Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Διαφορετική θέση κτηρίου


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

έχω μια ιδιαίτερη περίπτωση, θα εκτιμούσα την βοήθειά σας...

 

Έχω οικόπεδο όπου πρέπει να ρυθμίσω ΟΙ αλλά έχω άλλο περίγραμμα οικοπέδου, μετακίνηση κτιρίου και διένεξη ως προς το πίσω όριο.

Με κίτρινο είναι το περίγραμμα του οικοπέδου όπως φαίνεται στην άδεια και πράσινο όπως έγινε στην κατασκευή.

Η κατοικία μου στην άδεια είναι 48,51τμ και στην πραγματικότητα 47,05τμ

 

Οι παραβάσεις που βλέπω είναι οι εξής:

1. μετακίνηση κτιρίου

2. αλλαγή περιγράμματος κατοικίας

3. παραβίαση Δ

 

άρα θα έβαζα 2*500Ε για τις 2 πρώτες και τα τμ που είναι μέσα στο Δ, ΥΚ+ΥΔ+Δ

 

Αλλά από την στιγμή που το όριο του οικοπέδου είναι το μπλε πρέπει να θεωρήσω ότι έχει κολλήσει στο όριο ή θα κάνω ότι δεν το υπολογίζω και θα πάω με το παλιό τοπογραφικό?

 

Επίσης η μετακίνηση κτιρίου μπορεί να δηλωθεί με κοινό φάκελο για όλη την οικοδομή, σωστά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

post-12690-0-62991900-1485823866_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι μια διευκρίνηση όποιος μπορει να με βοηθήσει..σε οικοδομή με αλλαγή θέσης και υπερβάσεις δόμησης,συγκρίνω τις κατόψεις και αφού εχουν κοινά σημεία τακτοποιώ αυτά που είναι εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος είτε ΥΔ + ΥΚ +Δ είτε μόνο ΥΔ +ΥΚ για εκτός Δ.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: έχω ανεβάσει και σκαρίφημα για να γίνει πιο κατανοητο..

Στα κοινα σήμεια όπως φαίνεται και στο σκαρίφημα, είναι ενα διαγραμμισμενο κομμάτι, το οποίο αρχικα ήταν εξώστης και το οποίο έχει κλείσει και έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης,τώρα που αυτός ο χώρος πεφτει μέσα στο

περίγραμμα της άδειας, θα πρεπει να πιαστεί ως Υ. Δόμησης ή δεν το μετραω καθόλου αφού συμπίπτει με το περίγραμμα της άδειας που είναι χώρος κύριας χρήσης και τακτοποιώ μόνο ότι είναι εκτός περιγράμματος????

 

 

 

Paper5.pdf

Link to comment
Share on other sites

Aπο αυτό που ανέβασες και δεδομένου οτι πλέον ειναι τμήμα εντός Δ θεώρω ότι δεν μπορείς 

να χρεώσεις την αλλαγή θέσης όπως ορίζεται στην κατηγορία 3. Απο κει και πέρα θεωρώ ότι χρεώνεις 

κανονικά οτι είναι εκτός νομιμου με ΥΔ,ΥΚ κλπ καθώς και τον εξώστη που αναφέρεις, καθώς

προσαυξάνει την εγκεκριμένη δόμηση που έχεις απο την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, η περίπτωση μου είναι η εξής: σε οικόπεδο εντός σχεδίου έχει εκδοθεί άδεια για ισόγεια κατοικία με υπόγειο. Ύστερα από την αυτοψία και την τοπογραφική αποτύπωση διαπίστωσα ότι παρότι οι διαστάσεις του κτιρίου είναι σύμφωνα με την Ο.Α. το κτίριο έχει αλλάξει θέση λόγω της λάθος υλοποίησης του πίσω ορίου του οικοπέδου. Δηλαδή παρότι το κτίριο κολλάει στο πίσω όριο του οικοπέδου αυτό το όριο δεν είναι το σωστό αλλά στην πραγματικότητα απέχω κατά μέσο όρο 0,50 μ από το πραγματικό όριο. Από ότι καταλαβαίνω η μία λοιπή παράβαση της αλλαγής θέσης δεν ισχύει στην περίπτωση μου αλλά πρέπει να πάω με Υ.Δ. (χωρίς υπέρβαση) και παραβίαση Δ. Θα ήθελα την άποψη σας, ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. υπάρχει συνημμένο σκαρίφημα για την καλύτερη κατανόηση της υπόθεσης.

Σκαρίφημα.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

όταν έχω μετακίνηση κτιρίου σε νέα θέση, χρειάζομαι την συνέναιση του 50+1% για να νομιμοποιήσω, σωστά?

Αφού πατάει σε κοινόχρηστα τμ..

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού έτσι είναι εκ κατασκευής (ίσως και με κοινή συναίνεση τότε)

και αφού το κοιν/στο εν τέλει δεν μειώθηκε γιατί να χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

αν έχει κάποια τμ παραπάνω όμως θέλει συνέναιση σωστά? (εννοείται πέραν του 2%+5% επιφανείας και διαστάσεων που έχει το περιθώριο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.