Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

νομιζω οτι στο παραρτημα Α (τροποποιηση)

αναφερεται οτι το "δεν υπαρχει ΟΑ"  αποκλειστικα για τις αυθαιρετες κατασκευες καθ υπερβαση.για δες το Περικλη

Link to comment
Share on other sites

Μάρθα όλη η κατασκευή είναι αυθαίρετη μιας και δεν συμπίπτει το περίγραμμά της σε κανενα σημειο με το περιγραμμα που προβλέπεται στην Ο.Α. Δηλαδή έβγαλε Ο.Α. αλλά ποτε δεν εφαρμόστηκε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.κτιριο κατασκευαστηκε μεγαλυτερο κατα 24μ2 και σε αλλη μη συννομη θεση σε σχεση με την αδεια.απο το helpdesk μου ειπαν οτι θα δηλωσω οτι συμπιπτει με το διαγραμμα καλυψης με οικοδομικη αδεια και οτι δεν συμπιπτει χωρις ΟΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ας πουμε οτι εχει κατασκευαστει κτιριο 124 μ2 εκ των οποιων τα 50 μ2 συμπιπτουν με το ΔΚ της οα.η ΟΑ προβλεπει ανεγερση για τα 100 μ2.θα κανω ενα φυλλο καταγραφης χωρις ΟΑ για τα 74 μ2? με τα 50 θα ασχοληθω?και αν ναι πως θα τα δηλωσω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ασχοληθείς με τα 50 τ.μ.; Αφού προβλέπονται απο την Ο.Α.!

Συμφωνα με το helpdesk θα ασχοληθείς με τα 74 τ.μ. σαν υπερβ. δόμησης&υπερβ.κάλυψης&παραβίαση πλαγιών αποστάσεων.

 

Αν και εγώ προσωπικά διαφωνω θεωρώντας οτι θα πρεπει να ασχολούμαστε με την πραγματική υπέρβαση δόμησης (24 τ.μ.) και η αλλαγή θέσης να πήγαινε σαν μια παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου Περικλη.αλλα υστερα απο πολυ κοπο χθες επικοινωνησα με το Ηelpdesk και ενας ευγενης συναδερφος μου ειπε αυτα συμφωνωντας οτι ειναι τραγικη η αντιμετωπιση του θεματος μ αυτο το τροπο

Link to comment
Share on other sites

Ωραία απάντηση... Και αν σε αυτά τα τμ που συμπίπτουν έχω πχ κλείσιμο η/χ, τότε ΠΩΣ σε ΜΙΑ δήλωση θα περάσω 1) ΜΕ Ο.Α. τον κλειστό η/χ ΚΑΙ 2) ΧΩΡΙΣ Ο.Α. τα εκτός περιγράμματος???

Αστεία πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία απάντηση... Και αν σε αυτά τα τμ που συμπίπτουν έχω πχ κλείσιμο η/χ, τότε ΠΩΣ σε ΜΙΑ δήλωση θα περάσω 1) ΜΕ Ο.Α. τον κλειστό η/χ ΚΑΙ 2) ΧΩΡΙΣ Ο.Α. τα εκτός περιγράμματος???

 

Αστεία πράγματα!!!

Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά σχετικά με το πότε χρησιμοποιεις και πότε όχι την ύπαρξη της οικοδομικης άδειας. Σε αυτό που ρωτάς φυσικά και δηλώνεις την ύπαρξη της οικοδομικης άδειας.
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει απόλυτα πώς και πότε χρησιμοποιούμε την ο.α. ... ΑΥΤΟΙ το έχουν χάσει με τις κατά καιρούς ερμηνείες τους, ιδίως μετά την τροποποίηση του παραρτήματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει απόλυτα πώς και πότε χρησιμοποιούμε την ο.α. ... ΑΥΤΟΙ το έχουν χάσει με τις κατά καιρούς ερμηνείες τους, ιδίως μετά την τροποποίηση του παραρτήματος.

+1 απο εμενα 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα. Έχω την περίπτωση ενός κτιρίου το οποίο έχει μετακινηθεί ολόκληρο κατά 20 εκατοστά έξω από την Ο.Γ. ώστε η δόμησή του να είναι η ίδια. Στο τοπογραφικό της άδειας δεν υπάρχει πρασιά.Πως δηλώνεται η παράβαση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.