Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας

 

Εξέτασε το ενδεχόμενο τροποποίησης του ε9 προθέτοντας και τα αυθαίρετα τμ, με χρονολογία πριν το '75 ώστε να κάνεις χρήσης της κατηγορίας 1 όπου και τακτοποιεείς τα πάντα με πρόστιμο 500€.

 

Τελικά αυτό που περιγράφεις είναι απόληξη ή λεβητοστάσιο;

 

στην ουσία λεβητοστάσιο είναι αλλα έχει και πορτα για το δωμα. Ναι αλλα η τροποποίηση στο Ε9 θα γινει τωρα, δεν υπαρχει θέμα??

 

Δες και εδώ ερώτηση 10

 

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=EMxeWhLoPV4%3d&tabid=855&language=el-GR

 

μήπως μπορείς να το εντάξεις κατηγορία 3.

 

Ειναι 18 τμ

Link to comment
Share on other sites

Η τροποποίηση του Ε9 θεωρείς ότι θεραπεύει τα πάντα όλα???

Και αν "γνωρίζουμε" ή μας είπαν σε ανύποπτο χρόνο ότι δεν κατασκευάστηκαν πριν το 1975, αλλά πχ το 1982 και φυσικά φαίνονται στις Α/Φ της ΕΚΧΑ αν μας φέρουν Ε9 με κατασκευή προ 1975 είμαστε καλυμμένοι??? 

Σε περίπτωση που δεν μπορούμε να αποδείξουμε χρονολογία πριν το 1975, το αυθαίρετο λεβητοστάσιο σε δώμα είναι ΥΔ ΚΧ  προ 1983  ?

 

Εγινε προ ΄75 αλλά δεν μπορω να το αποδειξω. Οτι η οικία ειναι προ '75 θα το αποδειξω απο 1η ηλεκτροδοτηση και απο Ε9. Τα τμ της κατασκευής στο δωμα δεν είναι δηλωμενα στο Ε9. Περιμένω να μου απαντησουν αν υπάρχουν Α/Φ

Link to comment
Share on other sites

Εγινε προ ΄75 αλλά δεν μπορω να το αποδειξω. Οτι η οικία ειναι προ '75 θα το αποδειξω απο 1η ηλεκτροδοτηση και απο Ε9. Τα τμ της κατασκευής στο δωμα δεν είναι δηλωμενα στο Ε9. Περιμένω να μου απαντησουν αν υπάρχουν Α/Φ

Γι αυτό και ο προβληματισμός μου για το Ε9 απευθυνόταν στον akius73, ακόμα και για την περίπτωση που ήταν ήδη δηλωμένα στο Ε9, αν καλύπτεσαι. Δηλ. το Ε9 "θεραπεύει" τα πάντα όλα??

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω και γω πως όχι. το μονο που βρηκα ειναι Α/Φ google του 2003 που φαίνεται. Η ερωτηση μου ήταν πως μπορω να το δηλωσω. Η οικία ειναι απο οπλισμένο σκυροδεμα και το κτισμα στο δώμα απο τσιμεντολιθους). Η εγκύκλιος 4 λέει η αποληξη με αναλυτικο (που σε μενα ειναι 18 τμ και υπαρχει και λεβητοστασιο) ή με Κατ 5 (χωρις ΟΑ) με ΥΔΚΧ απο 2004 κ μετα 

Edited by grgk
Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού έχεις εμβαδόν > 15 τμ δεν μπορείς να το βάλεις κατηγορία 3.

 

Αυτό σημαίνει ότι θα το το βάλεις σαν υπέρβαση δόμησης και ενδεχομένως με την αντίστοιχη υπέρβασης ύψους. Αν έχεις ενα στεγασμένο χώρο που εξυπηρετεί παράλληλα λεβ/σιο + απόληξη δεν πάει με αναλυτικό το πρόστιμο.

 

Για κατηγορία πας για 1 αν είναι πριν το '75 ενώ για πριν το '83 πας για 2...

 

Αν και είναι εκτός της θεματολογίας του νήματος, ένα διορθωμένο Ε9 με τα σωστά τμ με την αντίστοιχη χρονολογία, λύνει το πρόβλημα της απόδειξης της παλαιότητας.

 

Και δεν το λέω εγώ, αντιγράφω από την σχετική νομοθεσία και πιο συγκεκριμένα από την εγκύκλιο 4, άρθρο 11, εδάφιο 22:

 

Στις περιπτώσεις που στο έντυπο Ε9 αναφέρεται η αυθαίρετη κατασκευή και ο χρόνος κατασκευής της, θεωρείται ως δημόσιο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύεται ο
χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή/και ο χρόνος εγκατάστασης της χρήσης.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού έχεις εμβαδόν > 15 τμ δεν μπορείς να το βάλεις κατηγορία 3.

 

Αυτό σημαίνει ότι θα το το βάλεις σαν υπέρβαση δόμησης και ενδεχομένως με την αντίστοιχη υπέρβασης ύψους. Αν έχεις ενα στεγασμένο χώρο που εξυπηρετεί παράλληλα λεβ/σιο + απόληξη δεν πάει με αναλυτικό το πρόστιμο.

 

Για κατηγορία πας για 1 αν είναι πριν το '75 ενώ για πριν το '83 πας για 2...

 

Αν και είναι εκτός της θεματολογίας του νήματος, ένα διορθωμένο Ε9 με τα σωστά τμ με την αντίστοιχη χρονολογία, λύνει το πρόβλημα της απόδειξης της παλαιότητας.

 

Και δεν το λέω εγώ, αντιγράφω από την σχετική νομοθεσία και πιο συγκεκριμένα από την εγκύκλιο 4, άρθρο 11, εδάφιο 22:

 

Στις περιπτώσεις που στο έντυπο Ε9 αναφέρεται η αυθαίρετη κατασκευή και ο χρόνος κατασκευής της, θεωρείται ως δημόσιο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύεται ο

χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή/και ο χρόνος εγκατάστασης της χρήσης.

Ναι, έχεις δίκιο, γνωστό το εδάφιο, αλλά πολλοί συνάδελφοι έχουν αντιρρήσεις.... , γι αυτό έθεσα κι εγώ προβληματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι από τα (δυστυχώς) λίγα σημεία της νομοθεσίας που είναι ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι από τα (δυστυχώς) λίγα σημεία της νομοθεσίας που είναι ξεκάθαρα.

Και παράλληλα ευτυχώς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε απόληξη κλιμακοστασίου  15,55 μ² ( σύμφωνα με την οικ.άδεια)  τριορόφου κτιρίου- που μένουν μέλη της ιδίας οικογένειας- έχει γίνει επέκταση και δημιουργία διαμερίσματος 27,55 μ² για το οποίο συμφωνούν όλοι.

Ποιό είναι το ποσοστό υπέρβασης δόμησης: < 50% της επιτρεπόμενης ή κάποιο άλλο; Πώς το βρίσκω; έχω μπερδευτεί. Θέλω να πω ότι η απόληξη δεν έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας άρα τα 27,55 μ² αυθαιρεσίας με τι τα συγκρίνω; συγγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή....

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Aν και σαφής απάντηση δεν έχει μέχρι στιγμής υπάρξει γι αυτό το θέμα, προσωπική γνώμη εκφράζοντας, θα έλεγα να το συντελεστή να τον υπολογίσεις με παρανομαστή το σημερινό Σ.Δ (σε τ.μ) του οικοπέδου. Επίσης μη ξεχάσεις να βάλεις και υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.