Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μην ξεχνάτε ότι, η κατηγορία 5 προϋποθέτει ΚΑΙ ελεγκτή δόμησης ΚΑΙ αγορά συντελεστή δόμησης μέσα στην επόμενη 7ετία!!!!

 

Αν το επιθυμεί ο ιδιοκτήτης να εξαιρεθεί οριστικά. 

Αλλιώς διατήρηση για 30 χρόνια και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλωσε το υψος του υπογειου 30 εκατοστα...

 

δηλωση με Β.Χ  ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗς  και υπερβαση υψους και κατηγορια  3   για αποθηκη και γκαραζ

 

σωστα?

 

βασικα η κατηγορια πρεπει να ειναι 3 γιατι δεν εχουμε υπερβαση δομησης

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 3 εγώ την έχω για τις 10-15 συγκεκριμένες παραβάσεις.

Θα έβαζα 4 ή 5 αναλόγως το ποσοστό.

 

π.χ. για 3μ εγκεκριμένο, το 20% είναι 60εκ,

εσύ έχεις 30, άρα θα πας στην 4.

Link to comment
Share on other sites

και επειδη ειναι παραρτημα του διαμερισματος το γκαραζ αναγκαστικα θα γινει δηλωση ως διοκτησια το διαμερισμα...

 

παρανομιες διαμερισματος 1 φ.κ και  η θεση  αλλο φ.κ

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη κατοικία(μεζονέτα) στην οικ.άδεια φαίνεται ισόγειο γκαραζ 33τμ και 1ος όροφος επίσης 33 τμ.

Στην πράξη το ισόγειο έγινε κατοικία 55τμ και ο όροφος 62τμ.

1) Εχω κάνει 2 φκ 1 για την αλλαγή χρησης του ισογείου με ΥΔΚΧ 33 τμ  και ένα άλλο με επέκταση ορόφου και ισογειου με ΥΔΚχ (22+ 29)

Το ποσοστό υπέρβ. δόμησης το έχω βάλει και στα δυο φκ >200% 

Το ερώτημα μου είναι αν θα πρέπει να βάλω και στα δυο φύλλα την υπέρβαση κάλυψης η αρκεί στο ένα?

Ευχαριστώ εκ προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψιν ότι ο έλεγχος για τον προσδιορισμό των συντελεστών γίνεται με βάση τα επιτρεπόμενα και όχι τα εγκεκριμένα.

 

Για τον συντ ΥΔ θα αθροιστούν όλοι οι χώροι 33+22+29, προς την επιτρεπόμενη δόμηση (όχι απαραίτητα τα 33μ2).

 

Συντ ΥΚ θα βάλεις μόνο στο 2ο ΦΚ των επεκτάσεων και θα προκύψει από τη σύγκριση της περιβάλλουσας των ΥΚ και όχι το άθροισμα αυτών (αν ο όροφος καλύπτει εξ ολοκλήρου το ισόγειο -> 29μ2 και όχι 22+29), με την επιτρεπόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψιν ότι ο έλεγχος για τον προσδιορισμό των συντελεστών γίνεται με βάση τα επιτρεπόμενα και όχι τα εγκεκριμένα.

 

Για τον συντ ΥΔ θα αθροιστούν όλοι οι χώροι 33+22+29, προς την επιτρεπόμενη δόμηση (όχι απαραίτητα τα 33μ2).

 

Συντ ΥΚ θα βάλεις μόνο στο 2ο ΦΚ των επεκτάσεων και θα προκύψει από τη σύγκριση της περιβάλλουσας των ΥΚ και όχι το άθροισμα αυτών (αν ο όροφος καλύπτει εξ ολοκλήρου το ισόγειο -> 29μ2 και όχι 22+29), με την επιτρεπόμενη.

Ούτως η άλλως στη συγκεκριμένη περίπτωση τα επιτρεπόμενα συμπίπτουν με τα εγκεκριμένα. Έτσι τα έχω βάλει και 'γω απλά είχα  αμφιβολίες. Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Υπάρχει μπέρδεμα γενικά με την κατηγοριοποίηση των αυθαιρέτων και τον υπολογισμό της ΥΔ.

Έχω διαμέρισμα σε οκταόροφη πολυκατοικία στο οποίο έχει κλειστεί ημιυπαίθριος επιφάνειας 10 τμ περίπου. Προχώρησα στη ρύθμισή του με τον ν. 3843 αλλά ο πελάτης δεν εξόφλησε το πρόστιμο εως τις 31/5/2013. Ως εκ τούτου πρέπει να υπαχθεί στις διατάξεις του νέου νόμου.

Το ερώτημα είναι:

1) Βάζω κατηγορία 4 για τον κλεισμένο ημιυπαίθριο?

2) Βάζω ΥΔ<50% για τον υπολογισμό του προστίμου?

 

Σημείωνω ότι ο ΣΔ είναι 3, η ΟΑ του 2006 και το διαμέρισμα είναι 75 με 80 τμ περίπου.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περιμένεις.

 

Κι εγώ έχω ΗΧ με ΥΔ σε σχέση με το ποσοστό των χιλιοστών των μετρων της ΟΑ = 41 % > 40% και επειδ'η εξελαντήθηκε ο συντελεστής δόμησης και βάση των επιτρεπόμενων το ίδιο ποσοστό.

 

Δλδ  πρέπει να πάω κατηγορία 5, για τον ΗΧ αλλά με ΥΔ <50%.

 

Υπερβολικό αλλά ίσως έτσι το θέλουν.

 

Ο,τι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.