Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Διαφορετική θέση κτηρίου


Recommended Posts

για το ορθογραφικο εχει δικιο ο Ιασων  

για το <50% δομηση νομιζω οτι εχουν λαθος ,διοτι αν ειχες κ προσθηκη αυθαιρετη κ υπερεβαινες το 50%,ολα τα ΦΚ θα επρεπε να ειχαν το ιδιο ποσοστο,αρα δεν θα εβαζες  <50%

Περικλη   Συμφωνω οτι ειναι παραλογο ,αλλα η μετατοπιση εχει εξελιχθει σε μειζον θεμα..

dimfouk  γιατι λες καλυψη,εννοεις δομηση 

υγ κ email αν στειλεις τηλεφωνικα θα σου απαντησουν!!

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

ναι δόμηση σωστά!
κάλυψη έχει μόνο στο απέναντι 0.5μ....
για την μεριά της 'λωρίδας' η επιλογή <50%δόμηση στους συντελεστές που πολ/ζουμε για τον υπολογισμό του προστιμού είναι μονάδα οπότε δεν επηρεάζει κ θα περαστεί έτσι μόνο ο συντελεστής της πλάγιας απόστασης Δ(>20% 1,4)...
στην ερώτηση μου γιατί να το μην το βάλω χωρίς υπέρβαση μου είπε κάτι οτι 'δε θα πάρει τα τετραγωνικά' κ 'οτι είναι για το ύψος αυτο'?! δεν τον κατάλαβα κ γω εκεί πολύ καλά... αυτό που κατάλαβα είναι οτι έχει να κάνει με το πως λειτουργει η πλατφόρμα του ΤΕΕ

Edited by dimfouk13
Link to comment
Share on other sites

ναι δόμηση σωστά!

κάλυψη έχει μόνο στο απέναντι 0.5μ....σωστο

για την μεριά της 'λωρίδας' η επιλογή <50%δόμηση δεν μπορει να ειναι διαφορετικος απο τα αλλα ΦΚ ,αν ειχες προσθηκη κ υπερεβαινες το 50% στους συντελεστές που πολ/ζουμε για τον υπολογισμό του προστιμού είναι μονάδα οπότε δεν επηρεάζει κ θα περαστεί έτσι μόνο ο συντελεστής της πλάγιας απόστασης Δ(>20% 1,4)...

στην ερώτηση μου γιατί να το μην το βάλω χωρίς υπέρβαση μου είπε κάτι οτι 'δε θα πάρει τα τετραγωνικά' κ 'οτι είναι για το ύψος αυτο'?!σωστα δεν τον κατάλαβα κ γω εκεί πολύ καλά... αυτό που κατάλαβα είναι οτι έχει να κάνει με το πως λειτουργει η πλατφόρμα του ΤΕΕ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι βάζουμε στα φύλλα καταγραφής για το παράδειγμα μας; Είπαμε πολλά και συγκεχυμένα. Ας ανεβάσει κάποιος μια εικόνα με τα φύλλα καταγραφής για να την έχουμε σαν οδηγό για παρόμοιες περιπτώσεις.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

σε ολα τα ΦΚ βαζουμε το ιδιο ποσοστο ΥΔ.Στην περιπτωση που συζηταμε ,αν υποθετικα υπηρχε κ αυθαιρετη προσθηκη,με αποτελεσμα η ΥΔ>50%  δεν θα μπορουσε να μπει στο ΦΚ που αφορα το Δ διαφορετικο ποσοστο....αυτο γινεται μονο σε ΥΥ χωρις ΥΔ.Αν τωρα το συγκεκριμενο ΦΚ  με το Δ οπως λεει το HELPDESK  μπορει να εχει διαφορετικο ποσοστο,αυτο ειναι ειδηση!!!

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

για να πω την αλήθεια δεν έχω αποφασίσει ακομα πως θα το περάσω... όντως επειδή εχει κ άλλες παραβάσεις υπερβαίνει το 50%!
είναι εντος του εγκεκριμένου σχεδίου αλλά έχω το Δ που δεν υπήρχε! Δηλαδή το περίγραμμα μου δεν είναι πλεον νόμιμο σε αντίθεση με της άδειας!
ναι μεν μου είπαν αυτά απο το HELPDESK αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς το σκεπτικό τους...
Δοκίμασα σε πρόχειρο φύλλο καταγραφής 210τμ ΚΧ χωρίς υπερβαση  Δ,Κ,Υ με παραβίαση Δ>20% '83-2004 κ μου βγάζει 26460 πρόστιμο (δεν το έκανα υποβολή, δεν ξέρω αν θα το δεχτεί η πλατφόρμα).

κ το μπέρδεμα συνεχίζετε..

στις ερωταπαντήσεις Νο 200 απο 16/12/13 που είναι για παρόμοια περίπτωση κτιρίου εντός Δ αναφέρει:

'Γενικά πάντως δεν είναι σωστό ότι σε αυτή την περίπτωση δεν έχουμε υπέρβαση δόμησης. Η δόμηση

δεν είναι μόνο το αριθμητικό μέγεθος αλλά προσδιορίζεται και από την θέση που αυτή τοποθετείται.
Οι λύσεις που έχετε είναι είτε να τακτοποιήσετε το τμήμα που βρίσκεται εντός του Δ και να
νομιμοποιήσετε το σύννομο τμήμα (μάλλον με λίγη φασαρία στην ΥΔΟΜ), είτε να τακτοποιήσετε το

σύνολο του κτιρίου που βρίσκεται εκτός εγκεκριμένης κάλυψης'

Αν το προσαρμόσω στην περίπτωση μου έχω 2 επιλογες:
1)τακτοποιώ τα 210μ (πως τα περνάω ομως στο ΦΚ?) κ να νομιμοποιήσω το σύννομο τμημα (δηλαδή?!)
2)τακτοποιώ το 0.5μ κατα μήκος απο την αλλη μεριά κ τέλος

εσείς πως το καταλαβαίνετε??

Edited by dimfouk13
Link to comment
Share on other sites

 

Αν το προσαρμόσω στην περίπτωση μου έχω 2 επιλογες:

1)τακτοποιώ τα 210μ  Με υδ <50% αν δεν το υπερβαινεις (κοιταξε αν οι υπολοιπες υπερβασεις μπορουν να νομιμοποιηθουν....ωστε να μη ξεπερασεις το 50%ΥΔ)  με 1ΦΚ

2)τακτοποιώ το 0.5μ κατα μήκος απο την αλλη μεριά κ τέλος η 3)τα νομιμοποιεις μαζι με τυχον αλλες υπερβασεις που νομιμοποιυνται....... αφου κανεις πρωτα  την τακτοποιηση  των 210τμ

 

 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

οι παραβάσεις που έχει είναι >50% οπότε μαλλον αποκλείω το 1 για να μην επηρεάσει τα 210τμ ο συντελεστής της δόμησης, αν όμως το δηλώσω έτσι βαζω μαζί κ  το 0.5μ απο την αντίθετη μεριά...
το 2 φαίνεται να είναι το πιο προσιτό για τον ιδιοκτήτη απο οικονομική άποψη, αλλά εφόσον δεν δηλώνω την παραβίαση του Δ νιώθω σαν να μην τα έχω δηλώσει όλα...
το 3 φαίνεται να είναι πλήρες αλλά όπως κ στο 1 το θέμα είναι ως τι δηλώνω τα 210τμ.... (1 κ 3 νομίζω ειναι παρόμοια)

Link to comment
Share on other sites

οι παραβάσεις που έχει είναι >50% οπότε μαλλον αποκλείω το 1 για να μην επηρεάσει τα 210τμ ο συντελεστής της δόμησης, αν όμως το δηλώσω έτσι βαζω μαζί κ  το 0.5μ απο την αντίθετη μεριά...

το 2 φαίνεται να είναι το πιο προσιτό για τον ιδιοκτήτη απο οικονομική άποψη, αλλά εφόσον δεν δηλώνω την παραβίαση του Δ νιώθω σαν να μην τα έχω δηλώσει όλα...

το 3 φαίνεται να είναι πλήρες αλλά όπως κ στο 1 το θέμα είναι ως τι δηλώνω τα 210τμ.... (1 κ 3 νομίζω ειναι παρόμοια)

αλλο λεω

κανεις υπαγωγη για οτι ειναι μεσα στο Δ με ΥΔ<50% κ οτι αλλο δεν προκαλει ΥΔ(δηλαναλυτικο ,κατ3,κλπ)κ για τα υπολοιπα μπορεις να βγαλεις ΟΑ νομιμοποιησης αν νομιμοποιουνται...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιμοποιουνται... είναι αυθαιρεσίες που θα πρέπει να δηλωθούν με τον 4178 :(

η συνολική δόμηση υπερβαίνει αρκετά την επιτρεπόμενη (>50% ΥΔ στο σύνολο των παραβάσεων όπως προείπα)

παράδειγμα μίας εκ των παραβάσεων μη βατό δώμα έχει γίνει γραφείο... 

 

οπότε μάλλον αποκλείω κ το 3...

κ μένει το 2 που φαίνεται σαν να μην είναι πλήρης δήλωση ως προς την πραγματική κατάσταση!!!

Edited by dimfouk13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.