Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

συμφωνα με το νομο..

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές

χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγα− λύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009(Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62) και 4014/2011 (Α΄ 62).

 

 

Για παραδειγμα

 

ακίνητο με Οικ. ΑΔΕΙΑ χτίζει 100τ.μ. και 50 τ.μ βοηθητικούς χώρους. Έχει γίνει αλλαγή χρήσης των βοηθητικών αυτών χώρων σε κύριους και τακτοποιησή τους με τον Ν.3843. Ωστόσω υπάρχουν και κάποιες υπερβάσεις 45τ.μ κτιρ. όγκου στο ίδιο κτίριο οι οποίες πρόκειται να ρυθμιστούν με  τον νέο νόμο. Συνεπώς η υπερβαση δόμησης πλέον υπολογίζεται ως εξής. 45/(100+50)=0.3 ή 30%. Σωστά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντησή σας.

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλαπλασιάζεις το εμβαδόν του οικοπέδου με τον ΣΔ για να δεις τι χτίζει το οικόπεδο ή δες στο Διάγραμμα Κάλυψης επιτρεπόμενη δόμηση. Αθροίζεις όλες τις υπερβάσεις δόμησης με 3843, 4014 και διαιρείς με τα επιτρεπόμενα για να βρεις το ποσοστό υπέρβασης. Εάν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ή κάθετης διαιρείς με τα επιτρεπόμεναΧχιλιοστά ιδιοκτησίας.

 

Αλλά καλύτερα θα είναι να περιμένουμε λίγο να διευκρινιστεί παραπέρα για το αν διαιρείς με τα τ.μ. επιτεπόμενα ή τα τ.μ. της άδειας.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση διηρημένης ιδιοκτησίας;

ο συνυπολογισμός των αυθαιρέτων του ακινήτου είναι αδύνατος.

Συνυπολογίζουμε μόνο τα δικά μας;

 

π.χ. στην άδεια το σπίτι είναι 100μ2, έχω 50μ2 παράνομα, θα κάνω: 50/150=33,33% είμαι οκ,

και ας έχουμε μία οικοδομή με 1000μ2 και δε ξέρω πόσα ακόμα παράνομα;

 

Μετά, για τον υπολογισμό των ποσοστών υπέρβασης για τα ΦΚ,

θα δούμε τι μας αναλογούν από το ποσοστό του οικοπέδου κτλ κτλ κτλ.

 

Είναι δύο διαφορετικές διαδικασίες (ασχέτως άμα ταυτίζονται κάποιες φορές).

(έτσι το βλέπω εγώ...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ssouannis ετσι υπολογιζεται.

 

στο δικο μου παραδειγμα τα τετραγωνικα που τακτοποιηθηκαν με προγενεστερους νομους πχ 3843 πλεον προστιθενται στα συνολικα επιτρεπομενα σαν νομιμα κ τακτοποιημενα??

 

ειναι σοβαρο θεμα που πολλοι εξ ημων θα αντιμετωπισουμε.. ο νομος λεει συνυπολογιζονται..

Link to comment
Share on other sites

σωστή παρατήρηση Σταύρο, 

το διάβαζα και δεν έβαζα άκρη. 

 

Συνεπώς, αν υπάρχει άδεια, ελέγχουμε την υπέρβαση δόμησης/κάλυψης για να δούμε αν είναι στην κατηγορία 4 ή 5 (στον έλεγχο αυτό περιλαμβάνουμε και ότι άλλο έχει τακτοποιηθεί με 3843, 4014 κλπ)

Αν δεν υπάρχει άδεια, είμαστε σίγουρα στην κατηγορία 5. 

 

Για τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου, χρησιμοποιούμε τους δείκτες και τις παρατηρήσεις του παραρτήματος (ελέγχουμε δηλ. με τα επιτρεπόμενα της περιοχής)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κατάλαβα ότι προσθέτουμε όλες τις τακτοποιημένες αυθαιρεσίες και τις διαιρούμε με την επιτρεπόμενη δόμηση, ανάλογα και με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας. Δηλαδή, εάν είχαμε με το Ν. 3843/10 Α/Χ υπογείου 50 τ.μ. και με το Ν. 4178/13 επέκταση 20 τ.μ. με επιτρεπόμενη δόμηση 100 τ.μ., έχω (50+20)/100 = 0,7 = 70% υπέρβαση. Αυτό βέβαια σε περίπτωση που είχε καλυφθεί όλος ο συντελεστής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κατάλαβα ότι προσθέτουμε όλες τις τακτοποιημένες αυθαιρεσίες και τις διαιρούμε με την επιτρεπόμενη δόμηση, ανάλογα και με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας. Δηλαδή, εάν είχαμε με το Ν. 3843/10 Α/Χ υπογείου 50 τ.μ. και με το Ν. 4178/13 επέκταση 20 τ.μ. με επιτρεπόμενη δόμηση 100 τ.μ., έχω (50+20)/100 = 0,7 = 70% υπέρβαση. Αυτό βέβαια σε περίπτωση που είχε καλυφθεί όλος ο συντελεστής.

Τι εννοείς με αυτό;

 

π.χ. στην άδεια το σπίτι είναι 100μ2, έχω 50μ2 παράνομα, θα κάνω: 50/150=33,33% είμαι οκ,

Αυτό νομίζω ότι τελικά είναι λάθος.

Το άρθρο λέει:

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές

χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγα−

λύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και

δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολε−

οδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την

οικοδομική άδεια.

 

Το προβλέπονται, με κάνει να πιστεύω ότι ο παρονομαστής πρέπει να είναι 100μ2.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

fanichat,

Σε σπίτι με άδεια (πραγματοποιημένη δόμηση) 80 τ.μ. (με συνολική επιτρεπ. δομηση 100 τ.μ.) εάν είχαμε με το Ν. 3843/10 Α/Χ υπογείου 50 τ.μ. και με το Ν. 4178/13 επέκταση 20 τ.μ.

έχουμε (50+20)/80 = 0,875 = 87,5 % υπέρβαση > 40%

 

πάμε κατηγορία Ε

 

για τον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης δόμησης προσαύξησης προστίμου, έχεις 20/100 = 0,2

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.