Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Διαφορετική θέση κτηρίου


Recommended Posts

Ναι,  διότι η ρύθμιση αυθαιρέτων δεν έχει σχέση με το πολεοδομικό μέγεθος της κάλυψης που ελέγχουμε κατά την έκδοση μιας άδειας δόμησης.

Τακτοποιείται κάθε παράβαση εξαιτίας της οποίας, το νόμιμο περίγραμμα ενός χώρου άλλαξε ή ανεγέρθηκε σε εσφαλμένη θέση.

Η περίπτωση που δεν θα χρέωνες υπέρβαση κάλυψης, ήταν το κτίριο να ήταν στην εγκεκριμένη του θέση και στον πάνω όροφο (ή και στο ισόγειο) να είχε κλείσει αυθαίρετα ένας η.χ. Στη περίπτωση αυτή επειδή το εγκεκριμένο περίγραμμα της κάλυψης συνέχιζε να ισχύει, ο κλειστός χώρος δεν χρεώνονταν και με παράβαση συσχετιζόμενη με υπέρβαση κάλυψης, διότι θα ήταν εντός του νομίμου περιγράμματος (σχετική αναφορά στην εγκ. 4 σελ. 8 περίπτωση β άρθρο 18)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε στην δική μου περίπτωση πατάει στις δύο του πλευρές στο νόμιμο περίγραμμα οπότε δεν τίθεται θέμα αδείας. Μου λες όμως οτι η υπέρβαση κάλυψης θα υπολογιστεί και για τα τμ του ισογείου όπως επίσης και για τα τμ του Α΄ορόφου?

Πέραν της μετατόπισης του κτιρίου υπάρχει και αύξηση του συντελεστή κάλυψης? Αν όχι τότε γιατί να βάλεις ΥΚ?

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Pavlos που το στηρίζεις αυτό ότι ΥΚ πάει και στο ισόγειο και στον όροφο? Ενημερωτικά ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι ΥΚ βάζουμε στις αυθαίρετες κατασκευές του ισογείου.Παράδειγμα, έχω μια νόμιμη ισόγεια κατοικία 50 τ.μ  και σε αυτήν έχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη κατ επέκταση στο ισόγειο άλλα 50 τ.μ. και αυθαίρετη προσθήκη στον όροφο 40 τ.μ. Στα 40 τ.μ. του ορόφου γιατί να υπολογίσω ΥΚ? Αφού η ΥΚ έχει υπολογιστεί ήδη στην προσθήκη των 50 τ.μ. του Ισογείου. Και με το ίδιο σκεπτικό δηλαδή άμα τα 40 τ.μ. ήταν πάνω από τα 50 τ.μ της νόμιμης άδειας δεν θα έβαζα ΥΚ? 

Link to comment
Share on other sites

Η λογική του νόμου ειναι παράδοξη μεν αλλα θεωρεί ότι ό,τι είναι εκτός νομίμου περιγράμματος της αδείας θα χρεωθεί με ΥΚ ασχέτως στάθμης. Για αυτό άλλωστε χρεώνουμε με ΥΚ και τις επεκτάσεις του υπογείου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε τι μας έκανε το φόρουμ (να ναι καλά πάντως)!!! Να υποθέσω ότι αυτό είναι βέβαιο ε!! Αν το πάω με τη λογική δηλαδή ότι η κάλυψη μετράει μόνο στις Ισόγειες στάθμες μπορεί κάποιος να μου αμφισβητήσει μια δήλωση τακτοποίησης ή θα μπορώ να βασιστώ στο πνεύμα του οικοδομικού νόμου και να το αιτιολογήσω? Ρωτάω γιατί έχω μια περίπτωση η οποία μπορεί να πάει δικαστικά στο μέλλον στην οποία τα πρόστιμα βγαίνουν 50000. Αν πρέπει να βάλω και ΥΚ τότε άστα να πάνε!!

Link to comment
Share on other sites

Pavlos που το στηρίζεις αυτό ότι ΥΚ πάει και στο ισόγειο και στον όροφο? Ενημερωτικά ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι ΥΚ βάζουμε στις αυθαίρετες κατασκευές του ισογείου.Παράδειγμα, έχω μια νόμιμη ισόγεια κατοικία 50 τ.μ  και σε αυτήν έχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη κατ επέκταση στο ισόγειο άλλα 50 τ.μ. και αυθαίρετη προσθήκη στον όροφο 40 τ.μ. Στα 40 τ.μ. του ορόφου γιατί να υπολογίσω ΥΚ? Αφού η ΥΚ έχει υπολογιστεί ήδη στην προσθήκη των 50 τ.μ. του Ισογείου. Και με το ίδιο σκεπτικό δηλαδή άμα τα 40 τ.μ. ήταν πάνω από τα 50 τ.μ της νόμιμης άδειας δεν θα έβαζα ΥΚ? 

 

Η λογική του νόμου ειναι παράδοξη μεν αλλα θεωρεί ότι ό,τι είναι εκτός νομίμου περιγράμματος της αδείας θα χρεωθεί με ΥΚ ασχέτως στάθμης. Για αυτό άλλωστε χρεώνουμε με ΥΚ και τις επεκτάσεις του υπογείου.

Την απάντηση την έδωσε ο Άκης (με τις καλημέρες μου και +1). Υπάρχουν πάρα πολλά θέματα που έχουμε συζητήσει από την αρχή του νόμου. Π.χ επέκταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε Κ.Χ πολυκατοικίας αν θα χρεώνεται ως Υ.Δ (ναι κατά τη γνώμη μου) παρά το ότι (λένε πολλοί συνάδελφοι και εύλογα) ο χώρος μέτρησε στο Σ.Δ κατά την έκδοση της άδειας.

(...)ί έχω μια περίπτωση η οποία μπορεί να πάει δικαστικά στο μέλλον στην οποία τα πρόστιμα βγαίνουν 50000. Αν πρέπει να βάλω και ΥΚ τότε άστα να πάνε!!

Ο νόμος είναι εισπρακτικός και δεν συνάδει με την πολεοδομική νομοθεσία στο μεγαλύτερο μέρος των περιπτώσεων που αντιμετωπίζουμε. Κατά τη γνώμη μου, αν πρόκειται να σε κυνηγήσει κάποιος, καλύτερα αυτός να είναι ο ιδιώτης και όχι το ελληνικό δημόσιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην κάλυψη μετρά η προβολή στο έδαφος του περιγράμματος του κτιρίου.

 

Οπότε αν το ισόγειο και οι άλλοι όροφοι έχουν ίδιο περίγραμμα βάζεις την υπέρβαση κάλυψης σε έναν από τους ορόφους πχ τον ισόγειο. Οπότε καλύπτεις την υπέρβαση κάλυψης για όλο το κτίριο.

 

Σε περιπτώσεις όμως που υπάρχει διαφορετικό περίγραμμα μερικών οροφών πχ άλλο σχήμα το ισόγειο κι άλλο σχήμα ο 3ος όροφος και η προβολή στο έδαφος δεν είναι ο ίδιος τότε βάζεις υπέρβαση κάλυψης και στον ένα όροφο και στον άλλο. (φυσικά βάζεις στον δεύτερο την υπέρβαση κάλυψης που υπερβαίνει την προβολή του πρώτου και όχι τις επιφάνειες που συνταυτίζονταν)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αλλαγή θέσης κτηρίου, όπως το έχω καταλάβει εγώ είναι:

Α.-     Αν το υπάρχον κτήριο είναι όπως στην οικοδομική άδεια και απλά έχει αλλάξει θέση και η νέα του θέση συμπίπτει σε κάποια σημεία με την εγκεκριμένη της οικοδομικής άδειας (πχ περιστροφή ή μικρή μετατόπιση) χωρίς να παραβιάζει το Δ τότε μπορούμε να το βάλουμε σαν παράβαση

Β -     Αν είναι η ίδια περίπτωση με το Α αλλά παραβιάζει το Δ τότε το κομμάτι που μπαίνει στο Δ υπολογίζεται σαν ΥΔ ΥΚ και 

Γ -     Αν το υπάρχον κτήριο έχει αλλάξει θέση εντελώς και δεν εμπίπτει σε κανένα σημείο με την εγκεκριμένη θέση της οικοδομικής άδειας τότε θεωρούμε οτι δεν υπάρχει καθόλου οικ. άδεια και πάει όλο σαν αυθαίρετο.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Η εσφαλμένη θέση ανέγερσης υπάγεται στην κατηγορία 3 εφόσον δεν παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις. Δηλαδή, το κτίριο δεν έχει αυθαιρεσίες και η λανθασμένη θέση ανέγερσης δεν παραβιάζει την Δ ή οποιαδήποτε άλλη διάταξη.

Αν το κτίριο δεν έχει άλλες αυθαιρεσίες, πλην όμως η λανθασμένη θέση ανέγερσης του παραβιάζει την Δ, τότε χρειάζονται δυο Φ.Κ

το ένα θα έχει ΥΚ και ΥΔ (αναγκαστικά για να καταχωρηθεί η παράβαση της Δ) και το συντελεστή προσαύξησης λόγω Δ και ένα δεύτερο ΦΚ, το οποίο δεν θα έχει παράβαση Δ, όμως θα περιλαμβάνει την Υ.Κ (και κατάχώρηση Υ.Δ προκειμένου να υπολογιστεί το πρόστιμο για την Υ.Κ) η οποία οφείλεται στην εκτός εγκεκριμένου-επί εδάφους-περιγράμματος θέση του κτιρίου.

Αν το κτίριο έχει ανεγερθεί σε άλλη θέση πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα οι κάτωθι προϋποθέσεις:

α) παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις και

β) Το υφιστάμενο περίγραμμα δεν ταυτίζεται σε κανένα σημείο του με αυτό της άδειας

τότε θεωρούμε για τον υπολογισμό του προστίμου, ότι δεν υφίσταται οικοδομική άδεια κατά τα σχετικά του τροποποιημένου παραρτήματος 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.