Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

γιατι 30/9 ?

 

απο 4178

 

 

6. Για τις πράξεις υπαγωγής κατά τις διατάξεις του
ν. 4014/2011 τα δικαιολογητικά στοιχεία και σχέδια της
2736 ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ)
υπ’ αριθμ. 41498/2011 κ.υ.α. (Β΄ 2167) δύνανται να υποβλη−
θούν έως την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής που
προβλέπεται στον παρόντα νόμο.
7. Μέχρι την έκδοση της κοινή απόφασης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατι 30/9 ?

 

απο 4178

 

 

6. Για τις πράξεις υπαγωγής κατά τις διατάξεις του

ν. 4014/2011 τα δικαιολογητικά στοιχεία και σχέδια της

2736 ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ)

υπ’ αριθμ. 41498/2011 κ.υ.α. (Β΄ 2167) δύνανται να υποβλη−

θούν έως την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής που

προβλέπεται στον παρόντα νόμο.

7. Μέχρι την έκδοση της κοινή απόφασης

συναδερφε βγηκε η "κοινη αποφαση" που αναφερεις στις 5/9 και εχει ασάφειες , για αυτο γκρινιάζω!

Link to comment
Share on other sites

επρεπε το τεε να ΓΚΡΙΝΙΑΞΕΙ που ως μηχανικους σε νομο αυθαιρετων μς συμπεριφερονται ως ΑΝΙΔΕΟΥΣ....

 

σε νομο γραμμενο καθαρα εισπρακτικα και για παρανομιες που τα βαφτιζουμε ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ εγω δεν εχω το κουραγιο να τα δω σοβαρα

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα και ποιος ΣΤΑ ΕΚΤΟΣ θα θελει να μπει στον 4178 οταν το προστιμο θα παει στον ΟΛΥΜΠΟ μην ξεπερασει και το ΕΒΕΡΕΣΤ!!!

 

ΚΑΙ ποσες αλλες πριπτωσεις με ΠΟΣΟΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ που αυξανει το προστιμο?

 

 

στον 4178 σιγουρα αυξανει το προστιμο με το ποσοστο ιδιοκτησιας, αλλα στα εκτος σχεδιου χωρις συσταση πιστευω οτι δεν αλλαζει!Υπαρχει καποια επιπλεον παραμετρος που δεν εχω αντιληφθει; (βαζω κατηγορια 5 και οτι εβαζα στον 4014 και μου βγαζει ιδιο προστιμο.......).Στα συγκεκριμενα εκτος σχεδιου εχω μη αρτιο και μη οικοδομησιμο οικοπεδο με 100 μ2 αυθαιρετο  χωρις αδεια

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

στα εκτος σχεδιου σιγουρα σου αλλαζει οταν εχεις πολλες ιδιοκτησιες  απο το ποσοστο ιδιοκτησιας

 

και σιγουρα σου αλλαζει αν η αδεια ηταν με χρηση ΓΡΑΦΕΙΩΝ και τελικα ειναι οικιες...

 

τα γραφεια ειχαν μεγαλυτερο συντελεστη δομησης στα εκτος αποτι οι οικιες....

 

μιλαω ΠΑΝΤΑ για αδειες....

 

οσοι ειναι χωρις αδειες ειναι οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ που δεν εχουν διαφορα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω με την παραπανω λογικη, αλλα απο τη στιγμη που σε καμια ερωτοαπαντηση ή ερμηνεια δεν το κανουν ξεκαθαρο, και απο τη στιγμη που αναφερουν "ειδος αυθαιρεσιας ανα φυλλο καταγραφης" δινουν καθε δικαιωμα στον καθενα μας να το ερμηνευσει οπως θελει .....Αλλωστε ειχα ολη την καλη θεληση να το ξεκαθαρισω τοσο στο τεε οσο και στο υπεκα και μου ειχαν πει να υπολογιζω υπερβαση ανα φυλλο καταγραφης!!!Οπως μου ειπαν αλλωστε "ετσι το κανουν και στο παραδειγμα!"    Και μετα απο αυτα, απο τη στιγμη που το παραδειγμα της εγκυκλιου ποτε δεν ακυρωθηκε , τα υπολογιζω ανα φυλλο καταγραφης.   Θεωρω οτι κανενας σε πιθανο ελεγχο δεν μπορει να μου πει τιποτα γιατι δεν εχει επισημα στοιχεια για το  τι εννοει το κρατος οταν λεει "ειδος αυθαιρεσιας".   Αν ήθελε το κρατος ας το ξεκαθάριζε....

Αν παλι θεωρειτε οτι καπου ειναι σαφες αυτο, (οχι πως θα επρεπε να ειναι αν ειχε διατυπωθει σωστα ), παρακαλω ενημερωστε με για να το εχω υποψιν μου στις επομενες δηλωσεις μου.

ευχαριστω εκ των προτερων

 

ionnat και εγω παιδεύτηκα αρκετά μέχρι να καταλήξω,αλλά δεν έχει λογική αυτό που λες....αν τα αντιμετωπίσεις ετσι , στο 99% των περιπτώσεων θα έχεις % Υ.Δ. <50% !!?!? ακόμα και αν η συνολική Υ.Δ. είναι 500-600 τ.μ.

 

Ενα είναι το % Υ.Δ. του οικοπέδου , όπως ενα είναι και το % Υ.Κ. Μηχανικοί είμαστε και σαν μηχανικοί αυτό είναι το μόνο αποδεκτό σενάριο όσο και να αυξάνονται τα πρόστιμα. Συγνώμη,αλλά σε ενδεχόμενο έλεγχο δεν πιστεύω οτι είσαι καλυμμένος/η...

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε ότι, η κατηγορία 5 προϋποθέτει ΚΑΙ ελεγκτή δόμησης ΚΑΙ αγορά συντελεστή δόμησης μέσα στην επόμενη 7ετία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε ότι, η κατηγορία 5 προϋποθέτει ΚΑΙ ελεγκτή δόμησης ΚΑΙ αγορά συντελεστή δόμησης μέσα στην επόμενη 7ετία!!!!

 

κοιτα να δεις που θα μας αναγκασουν να γινουμε και ελεγκτες 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.