Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Διαφορετική θέση κτηρίου


Recommended Posts

Δε ξέρω ακόμα...Πρώτα θέλω να βγαλω μια άκρη και μέτα το βλέπουμε...

το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι το ενα απ όλα τα μπουμπούκια-αυθαίρετα είναι κατάστημα και θελει στην πορεία και μελετη

στατικής επάρκειας...

 

edit: ναι στην άδεια του 2003 έχω το κτίριο του 81 στην θέση που προβλεπονταν στην αδεια του τότε 

, ενώ είχε εξαρχης φτιαχτει μετατοπισμένο κατα 2,5 μέτρα..

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε σε λίγο θα αρχίσουν, ''ακόμα?'' Γιατί καθυστερούμε?  Πότε θα τελειώσεις??? Το βιάζομαι!! Και συ θα μένεις με το στόμα ανοιχτό, ''εεε??? ''

 

 

Επίσης σύμφωνα με την ερωτοαπάντηση του Help Desk με αρθιμό 5  ''υπολογίζεται μόνη της μία ξεχωριστή λοιπή πολεοδομική παράβαση'' (σε περίπτωση που έχεις και άλλες)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα την συμβολαιογράφο για το πώς να αντιμετωπίσω κυρίως το θέμα της δομησης σε βάρος της αλλης καθέτου και με παρέπεμψε στο τεε....

Ρωτησα κατόπιν συνάδελφο που ειχε εργαστει στο help desk και με πήγε στην λογική της ενιαίας δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

κλασσικά συμβολαιογραφάρες. Είναι για να τους τα πηγαίνεις έτοιμα όλα και χωρίς ερωτήσεις γρήγορα και με συνοπτικές διαδικασίες να παίρνουν τα χιλιάρικα και τα διχίλιαρα. Και 3 η ώρα Αλέκος!

 

 

 

Δε ξέρω ακόμα...Πρώτα θέλω να βγαλω μια άκρη και μέτα το βλέπουμε...

το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι το ενα απ όλα τα μπουμπούκια-αυθαίρετα είναι κατάστημα και θελει στην πορεία και μελετη

στατικής επάρκειας...

 

edit: ναι στην άδεια του 2003 έχω το κτίριο του 81 στην θέση που προβλεπονταν στην αδεια του τότε 

, ενώ είχε εξαρχης φτιαχτει μετατοπισμένο κατα 2,5 μέτρα..

 
το κατάστημα είναι βάσει αδείας ως προς τη χρήση? ή τακτοποιήθηκε? Αν υπάγεται στην Κατηγορία 2 δεν απαιτείται ούτε το δικαιολογητικό 8 του άρθρου 11 και στην περίπτωση που επικρατούσα χρήση στη δήλωση έχεις κατοικία ούτε Τ.Ε. από αρμόδιο μηχανικό για Η/Μ
Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σύμφωνα με την ερωτοαπάντηση του Help Desk με αρθιμό 5  ''υπολογίζεται μόνη της μία ξεχωριστή λοιπή πολεοδομική παράβαση'' (σε περίπτωση που έχεις και άλλες)

 To θέμα σε αυτό είναι το άν μπορώ να την χρεώσω την αλλαγη θέσης στο παλαιο παρόλο που υπάρχει μεταγενέστερη ο.α με εσφαλμένη αποτύπωση.

 

Οσον αφορά την μελέτη στ επάρκειας το κατάστημα υπάγεται στην κατηγορία 2 και απαιτεί μελετη στατικής επάρκειας, αλλα δεν εχω φθασει ακόμη να το ψάξω στο εκεί...

 

Απευθύνθηκα και στην αρμόδια ΥΔΟΜ...αλλα "έφαγα πόρτα", καθώς οπως με ενημέρωσαν με αυτά ασχολούνται-τα λύνουν οι ιδιώτες μηχανικοι....

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 9-Β' Κατηγορία 2 : ''Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων 1 έως 5, 7,10 και 11 του άρθρου 11 του παρόντος και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας και δεν απαιτούνται λοιπά στοιχεία και σχέδια.''

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτό αναφέρεται στην κατηγορία 2 αυθαιρέτων (αλλα εγω δε μπαίνω εκει γτ εχω αυθαιρεσίες μετα το 1983).... παραπάνω αναφέρθηκα στην κατηγορία 2 του φεκ για το δεδοτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή έχω ξανάκάνει το ερώτημα αλλα δεν μ λύθηκε πλήρως η απορία ανεβάζω ένα άρχειο μήπως βοηθήσει :

 

σε εκτός σχεδίου και εντός ζώνης έχει βγεί οικοδομική άδεια για 3 διαμερίσματα Ι1 Ι2 Ι3 (πορτοκαλι σκαρίφημα) και έχει γίνει αλλαγή θέσης οικοδομής χωρίς να έχει αλλαξει δόμηση κτλ ( ροζ σκαρίφημα) αλλά έχει μπεί έντός Δ που είναι 5 μ

κατα την γνώμη σας πως πρέπει να αντιμετωπιστεί?

α) ΥΔ ΚΑΙ Δ για το μέρος είναι είναι εντός Δ

και ΥΔ για το κομμάτι που είναι εκτός Δ αλλά και εκτός εγκεκριμένου περιγραμματος?

β) ΥΔ ΚΑΙ ΥΚ ΚΑΙ Δ για το μέρος είναι είναι εντός Δ

και ΥΔ ΚΑΙ ΥΚ  για το κομμάτι που είναι εκτός Δ αλλά και εκτός εγκεκριμένου περιγραμματος?

γ)ΥΔ ΚΑΙ Δ για το μέρος είναι είναι εντός Δ

και κατ. 3 για αλλαγή θέσης για το κομμάτι που είναι εκτός εγκεκριμένου περιγραμματος

θέλω να σημειώσω ότι έχουν γίνει 3 ξεχωριστές δηλώσεις 1 για κάθε ιδιοκτησία.

 

 

 

οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη..

michanikos.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε τρία ξεχωριστά ισόγεια κτίσματα με πράξη σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών;

Συναίνεση για κατάληψη κοινόχρηστου χώρου υπάρχει;

Ανεβάζω σκαρίφημα πάνω στο δικό σου.

michanikos (1).pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει 1 οικοδομική άδεια και έχουν γίνει 3 οριζόντιες ιδιοκτησιες.

ναι δεν υπάρχει θέμα συναίνεσης είναι αδέρφια και είναι οι μόνοι ιδιοκτήτες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.