Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Αν στα σχέδια της αδείας υπήρχε απόλιξη και παραμένει, τότε αυτή δεν θα μετρήσει ως αυθαίρετη επιφάνεια αλλά μόνο ο υπόλοιπος χώρος της περιβάλουσας κατασκευής της στέγης. Αν όμως η απόλιξη κατεδαφίστηκε, ώστε να ενιαιοποιηθεί ο χώρος της κάτω από την όλη κατασκευή της στέγης, τότε όλη η κάτοψη της στάθμης αυτής θεωρείται αυθαίρετη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον είναι εξ' αδιαιρέτου το ακίνητο πρέπει να το τακτοποιήσεις σαν μια ιδιοκτησία παίρνοντας υπεύθυνες δηλώσεις και από τους δύο. Αν το κτίριο έχει τηρήσει σχετικώς το περίγραμμά του βάζεις υπέρβαση δόμησης και κάλυψης τις επεκτάσεις του σε σχέση με την άδεια και με αναλυτικό το ξεμπάζωμα του υπογείου(εφόσον έχουν εφαρμοστεί οι στάθμες της άδειας). Εγώ θα έβαζα και διαμερισμάτωση.

 

Διάβασε και όσα περιγράφονται στο άρθρο 5 του 4178. 

Ευχαριστώ! Με βοήθησες πάρα πολύ! Θα το τσεκάρω γαι την διαμερισμάτωση αλλά σύμφωνα με τον ορισμό μάλλον χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα την βοήθεια στο παρακάτω:

 

Δεδομένα Αδείας:
α) Εντος σχεδίου.
β) Δυόροφο.
γ) Ενας ιδιοκτήτης.
δ) Στάθμες δύο: 1η) Ισόγειο στάθμη δαπέδου στο +-0,00μ, (50τμ Αποθήκη, ελεύθερο ύψος 3,00μ) και
                          2η) Οροφος στάθμη δαπέδου στο 3,20μ, (150 τμ κατοικία, ελεύθερο ύψος 3,00μ)
ε) Μια παρατήρηση αναφορικά στις στάθμες.
Ο όροφος στην μπροστινή όψη έχει τα παραπάνω υψομετρικά, στην πίσω όψη είναι στο +-0,00μ λόγω κλίσης εδάφους.

Δεδομένα Πραγματικότητας:
α) Στάθμες δύο: 1η) Ισόγειο στάθμη δαπέδου είναι πλέον στο +1,00μ και έχει γίνει κατοικία με τα σκαλοπάτια για να πάμε στην στάθμη αυτή (μιά σειρά σκαλοπατιών στην κύρια είσοδο (εκεί που είναι η κοπελιά) και άλλη μια λίγο πιο πριν στην είσοδο της πρωην αποθήκης (ανάμεσα στα δύο παράθυρα)).
                           2η) Ορόφος στάθμη δαπέδου στο +4,20μ

β) Ισχύει ότι ο όροφος στην μπροστινή όψη έχει τα παραπάνω υψομετρικά (της πραγματικότητας), στην πίσω όψη είναι στο εξακολουθεί και είναι +-0,00μ λόγω κλίσης εδάφους.
γ) Δεν υπερβαίνεται το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής (γιατί εντέλως πληροφοριακά στην άδεια είχε και πρόβλεψη κι άλλου ορόφου)
δ) Τετραγωνικά και των δύο σταθμών όπως της αδείας.

Συνοπτικά δηλαδή έχουμε:
1) Υπερύψωση του ισογείου κατά 1,00μ που συμπαρασύρει και τον όροφο χωρίς το συνολικό ύψος να ξεπερνά το επιτρεπόμενο της περιοχής και χωρίς να μεταβάλλεται το ελεύθερο ύψος κάθε ορόφου.
2) Αποθήκη ισογείου έγινε κατοικία.

post-2272-0-52311700-1456299342_thumb.jpg

post-2272-0-70507300-1456299351_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Με την προϋπόθεση ότι, δεν υφίσταται σύσταση, η γνώμη μου είναι ότι, έχεις ΥΥ χωρίς ΥΔ σε όλα τα τ.μ. του ορόφου και ΥΔ σε όλα τα τ.μ. του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά στο ισόγειο σίγουρα Υ.Δ

 

αφού είσαι σε ''νόμιμη θέση''  θα το έβαζα ως παράβαση αντίστοιχη αν από Α θέση το ακίνητο πήγαινε σε Β νομιμη θέση εντός γηπέδου

 

γιατί να θεωρήσουμε ότι η μετακίνηση ως λοιπή παράβαση καλύπτει  Χ-Υ  και δεν καλύπτει  Ζ ?

 

 

και κάτι ως κουβέντα....μήπως  έγιναν στις σωστές στάθμες και μετά έγινε η σωστή χάραξη του δρόμου πχ  και κατέβηκε 1μ (νταξ και εγώ πολύ το βλέπω μέχρι 30-40 εκ εχω δει  αλλά ως συζήτηση το λέω)

Link to comment
Share on other sites

Στο ισόγειο αναφέρει ότι η νόμιμη χρήση ήταν κατοικία σε επιφάνεια 50 τ.μ. Κατά πάσα πιθανότητα τα 50 τμ έχουν προσμετρήσει στο Σ.Δ. Από τη σχηματική τομή δε φαίνεται να έχει επεκταθεί (ξεμπάζωμα) ο ισόγειος χώρος.

Το ισόγειο λοιπόν πρέπει να υπολογιστεί με αναλυτικό λόγω αλλαγής χρήσης από κύρια (λόγω προσμέτρησης αποθήκης στο Σ.Δ) σε κύρια (κατοικία)

Link to comment
Share on other sites

Με την προϋπόθεση ότι, δεν υφίσταται σύσταση, η γνώμη μου είναι ότι, έχεις ΥΥ χωρίς ΥΔ σε όλα τα τ.μ. του ορόφου και ΥΔ σε όλα τα τ.μ. του ισογείου.

Σωστά δε υπάρχει σύσταση. Δεν έχω υπέρβαση δόμησης γιατί υπάρχει πρόβλεψη ορόφου που δεν έχει γίνει (σωστά ?).

 

προσωπικά στο ισόγειο σίγουρα Υ.Δ

 

αφού είσαι σε ''νόμιμη θέση''  θα το έβαζα ως παράβαση αντίστοιχη αν από Α θέση το ακίνητο πήγαινε σε Β νομιμη θέση εντός γηπέδου

 

γιατί να θεωρήσουμε ότι η μετακίνηση ως λοιπή παράβαση καλύπτει  Χ-Υ  και δεν καλύπτει  Ζ ?

 

 

και κάτι ως κουβέντα....μήπως  έγιναν στις σωστές στάθμες και μετά έγινε η σωστή χάραξη του δρόμου πχ  και κατέβηκε 1μ (νταξ και εγώ πολύ το βλέπω μέχρι 30-40 εκ εχω δει  αλλά ως συζήτηση το λέω)

Μου αρέσει η σκέψη σου ως προς το "Ζ" ... νόμιμη θέση είναι αφού δεν ξεπερνώ το επιτρεπόμενο της περιοχής.

Οι στάθμες έγιναν εξαρχής έτσι γιατί λόγω της κλίσης του εδάφους με τις βροχές υπήρχε πρόβλημα. Το διπλάνό που είναι στο 0,00 έχει πρόβληαμ με τα νερά και με την λογική αυτή ο πελάτης σε συννενόηση με την μηχανικό το έκανε στην στάθμη +1,00.

 

Στο ισόγειο αναφέρει ότι η νόμιμη χρήση ήταν κατοικία σε επιφάνεια 50 τ.μ. Κατά πάσα πιθανότητα τα 50 τμ έχουν προσμετρήσει στο Σ.Δ. Από τη σχηματική τομή δε φαίνεται να έχει επεκταθεί (ξεμπάζωμα) ο ισόγειος χώρος.

Το ισόγειο λοιπόν πρέπει να υπολογιστεί με αναλυτικό λόγω αλλαγής χρήσης από κύρια (λόγω προσμέτρησης αποθήκης στο Σ.Δ) σε κύρια (κατοικία)

 

Οντως δεν έχει επεκταθεί το ισόγειο. Δεν έχω θέμα με το περίγραμμα πουθενά. Οι στάθμες είναι το θέμα μου. Τα 50τμ ήταν αποθήκη στην άδεια και έγινε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Οι αυθαιρεσίες ενός ακινήτου εντοπίζονται ελέγχοντας με τα εγκεκριμένα σχέδια.

Με βάση λοιπόν αυτό έχεις:

1. Yπέρβαση Ύψους όλου του ακινήτου κατά 1 μέτρο, αυθαιρεσία, η οποία θα πρέπει να υπολογιστεί ως "ΥΥ χωρίς Υπέρβαση Δόμησης" για όλα τα τ.μ. του ορόφου (150). Τον συντελεστή υπέρβασης ύψους θα τον βρεις συγκρίνοντας την υπέρβαση με τον σήμερα επιτρεπόμενο. Θα σε "φάει" το παράβολο.

2. "Αλλαγή χρήσης" από αποθήκη (βοηθητικό χώρο) σε κατοικία ισογείου (προφανώς δεν είχε μετρήσει σε ΣΔ), η οποία θα υπολογιστεί ως ΥΔ για όλα τα τ.μ. αυτού (50). Τον συντελεστή υπέρβασης δόμησηςς θα τον βρεις συγκρίνοντας την υπέρβαση με τον σήμερα επιτρεπόμενο.

3. Μικροπαραβάσεις (π.χ. σκάλες κ.λπ.) οι οποίες θα υπολογιστούν με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρ΄χην έστειλα σαν ερώτημα στο ΤΕΕ την μετακίνηση κατά Ζ αυτό που έγραψε πιο πάνω ο Akius.

Θα επανέρθω να απαντήσουν (εννοείται τηλεφωνικά θα απαντήσουν)

 

Ιάσονα, τα 150τμ του ορόφου θα πάρουν την ΥΥ .... τα 50τμ του ισογείου (πέραν της ΥΔ) δεν θα πάρουν ΥΥ ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι κατά τη γνώμη μου, αφού στο ακίνητο δεν υφίσταται σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.