Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

το οτι λεει συνυπολογιζονται οι παλαιοτεροι νομοι τα βαζει μεσα και τα στελνει παρονομαστη τα τακτοποιημενα τετραγωνικα.

αλλιως τι νοημα εχουν τα προστιμα που πληρωθηκαν.!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είμαι εκτός γραφείου και δε ξέρω άμα μου ξεφεύγει κάτι από το κείμενο του νόμου, αλλά νομίζω ότι το άθροισμα έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τον έλεγχο του 40%. Δλδ εχεις 100 νόμιμα και 20 παράνομα με 3843 και πας να τακτοποίησεις τωρα με τον 4178. Αν έχεις μέχρι 20 θα πας κατηγορία 4, αλλιώς κατηγορία 5.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

το οτι λεει συνυπολογιζονται οι παλαιοτεροι νομοι τα βαζει μεσα και τα στελνει παρονομαστη τα τακτοποιημενα τετραγωνικα.

αλλιως τι νοημα εχουν τα προστιμα που πληρωθηκαν.!

 

Το νόημα είναι ότι πλήρωσαν διατήρηση για 30 χρόνια ή 40 χρόνια, ενώ τώρα με την ταυτότητα του κτηρίου θα εξαιρεθούν απο την κατεδάφιση για πάντα. 

"εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40%  τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20%  το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια."

νομίζω είναι σαφές.

Link to comment
Share on other sites

βασικά διαφωνούμε. 

ρώτησες τι νόημα έχουν τα πρόστιμα που πλήρωσαν και σου απάντησα άλλο οριστική εξαίρεση άλλο διατήρηση της χρήσης για κάποια χρόνια. 

Η διατύπωση του νόμου είναι σαφης, "τα πολεοδομικά μεγέθη... που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια"

δεν θαχε νόημα κανένα να συνυπολογίζονται στον παρανομαστή τα τακτοποιημένα. Εδώ γίνεται μια καθαρή αριθμητική σύγκριση, με καθαρά κριτήρια.

Η περιοχή είχε υποδεχτεί x σπίτια νομίμως με τις αντίστοιχες οικοδομ. άδειες. 

Θα μπορούμε να νομιμοποιήσουμε ως κράτος άλλο 40%x κτηριακούς όγκους και τα παραπάνω θα διατηρούνται.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό;

 

Αυτό νομίζω ότι τελικά είναι λάθος.

Το άρθρο λέει:

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές

χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγα−

λύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και

δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολε−

οδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την

οικοδομική άδεια.

 

Το προβλέπονται, με κάνει να πιστεύω ότι ο παρονομαστής πρέπει να είναι 100μ2.

Σταύρο νομίζω ότι έχεις δίκαιο που λες ότι έχεις λάθος! :smile:

Κι εγώ τώρα που το ξαναδιαβάζω αντιλαμβάνομαι ότι ο παρονομαστής πρέπει να είναι η ο.α., δλδ τα 100τμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ότι αθροίζονται όλα οι αυθαίρετες κατασκευές με κάθε νόμο που τακτοποιήθηκαν ή όχι και διαιρούνται με τι μπορούσε να χτίσει με την άδεια ο ιδιοκτήτης.

 

Σε οικόπεδο που μπορεί να χτίσει μέχρι 200 τμ. Έτσι σε 100 τμ νόμιμη επιφάνεια βάση της ΟΑ, αν ο ιδιοκτήτης τακτοποίησε

α) 15 τμ ΗΧ με το Ν.3843,

β) 40 τμ μετατροπή υπόγειου χώρου από αποθήκη  σε κατοικία με το Ν.4014

 

και θέλει να δηλώσει με το Ν4178 κάτι ακόμα με εμβαδό 30 τμ,

 

τότε για την κατηγορία του ακινήτου έχουμε:

 

(15+40+30) / 100 = 0.85 ή 85%, άρα κατηγορία 5.

 

Για τις υπερβάσεις για τον υπολογισμό του προστίμου εκεί είναι άλλο θέμα και πάει 30 / 200 ;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μέχρι το 40 % τελειώνει με την ΗΤ και με το υπόλοιπο αγοράζει συντελεστή , η θέλει συντελεστή γιά όλο ?

Link to comment
Share on other sites

είναι άδικο, αλλά σύμφωνα με την παρ

ε. Εντός αποκλειστικής προθεσμίας επτά (7) ετών από την δημοσίευση του παρόντος νόμου ανταλλάσσεται, εφόσον απαιτηθεί (;;;;;) ή εξαγοράζεται μέσω της ηλεκτρονικής διαδικασίας της Τράπεζας Γης του Κεφαλαίου Β΄ του παρόντος συντελεστής δόμησης ίσος με την υπέρβαση δόμησης που έχει πραγματοποιηθεί σύμφωνα με την σχετική (;;;;;) κατηγορία.

 

 

- για όλο το σ.δ και όχι για τον πλέον του 40%

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ότι αθροίζονται όλα οι αυθαίρετες κατασκευές με κάθε νόμο που τακτοποιήθηκαν ή όχι και διαιρούνται με τι μπορούσε να χτίσει με την άδεια ο ιδιοκτήτης.

 

Σε οικόπεδο που μπορεί να χτίσει μέχρι 200 τμ. Έτσι σε 100 τμ νόμιμη επιφάνεια βάση της ΟΑ, αν ο ιδιοκτήτης τακτοποίησε

α) 15 τμ ΗΧ με το Ν.3843,

β) 40 τμ μετατροπή υπόγειου χώρου από αποθήκη  σε κατοικία με το Ν.4014

 

και θέλει να δηλώσει με το Ν4178 κάτι ακόμα με εμβαδό 30 τμ,

 

τότε για την κατηγορία του ακινήτου έχουμε:

 

(15+40+30) / 100 = 0.85 ή 85%, άρα κατηγορία 5.

 

Για τις υπερβάσεις για τον υπολογισμό του προστίμου εκεί είναι άλλο θέμα και πάει 30 / 200 ;

 

ναι. 

έχουμε κάνει και σχετικό παράδειγμα πιο πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.