Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

ναι ο πελάτης σου έκτισε 140μ2 αυθαίρετο και θέλει να πληρώσει 5000€; να ηταν καμια αποθήκη να τον καταλάβω αλλά να παραπονιέται για 140μ2 ΠΑΡΑΝΟΜΑ  είναι αχαριστία... και λίγα math  36000/140 = 257€/μ2 , είπες οτι είναι και ταράτσα θα έχει και καλή θέα ευάερο ευήλιο μόνο με περίπου 300€/μ2 .. να πάει να πνιγεί στα κλάματα του , και με 36000 τσάμπα του έρχεται 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, προφανώς δε νομίζω να δεχτεί το πρόστιμο...Θα του πω να περιμένουμε διευκρινίσεις ως προς τους συντελεστές σε αυτές τις περιπτώσεις και βλέπουμε. Για ότι νεότερο θα επιστρέψω. :|

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Οικοδομή με ΓΟΚ73, έχει αποθήκη 12τμ στο δώμα, h=2,40, νόμιμη σύμφωνα με τον ΓΟΚ73,χωρίς να έχουν μετρήσει τα τμ στη δόμηση, η οποία επεκτάθηκε κατά 38τμ κι έγινε διαμέρισμα. Στο συμβόλαιο έχει η αποθήκη ποσοστό 1%. Δεν έχω θέμα συναίνεσης γιατί έχει αποκλειστική χρήση. Έχω τρελαθεί με τους συντελεστές! Θα πάρω ΥπΔομ για τα 38τμ συγκρινόμενα με το 1% της συνολικής δόμησης, άρα >200% της επιτρεπόμενης δόμησης; Θα πάρω ΥπΥψ <20% συγκρινόμενο με το ύψος της οικοδομής; Ή Υπ.Υψ >20% καθώς όλη η ανεξάρτητη ιδιοκτησίας είναι πάνω από το μέγιστο ύψος της Οικοδομής;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

join the club συνάδελφε 

συντελεστή υπέρβασης δόμησης :38/0,001Χ ΣΔ οικοπέδου σήμερα...

Έχει σχολιαστεί αμέτρητες φορές εδώ στο φόρουμ από την αρχή εφαρμογής του νόμου.

Εικάζουμε ότι στην επόμενη εγκύκλιο, να έχει αλλάξει αυτό.

Βεβαίως η εγκύκλιος ερμηνεύει το νόμο και δεν το αλλάζει. 

Ίσως μια νομοθετική ρύθμιση να χρειάζεται.

Οι νομικοί μας θα μας διαφωτίσουν καλύτερα στο όλο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Για προστεγασμα ΔΩΜΑΤΟΣ που εγινε εξωστης, διχως να υπαρχει αποκλειστικη χρηση, συμφωνα με το αρθ.11, υπερισχυει το % που οριζει η ΣΥΣΤΑΣΗ Ο.Ι και οχι  το 51%?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την επανάληψη της ερώτησης αλλά δεν ξέρω πώς να  υπολογίσω το ποσοστό υπέρβασης δόμησης στην  περίπτωση αλλαγής χρήσεως.

Αποθήκη 15τμ νομίμως υφιστάμενη σε δώμα πολυκατοικίας με οικοδομική άδεια του 1970 που δεν είχε προσμετρήσει στην δόμηση ,  σήμερα πρόκειται να υπαχθεί  στον 4178/13 για την  αυθαίρετη αλλαγή χρήσης  από αποθήκη σε κατοικία.

Η αποθήκη αποτελεί βάση συστάσεως αυτοτελή οριζόντιο ιδιοκτησία με χιλιοστά  επί του οικοπέδου Σύμφωνα  με τους σημερινούς όρους δόμησης και τα χιλιοστά που της αντιστοιχούν  έχει δικαίωμα για 13τμ αντί για 15τμ

Πως θα υπολογίσω το ποσοστό υπέρβασης δόμησης που προκύπτει από την αλλαγή χρήσης ;

15τμ/13τμ δηλ υπέρβαση 115,38% ή 2τμ/13τμ δηλ υπέρβαση 15,38% ; ή κάτι άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

ο συντελεστής υπέρβασης θα υπολογιστεί ως το κλάσμα με αριθμητή τα τετραγωνικά της αποθήκης 15 και παρανομαστή το γινόμενο (χιλιοστά αποθήκης επί Σ.Δ οικοπέδου που ισχύει σήμερα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα...σε 3οροφη οικοδομη χωρις συσταση ενος ιδιοκτητη....εχω νομιμα στην αδεια αποληξη κλιμακοστασιου υψους 2.2μ το οποιο ναι μεν δεν μετραει στην δομηση αλλα μετραει κανονικα στον ογκο....το προβλημα μου ειναι τι να βαλω σαν ποσοστο υπερβασης υψους???

εχω αυθαιρετη κατασκευη 3.20 μ δηλαδη 1.00μ Υ.Υ. απο αυτο τις αδειας αν συμπεριλαβω και την αποληξη......

 

το θεμα μου ειναι οτι στην μια περιπτωση βγαινει 3.20μ / 10.80μ = 0.296 κατηγορια 5 !!

ενω στην αλλη (που θα θεωρησω μεγιστο υψος οικοδομης και αυτο της αποληξης κλιμακοστασιου) 1.00/10.80 = 0.108 κατηγορια 4 !!

και σωστο ειναι να διαιρεσω με το 10.80μ που περιλαμβανει και την νομιμη αποληξη ή με 8.60 που δεν την περιλαμβανει???

 

SOSOS

Link to comment
Share on other sites

η υπέρβαση ύψους προκαλείται από το ύψος της αυθαίρετης κατασκευής, το οποίο στη περίπτωσή σου είναι 3.20.

Η απόληξη κλιμακοστασίου είναι μια επιτρεπόμενη πάνω από το μέγιστο ύψος κατασκευή.

Άρα, θεωρώ ότι η υπέρβασή σου είναι 3.20 μ. και για το συντελεστή υπέρβασης το κλάσμα θα είναι 3.20/μέγιστο ύψος περιοχής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.