Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Διαφορετική θέση κτηρίου


Recommended Posts

Και αν θέλουμε να κάνουμε ρύθμιση και όχι νομιμοποίηση; Δεν μπορούμε; Δηλαδή αντίστοιχα αν έχω υπόλοιπο συντελεστή πρέπει υποχρεωτικά να βγάλω άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Ο 4178 σε αυτό το θέμα διαχωρίζει όσους έχουν ο.α. με τους παντελώς αυθαίρετους με τον συντελεστή ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ ο.α.. Βέβαια, σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερα να μην έχουμε ο.α. παρά να έχουμε ο.α. και τους άλλους συντελεστές στο Θεό.

 

Ωστόσο, η παράβαση μέσα στο Δ δεν είναι και λίγο. Η άδεια βγήκε όπως αρχικά βγήκε για κάποιο λόγο. Υπήρχε ένα Δ που έπρεπε να τηρηθεί. Το ότι δεν τηρήθηκε είναι αυθαιρεσία η οποία χρεώνεται κανονικότατα ως ΥΔ + ΥΚ + Δ. 

 

Εμείς συγκρίνουμε την υφιστάμενη κατάσταση με το ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ. Εάν έχουμε μετακίνηση και κάποια κομμάτια είναι μεν εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος, αλλά σε σύννομη θέση, τότε μπορούμε γι' αυτά τα κομμάτια να βγάλουμε άδεια.

Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που έχεις τμήμα κτιρίου ΕΝΤΟΣ Δ (εντός ΕΓΕΚΡΙΜΈΝΟΥ ΠΕΡΙΓΡΆΜΜΑΤΟΣ) όχι από ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ του κτιρίου, αλλά από αύξηση του Δ λόγω αύξησης του ύψους της οικοδομής;

Δηλαδή δεν έχω ούτε ΥΔ ούτε ΥΚ.

Η παραβίαση της Δ πως υπολογίζεται;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

1) Για το τμήμα που μπαίνει εντός Δ, (άρα εννοείται ότι είναι εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος) έχεις ΥΔ + ΥΚ + Δ. Στην ΥΔ βλέπεις εάν έχεις ΚΧ ή ΒΧ και εννοείται ότι την ΥΚ την βάζεις μία φορά και όχι σε κάθε στάθμη του κτηρίου (εάν έχεις πολλές). Επίσης το βάζεις ΜΕ ο.α.

 

2) Αυστηρή απάντηση, αλλά θα το έβαζα ομοίως, δλδ με ΥΔ + ΥΚ για ότι είναι εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος.

 

3) ΥΔ ΚΧ ή ΒΧ. Λογικά δεν έχεις ΥΚ, αλλιώς τη βάζεις και αυτήν.

 

4) Όπως λέει ο Anastasioz παραπάνω.

 

5) Επίσης αυστηρή απάντηση, αλλά ΙΣΩΣ θα έβαζα +1 λοιπή παράβαση για την περιστροφή της κάτοψης. Αυτό το σκέφτομαι ακόμη...

και τώρα μπαίνουμε στα βαθειά!.........

τελικά ΔΕΝ μπαίνει στο Δ! είναι σε σύννομη θέση

 

Αν το σχέδιο κάλυψης/τοπογραφικό είναι του 79, στο χέρι και οι κλίσεις του οικοπέδου είναι ψιλολάθος ,οπότε ας πούμε ότι η θέση του νομίμου περιγράμματος ΔΕΝ μπορεί να προκύψει με βεβαιοτητα .. αλλά κατά προσέγγιση......

Αυτό ισχύει μέτρησα το οικόπεδο με όλους τους τρόπους/όργανα.. Δλδ .. είναι ψιλολάθος το οικόπεδο στην κάλυψη της ΟΑ του 1979. Παρεπιπτόντως η ΟΑ δεν είναι από πολεοδομία αλλά από ΥΑΣΒΕ.(τότε γινόταν το έλα να δεις!)

 

Το περίγραμμά του κτιρίου όμως έχει τηρηθεί, Κ, Δ, και Υ απλά μετατοπίστηκε και στράφηκε (όχι λίγο.. υπάρχει σύμπτωση κατά 55-65% με το παλιό περίγραμμα της θέσης του αμφιβόλου σχεδίου κάλυψης.

Α! και μην ξεχνάμε έχει τον ανοιχτό υπόστυλο χώρο του ΦΟ υπογείου -κλειστό πια!!

Με ποια θέση να συγκρίνω δλδ ???? Με μία που είναι λάθος το οικόπεδο??

 

Μήπως να πατήσω σε αυτό στην ΤΕ και να αμφισβητήσω το de facto της θέσης - οπότε .. "αναγκαστικά" να το βάλω 1 παράβαση ΚΑΤ 3 για τη μετατόπιση και να βάλω τις ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ μου που βρίσκονται ΕΚΤΟΣ του πραγματικού περιγράμματος που έχω/του μετατοπισμένου δλδ??

 

Στην τελική το σπίτι είναι καρμπόν σύμφωνο με τις μελέτες (εκτός του κλειστού τμήματος ΦΟ υπογείου)!απλά έχει περιστραφεί/μετατοπιστεί!!

 

τι λέτε? Θα σας έπειθε αυτό ως ελεγκτή δόμησης την επαύριο??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε evietrian

 

τί γίνεται αν έχω αλλαγή θέσης (μετατόπιση και περιστροφή) σε κτίριο με ΟΑ, όπου:

- ένα τμήμα λόγω αυτού μπαίνει σε πλάγιο Δ.

* θα υπολογίσεις τα τετραγωνικά του κτιριου που έχουν μπει μέσα στο Δ, σε αυτά τα τετραγωνικά θα χρεώσεις υπερβαση Δ > ή < του 20% . εφόσον συντρέχει και ΥΔ θα τη βάλεις .

 

-ένα άλλο λόγω περιστροφής βγαίνει εκτός περιγράμματος κτιρίου της κάλυψης της ΟΑ, αλλά έχει σύννομη θέση.

* θα χρεώσεις κατηγορια 3

 

-έχει και εναν χώρο ΦΟ ανοικτό στην άδεια που έχει κλίσει τώρα (ΥΔ)

* θα χρεώσεις ΥΔ

 

 

-και ένα WC κάτω από το χώρο σκάλας

*αν η σκαλα αποτελεί μοναδική είσοδο στην ιδιοκτησία πιθανόν να εχει συνυπολογιστει στην κάλυψη και τη δόμηση άρα το WC παει με αναλυτικό . Αν η σκαλα εχει υπολογιστεί μόνο στην κάλυψη τότε παει σαν ΥΔ .

 

-πως υπολογίζεται το Δ ?

* υπολογίζεις ποσά τετραγωνικά έχουν μπει μέσα στο Δ και τα βάζεις στο φύλο καταγραφής σαν Κύριο ή Βοηθητικο χωρο ( με μειωμένο συντελεστή) . Για τον υπολογισμό του συντελεστή του Δ θα κανεις το εξής : ποσο Δ επιβάλει η Οικοδομική αδεια ; Έστω Α. Ποσο Δ έχω αφήσει ; Έστω Β . Ποσο Δ ορίζουν οι ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ οροι δομησης ; Έστω Γ . Τότε η υπερβαση είναι [(Α-Β)/Γ]*%. (Αυτό τουλάχιστον μου είπαν και απο το ΤΕΕ).

 

Αν και κατα την προσωπική μου άποψη είναι [Β/Γ]*%

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλουμε να κάνουμε ρύθμιση και όχι νομιμοποίηση; Δεν μπορούμε; Δηλαδή αντίστοιχα αν έχω υπόλοιπο συντελεστή πρέπει υποχρεωτικά να βγάλω άδεια;

Μπορείς να κάνεις είτε τακτοποίηση, είτε νομιμοποίηση ΑΛΛΑ το ότι έχεις υπόλοιπο σ.δ. δεν σημαίνει ότι δεν έχεις ΥΔ!!!

 

Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που έχεις τμήμα κτιρίου ΕΝΤΟΣ Δ (εντός ΕΓΕΚΡΙΜΈΝΟΥ ΠΕΡΙΓΡΆΜΜΑΤΟΣ) όχι από ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ του κτιρίου, αλλά από αύξηση του Δ λόγω αύξησης του ύψους της οικοδομής;

Δηλαδή δεν έχω ούτε ΥΔ ούτε ΥΚ.

Η παραβίαση της Δ πως υπολογίζεται;

ΖΟΝΚ.... Ειλικρινά δεν ξέρω να σου απαντήσω και ότι και να πω (ιδίως για αυτό) θα είναι σκέψη της στιγμής!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

-Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που έχεις τμήμα κτιρίου ΕΝΤΟΣ Δ (εντός ΕΓΕΚΡΙΜΈΝΟΥ ΠΕΡΙΓΡΆΜΜΑΤΟΣ) όχι από ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ του κτιρίου, αλλά από αύξηση του Δ λόγω αύξησης του ύψους της οικοδομής;

Δηλαδή δεν έχω ούτε ΥΔ ούτε ΥΚ.

Η παραβίαση της Δ πως υπολογίζεται;

 

*αν η θέση του κτιριου είναι ακριβώς όπως της άδειας και δεν έχεις παραβιάσει το Δ που φαίνεται στην αδεια για ποιο λόγο να βάλεις υπερβαση του Δ. Θα βάλεις μόνο υπερβαση στο υψος και καθάρισες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

-Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που έχεις τμήμα κτιρίου ΕΝΤΟΣ Δ (εντός ΕΓΕΚΡΙΜΈΝΟΥ ΠΕΡΙΓΡΆΜΜΑΤΟΣ) όχι από ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ του κτιρίου, αλλά από αύξηση του Δ λόγω αύξησης του ύψους της οικοδομής;

Δηλαδή δεν έχω ούτε ΥΔ ούτε ΥΚ.

Η παραβίαση της Δ πως υπολογίζεται;

 

*αν η θέση του κτιριου είναι ακριβώς όπως της άδειας και δεν έχεις παραβιάσει το Δ που φαίνεται στην αδεια για ποιο λόγο να βάλεις υπερβαση του Δ. Θα βάλεις μόνο υπερβαση στο υψος και καθάρισες .

Eχω και τμήμα προς έκδοση ΟΑ και θα ελεγχθώ κατά ΝΟΚ, άρα και με δυσμενέστερη απόσταση Δ,

Τα τμήματα που παραβιάζουν την Δ θα τα πάω προς ΡΥΘΜΙΣΗ.

Το ερώτημα παραμένει.

Υπάρχει τρόπος δήλωσης μόνο για παραβίαση Δ χωρίς ΥΔ και ΥΚ;;

Link to comment
Share on other sites

Ο 4178 σε αυτό το θέμα διαχωρίζει όσους έχουν ο.α. με τους παντελώς αυθαίρετους με τον συντελεστή ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ ο.α.. Βέβαια, σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερα να μην έχουμε ο.α. παρά να έχουμε ο.α. και τους άλλους συντελεστές στο Θεό.

 

Ωστόσο, η παράβαση μέσα στο Δ δεν είναι και λίγο. Η άδεια βγήκε όπως αρχικά βγήκε για κάποιο λόγο. Υπήρχε ένα Δ που έπρεπε να τηρηθεί. Το ότι δεν τηρήθηκε είναι αυθαιρεσία η οποία χρεώνεται κανονικότατα ως ΥΔ + ΥΚ + Δ. 

 

Εμείς συγκρίνουμε την υφιστάμενη κατάσταση με το ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ. Εάν έχουμε μετακίνηση και κάποια κομμάτια είναι μεν εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος, αλλά σε σύννομη θέση, τότε μπορούμε γι' αυτά τα κομμάτια να βγάλουμε άδεια.

 

Είναι αυθαίρετο το κομμάτι μέσα στο Δ! τελεία και παύλα! Δεν το συζητάμε αυτό! (δεν υπάρχει λίγο ή πολύ αυθαίρετο)

Έχεις δίκιο συνάδελφε! Συμφωνώ απόλυτα με ότι έχω βάψει με πράσινο χρώμα!! 

 

Αυτό όμως που δεν μπορώ να πω ότι ξεκαθαρίζει ο νόμος είναι το κόκκινο.

Αντιλαμβάνομαι ότι ο συλλογισμός σου είναι ο εξής:

Έχω τμήμα οικοδομής αυθαίρετο, το οποίο μπορεί να υπολογιστεί σε τετραγωνικά άρα (δεν πάει με αναλυτικό) και αυτόματα πάει με ΥΔ+ΥΚ+Δ.

Σαν λύση με βάση το κείμενο του νόμου είναι σωστή και στέκεται! Και δε μπορώ να την καταρρίψω γιατί ακολουθεί κάποια τμήματα του νόμου (μιας και η περίπτωση αυτή δεν αναλύεται με σαφήνεια μέσα στο νόμο, εσύ επιλέγεις κάποια)

Γιατί να επιλέξω αυτά τα τμήματα όμως και να μην επιλέξω έναν άλλο συνδυασμό?? Ποιος με δεσμεύει... αφού ο νόμος δεν το ξεκαθαρίζει? Μόνο η κρίση μου με όπλο την ερμηνεία του κάθε εκάστοτε οικοδομικού ή όποιου άλλου κανονισμού!

 

Έτσι λοιπόν σαν μηχανικός έχω μια κριτική σκέψη και από τη στιγμή που ο νόμος δεν είναι κοφτός και ξεκάθαρος (και δε μου δείχνει ποια λύση να διαλέξω, γιατί τότε σαφώς και θα ακολουθούσαμε το νόμο) εγώ θα χρησιμοποιήσω αυτή τη λογική, χωρίς φόβο, αλλά με συναίσθηση των ευθυνών μου, και θα γεφυρώσω αυτό το χάσμα με λογική, έχοντας παραμάσχαλα τους αρμόδιους κανονισμούς! (το ξαναλέω αν και καταλαβαίνω πως γίνομαι κουραστικός!)

 

Τροποποίηση του περιεχομένου του Παραρτήματος Α΄ του Ν. 4178/13 «Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης − Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες διατάξεις.» (Α΄ 174)

"το προβλεπόμενο στην ο.α. κτίριο έχει ανεγερθεί σε άλλη μη νόμιμη θέση και συγχρόνως από τη σύγκριση της αποτύπωσης της υφιστάμενης κατασκευής με το τοπογραφικό διάγραμμα της ο.α., προκύπτει ότι το περίγραμμα του υφιστάμενου κτιρίου δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με το προβλεπόμενο περίγραμμα από την ο.α."

οπότε με βάση το παραπάνω εφόσον έχουμε σύμπτωση έχουμε οικοδομική άδεια, άρα συγκρίνουμε τα εγκεκριμένα με την πραγματικότητα.

 

Οπότε πάμε στο πώς "κόβει" πρόστιμο το ΥΠΕΚΑ για την αυθαιρεσία της αλλαγής θέσης του κτιρίου.

Εγώ λοιπόν βλέπω ότι στην εγκεκριμένη κάτοψη έχουν τηρηθεί τα εμβαδά κ γι αυτό δεν κρίνω λογικό να τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης σαν υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και Δ, όλα αυτά δλδ επειδή έχει παράβαση στο Δ.

Έτσι εγώ δε βλέπω υπέρβαση που υπολογίζεται με τετραγωνικά οπότε θεωρώ ότι προχωράει με αναλυτικό.

Είναι για μένα κάτι αντίστοιχο με ορισμένες περιπτώσεις του 4014 οι οποίες είχαν παράβαση π.χ. κάλυψης η οποία όμως υπολογιζόταν με αναλυτικό!!! Πώς μπορούσε να χρεωθεί παράβαση κάλυψης στον αναλυτικό κ να υπολογιστεί στο πρόστιμο?? Δεν μπορούσε! Έτσι κάποιοι οι οποίοι υπολόγιζαν το πρόστιμο με ΥΔ+ΥΚ (κατ' εμέ λάθος) και κάποιοι άλλοι οι οποίοι υπολογίζαν την παράβαση με αναλυτικό, και σημειώναν στην τεχνική ότι υπάρχει υπέρβαση κάλυψης αλλά δεν υπάρχει τρόπος υπολογισμού! (κανείς από τους δυο με βάση το γράμμα του νόμου δεν μπορούσε να βγει offside (εκτός εαν στην πορεία έβγαινε κάποια εγκύκλιος)! Θεωρώ πως τα λάθη του "συστήματος" δεν πρέπει να τα πληρώνουν οι ιδιοκτήτες. Έχουν να πληρώσουν το πρόστιμο (θα μου πεις την γλιτώνουν φθηνά... θα σου πω αυτό είναι άλλη κουβέντα)

 

Δυστυχώς ο νόμος έχει βάση εισπρακτική και αντί να προσπαθεί να λύσει θέματα, απλά δουλεύει σαν ταμιακή μηχανή (για να αυξήσει το πρωτογενές....) Αυτή είναι μια λογική που με εκνευρίζει και η οποία θα οδηγήσει να βρούμε και άλλα προβλήματα στην πορεία αντί να τα λύσουμε!

 

Βέβαια, θεωρώ πολύ πιθανό μέσα σε ένα μήνα να βγει εγκύκλιος η οποία θα λέει... "για αλλαγή θέσης κτιρίου με ο.α. πάμε με ΥΔ+ΥΚ+Δ", οπότε ενημερώνω τους ιδιοκτήτες ότι ο υπολογισμός του προστίμου είναι κάτι για την ώρα όχι σαφέστατα ορισμένο, ώστε να μην βρεθούν προ εκπλήξεως. (κάτι είπα τώρα...)  (φυσικά μπορεί να βγει κ εγκύκλιος που να λέει ότι η αλλαγή θέσης υπολογίζεται σαν κατηγορία...... 6 με δικό της πρόστιμο! μπορεί όμως κάποιος να το αποκλείσει?? πιστεύω πως όχι)

 

Αυτά τα λίγα είχα να πω, ελπίζω να μην σαν κούρασα (πολύ) και να μην βγήκα υπερβολικά offtopic!! Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας...

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η άποψη μου είναι να γίνει μια πραγματική περιγραφή της κατάστασης στα φύλλα καταγραφής

Εξηγούμαι .

Έστω οτι εχουμε οικοδομή καθόλα νόμιμη με μονη αυθαιρεσία την υπερβαση τμήματος του Δ.

Ας πούμε οτι στο Δ μπαίνουν 10τ.μ

Γιατι να χρεωθεί ο ιδιοκτήτης για αυτά τα τετραγωνικά ΥΔ και ΥΚ και Δ ?

Εγώ αυτό που θα έκανα είναι να δηλώσω σε ενα φύλο καταγραφης τα 10 τ.μ στο πεδίο της ΥΔ , στη συνέχεια σαν ποσοστό ΥΔ θα έβαζα ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ και τελος θα έβαζα το ποσοστό παραβίασης του Δ . Ουσιαστικά έτσι περιγράφω την υπάρχουσα κατάσταση .

 

Αν για οποιοδήποτε άλλο λόγο συντρέχει ΥΔ ή και ΥΚ στην αυτοτελή ιδιοκτησία θα έβαζα και τα ανάλογα ποσοστά .

 

Αυτό που θελω να καταλήξω είναι οτι συμφωνώ με τον Κυριάκο οτι δεν πρέπει να χρεωθεί ΥΔ και ΥΚ αλλα διαφωνώ στο οτι η παραβίαση Δ δεν υπολογίζεται με τετραγωνικά και τακτοποιείται με αναλυτικό. Θεωρώ οτι η υπερβαση Δ χρεώνεται στα τετραγωνικά που το παραβιάζουν . Αν τα τετραγωνικά και το περίγραμμα του κτιρίου είναι σύμφωνα με την κάτοψη της ΟΑ τότε επιλέγουμε ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ και ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ και χρεώνουμε την υπερβαση του Δ (έστω >20%) στα τετραγωνικά που το παραβιάζουν .

 

Κάψιμο μέχρι θανάτου, "τακτοποιούμε" σήμερα πληρωνόμαστε στις 30 Φεβρουαρίου ...

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.