Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Συνήθως η απόληξη κλιμακοστασίου βρίσκεται πάνω από το μέγιστο ύψος οπότε στη περίπτωση αυτή κάθε αυθαίρετη κατασκευή κλειστού χώρου λαμβάνει υπέρβαση ύψους. Προσπαθώ να αντιληφθώ γιατί μέτρησαν την απόληξη στο Σ.Δ. Πιθανολογώ ότι ο μελετητής για σιγουριά προτίμησε να την μετρήσει στο Σ.Δ.  


Με τα δεδομένα που έχουμε, η απόληξη μέτρησε στο Σ.Δ. Συνεπώς δεν θα μπορούσε μια κατασκευή να προσμετρά στο ΣΔ και να βρίσκεται και άνω του μεγίστου ύψους. Οπότε,  κάθε αυθαίρετη κατασκευή κλειστού χώρου στην ίδια στάθμη καλύπτεται από το ύψος της συγκεκριμένης απόληξης (δεν ισχύει γενικά) και δεν λαμβάνει υπέρβαση ύψους. 


Η εγκ. 4 αναφέρει για αυθαίρετη απόληξη. Αν οι αλλαγές διαστάσεων δίνουν επιπλέον αυθαίρετη επιφάνεια απόληξης θεωρώ ότι μπορείς και σ αυτή την περίπτωση να εφαρμόσεις την εγκ. 4. 

Link to comment
Share on other sites

Παύλε, στη δική μου περίπτωση η απόληξη τελικά δεν μέτρησε στον ΣΔ (σου γράφω πιο πάνω πως βρέθηκε αναθεώρηση αδείας) οπότε είναι γνωστό το πως τακτοποιείται.

Από καθαρή περιέργεια το ψάχνω πλέον, ίσως κάποιος εδώ αντιμετωπίζει κάτι αντίστοιχο και βοηθηθεί.

 

Καλή σου μέρα

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τους ορισμους στον 4067/12 οι χωροι αυτοι αποτελουν σοφιτα, αλλα εχει γινει απο μηχανικο της τραπεζας  για καποιο δανειο μια συσταση που τους οριζει ως ανεξαρτητη ιδιοκτησια ενω πολεοδομικα δεν επιτρεπεται και πρακτικα δε γινεται. 

 

 

Συνήθως η απόληξη κλιμακοστασίου βρίσκεται πάνω από το μέγιστο ύψος οπότε στη περίπτωση αυτή κάθε αυθαίρετη κατασκευή κλειστού χώρου λαμβάνει υπέρβαση ύψους. Προσπαθώ να αντιληφθώ γιατί μέτρησαν την απόληξη στο Σ.Δ. Πιθανολογώ ότι ο μελετητής για σιγουριά προτίμησε να την μετρήσει στο Σ.Δ.  

Με τα δεδομένα που έχουμε, η απόληξη μέτρησε στο Σ.Δ. Συνεπώς δεν θα μπορούσε μια κατασκευή να προσμετρά στο ΣΔ και να βρίσκεται και άνω του μεγίστου ύψους. Οπότε,  κάθε αυθαίρετη κατασκευή κλειστού χώρου στην ίδια στάθμη καλύπτεται από το ύψος της συγκεκριμένης απόληξης (δεν ισχύει γενικά) και δεν λαμβάνει υπέρβαση ύψους. 

Η εγκ. 4 αναφέρει για αυθαίρετη απόληξη. Αν οι αλλαγές διαστάσεων δίνουν επιπλέον αυθαίρετη επιφάνεια απόληξης θεωρώ ότι μπορείς και σ αυτή την περίπτωση να εφαρμόσεις την εγκ. 4. 

 

 

Παυλο, 

το κλιμακοστασιο-αποληξη δεν εχει μετρησει στο συντελεστη, απλα με τη συσταση εχει παρει χιλιοστα στο οικοπεδο ως ανεξαρτητη ιδιοκτησια. την υπερβαση υψους η οποια ειναι 72 εκατοστα (αλλαξε η κλιση της στεγης), την εχω δηλωσει. ο προβληματισμος μου ειναι σχετικα με τη δηλωση των τετραγωνικων που χρησιμοποιουνται και δεν ειναι αβατοι.

 

συμφωνα με τους ορισμους στον 4067/12 οι χωροι αυτοι αποτελουν σοφιτα (προσβασιμος χωρος εντος υψους επικλινους στεγης κτιριου), ΑΛΛΑ: απο μηχανικο της τραπεζας  για καποιο δανειο εγινε μια συσταση που τους οριζει ως ανεξαρτητη ιδιοκτησια ενω πολεοδομικα δεν επιτρεπεται και πρακτικα δε γινεται καθως δεν εχουν προσβαση απο δικη τους εισοδο.

 

ειμαι σε διλημμα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη για την παρανόηση. Στο #229 απαντούσα στην Όλγα και στο χρόνο που χρειάστηκα είχε παρεμβληθεί το δικό σου μήνυμα χωρίς να το δω. 

Αναφέρεις ότι από το μηχανικό της τράπεζας έγινε μια σύσταση. Εννοείς παρατήρηση στα πλαίσια τεχνικού ελέγχου? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη για την παρανόηση. Στο #229 απαντούσα στην Όλγα και στο χρόνο που χρειάστηκα είχε παρεμβληθεί το δικό σου μήνυμα χωρίς να το δω. 

Αναφέρεις ότι από το μηχανικό της τράπεζας έγινε μια σύσταση. Εννοείς παρατήρηση στα πλαίσια τεχνικού ελέγχου? 

 

αα.. συγνωμη :/

 

οχι εννοω συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων με χιλιοστα στο δωμα, ως χωριστη ανεξαρτητη οριζοντια ιδιοκτησια.

 

καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το μήνυμά σου εδώ για καλύτερη εποπτεία.

 

Μέρσα:

εχω μια αποληξη δωματος η οποια στην αδεια εχει στεγη δεξια και αριστερα. στην πραγματικοτητα εχουν γινει δωματιακια κατω απο τη στεγη με 2.72 μεγιστο υψος και 1.35 ελαχιστο. αν παιρνω το μεσο υψος δλδ ειμαι κατω απο 2.5μ. αυτοι οι χωροι θεωρουνται βοηθητικοι η κυριοι; (η πλακα οροφου ειναι απο μπετον, μπορω να το θεωρησω παταρι; επισης το ενα περιλαμβανει μεσα την αποληξη του ασανσερ..)

εν τω μεταξυ η πραγματικοτητα ειναι β&γ οροφος μεζονετα και το δωμα σε συνεχεια, αλλα στη συσταση θεωρειται διαφορετικη ιδιοκτησια (αλλα χωρις προσβαση εξωτερικη..)

 

το κλιμακοστασιο-αποληξη δεν εχει μετρησει στο συντελεστη, απλα με τη συσταση εχει παρει χιλιοστα στο οικοπεδο ως ανεξαρτητη ιδιοκτησια. την υπερβαση υψους η οποια ειναι 72 εκατοστα (αλλαξε η κλιση της στεγης), την εχω δηλωσει. ο προβληματισμος μου ειναι σχετικα με τη δηλωση των τετραγωνικων που χρησιμοποιουνται και δεν ειναι αβατοι.

συμφωνα με τους ορισμους στον 4067/12 οι χωροι αυτοι αποτελουν σοφιτα (προσβασιμος χωρος εντος υψους επικλινους στεγης κτιριου), ΑΛΛΑ: απο μηχανικο της τραπεζας  για καποιο δανειο εγινε (μάλλον ήταν  πρόταση του συναδέλφου ελεγκτή της τράπεζας για να γίνουν διηρημένες ιδιοκτησίες και να μην προσημειωθεί όλο το ακίνητο ή κάποιο άλλο διαμέρισμα του ιδιοκτήτη) μια συσταση που τους οριζει ως ανεξαρτητη ιδιοκτησια ενω πολεοδομικα δεν επιτρεπεται  και πρακτικα δε γινεται καθως δεν εχουν προσβαση απο δικη τους εισοδο.(υπάρχουν μεζονέτες που έχουν ξεχωριστά χιλιοστά ανά στάθμη καθώς και χώροι που δεν μετρούν στη δόμηση, όπως υπόγειες αποθήκες και έχουν λάβει χιλιοστά σε συστάσεις).

Προσπαθώντας (με δυσκολία) να αποκωδικοποιήσω τις πληροφορίες που αναφέρεις, υποθέτω ότι έγινε τροποποίηση της σύστασης, συμφώνησαν όλοι οι ιδιοκτήτες και άλλαξαν τους κοινόχρηστους χώρους με κατάργηση της τελευταίας στάθμης του κλιμακοστασίου. Ενδεχομένως, στα σχέδια της σύστασης που αφορούσε την τελευταία οριζόντια ιδιοκτησία στο δώμα να μην έδειξαν φρεάτιο ανελκυστήρα.

Γενικά μπορώ να σου απαντήσω ότι θα χρεώσεις όλη την επιφάνεια ανεξαρτήτως αν το ύψος της συνάδει με ύψος χώρου κύριας ή βοηθητικής χρήσης. Για την προσμέτρηση των χώρων ως σοφίτα, προκειμένου να ληφθεί μειωτικός συντελεστής προστίμου 0.50 έχω εκφράσει την άποψή μου και θεωρώ ότι τέτοιο συντελεστή λαμβάνουν μόνο οι χώροι που είναι εντός του ύψους της στέγης. Η περιγραφή σου αναφέρεται σε χώρο υπερυψωμένο στη χαμηλότερη πλευρά του κατά 1.35 και φτάνει στο μέγιστο ύψος των 2.72 μ. Προσωπικά, έναν τέτοιο χώρο δεν τον θεωρώ σοφίτα και βασίζομαι αφενός στον ορισμό του άρθρου 2 του ΝΟΚ και αφετέρου στα σχήματα των τεχνικών οδηγιών του ΝΟΚ. 

Υ.Γ Επειδή η υπόθεσή σου φαίνεται ιδιαιτέρως μπλεγμένη και προβληματική, εξέτασε πολύ καλά το ιδιοκτησιακό καθεστώς, το τι είναι κοινόχρηστος χώρος στην οικοδομή και το τι όχι και λάβε τις απαραίτητες συναινέσεις που ορίζει ο νόμος. Και μη ξεχνάς ότι πολλές φορές είναι προτιμότερο να εγκαταλείψεις μια δουλειά που είναι "φύρα" και ψυχοφθόρα, από το να ρισκάρεις την επαγγελματική σου πορεία. 

Καλημέρα και καλή συνέχεια. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω υπερβαση δομησης σε δωμα

το κλιμακοστασιο θα παει υ.δ  με υ.υ  αν και εχει τηρησει αυτο της αδειας 2.40 θεωρω

το ερωτημα μου ειναι για την αλλη υπερβαση βαση αδειας υπηρχε μεταλλικη κατασκευη ανοιχτη με υψος 3 μ

αυτη η κατασκευη εγινε κλειστη.......υπερβαση δομησης στα σιγουρα.....υ.υ  θα μπει? γιατι αν δεν μπει θεωρητικα ουτε το κλιμακοστασιο εχει αφου ειναι πιο χαμηλα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

η απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα τήρησε τις προδιαγραφές ύψους και επιφάνειας της οικοδομικής άδειας, επομένως δεν αποτελεί αυθαίρετη κατασκευή.

Ο χώρος που προβλεπόταν ανοιχτός και αυθαίρετα έκλεισε θα χρεωθεί Υ.Δ (χωρίς μειωτικό) και ταυτόχρονα Υ.Υ.

Η αυθαίρετη κατασκευή (κλειστός πλέον χώρος) δεν καλύπτεται από το ύψος της απόληξης, διότι η απόληξη βρίσκεται πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος και η "εξαίρεση" αφορά μόνο αυτήν σύμφωνα με την εκδοθείσα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

η αποληξη θυμαμαι μια ερωτοαπαντηση οτι απο την στιγμη που δημιουργηθηκε ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ κατασκευη στο δωμα οτι πρεπει να τακτοποιηθει και αυτη...

 

δλδ τ.μ κλιμακοστασιου  Υ.Δ  .....εγω θεωρω οτι το κλιμακοστασιο εχει και υ.υ ασχετα που τηρει την Ο.Α ...αφου το υψος του κλιμακοστασιου δεν μετρα στο υψος της οικοδομης οταν ειναι ΩΣ ΑΠΟΛΗΞΗ.....τωρα που ειναι ολα Κυριος χωρος θεωρω οτι υπαρχει και εκει Υ.Υ

 

υγ επαναλαμβανω οτη αποληξη ειχε 2.40 στην αδεια και η μεταλλικη 3.0 υψος και οι σταθμες τηρηθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.