".

Share this post


Link to post
Share on other sites

δες και την παρ. 6 του ΄άρθρ. 13.

 

6. Σε παραδοσιακούς οικισμούς μικρότερους των 2.000 
κατοίκων δεν επιτρέπεται η υπαγωγή στις διατάξεις του 
παρόντος ανεξάρτητων νέων κατασκευών πέραν των 
τυχόν υφισταμένων κτισμάτων μετά την κήρυξη του 
οικισμού ως παραδοσιακού οι οποίες έχουν υπέρβαση 
μεγαλύτερη του 10% οποιουδήποτε όρου δόμησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι σε παρ. οικισμό κάτω των 5000......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννη στο παράδειγμα που αναφέρεις  εκτιμώ ότι το ποσοστό υπέρβασης είναι 10 τ.μ/50 =0.2

10 τμ η αυθαίρετη κατασκευή

50 τμ η επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο

 

άρθρο 18:

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών 
τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών 
ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους 
και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή 
του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου 
με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί 
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου 
ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.