Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Απόληξη κλιμακοστασιου που δεν εμφανιζόταν στην οικοδομική άδεια πηγαίνει με αναλυτικό ή ως υπερβαση ύψους και δόμησης? Η οικοδομική άδεια είναι του 1976.

Edited by takis1980
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, εχω πληρως αυθαιρετη αποληξη κλιμακοστασιου σε κτηριο εκτος σχεδιου υπερ του επιτρεπομενου υψους. Πως την δηλωνετε? υδκχ με υπερβαση υψους? ή με αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Η απόληξη κλιμακοστασίου υπολογίζεται με αναλυτικο

ακομη και αν ειναι υπερ του μεγιστου υψους σε εκτος σχεδιου? δεν βρισκω κατι που να διευκρινιζει σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Έχω τριόροφη οικοδομή του 1988, με υπόγειο τμήμα (κλίση εδάφους). Κατά την τότε άδεια με βάση το διάγραμμα κάλυψης προβλεπόταν δώμα και κουβούκλιο, ενώ με τις όψεις στέγη. Κατασκευάζουν επιπλέον χώρους τους οποίους νομιμοποιούν το 1998. Μέρος των χώρων αυτών είναι υπόγεια αποθήκη που γίνεται στην συνέχεια με ξεομπάζωμα κατοικία.

Ως εδώ καλά, κλασσική ΥΔ και αναλυτικός για το ξεμπάζωμα.

 

Κατά την νομιμοποίηση, χαμηλώνουν το κουβούκλιο στο 1,5μ. ύψος (δεν αξιολογώ την παράβαση κτιριοδομικού) και προτίνουν και κατασκευή στέγης περιμετρικά του δώματος , 2,5μ μέσα από την άκρη του δώματος όπως στα παρακάτω σχέδια.

b3su9j.jpg

de5tll.jpg

Στην τεχνική έκθεση δεν προσδιορίζουν αν θα είναι ο όγκος της στέγης αυτής προσβάσιμος ως αποθηκευτικός. Κατά την αυτοψία διαπιστώνω ότι περιμετρικά του χώρου αυτού (προς τη μέση του δώματος, υπάρχουν ανοίγματα (τρύπες χωρίς κούφωμα) και ο χώρος μέσα είναι σαν πατάρι. Δεν υπάρχει αλλαγή στον εγκεκριμένο όγκο της στέγης, ούτε φαίνεται από τις κατόψεις και τις τομές της νομιμοποίησης τι γίνεται σε αυτό το χώρο. Η κάτοψη είναι πάνω από την στάθμη των κεραμιδιών, οι τομές κόβουν σε άλλες θέσεις και η τεχνική έκθεση δεν το διευκρινίζει.
Στην τομή φαίνεται μάλλον ως κενός χώρος. Θα πρέπει να το θεωρήσω ως αυθαιρεσία ή θα μπορούσε να είναι και τρόπος πρόσβασης - επισκεψιμότητας της στέγης;

 

Επίσης ως προς τα ύψη των ορόφων, είναι δεδομένο ότι η οικοδομή κατασκευάστηκε με συγκεκριμένα ύψη από την αρχή. Έχω στο αρχικό διάγραμμα κάλυψης άλλα ύψη (3μ. μικτό), στην τομή της νομιμοποίησης άλλα (3,10μ. μεικτό) και πάω και μετράω τρίτα ύψη (2,95μ. μεικτό). Είναι εύλογο να πω ότι έγινε λάθος αποτύπωση αλλά το θέμα του ύψους είναι καλυμμένο από την νομιμοποίηση (ειδικά τώρα που το μετράω μικρότερο τελικά; - δεν έχω υπερβάσεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε διώροφο κτηριο με υπόγειο και υποχρεωτικη στέγη εγινε συσταση οριζοντιων. η στεγη δεν εγινε ποτε και αντ αυτης έκτισαν όροφο. ο οροφος θεωρω εινια κοινοχρηστος και πρεπει να δηλωθει και απο τους δυο. υπαρχουν αυθαιρεσιες στο υπογειο και ισογειο (Ο.Ι. του ενός) και στον οροφο (Ο.Ι. του άλλου). Τις αυθαιρεσίες των οριζοντιων θα τις συγκρίνω βάση των χιλιοστών τους. Ο κοινόχρηστος αυθαίρετος όροφος με τι θα συγκριθεί ως υπέρβαση δόμησης αφού δεν έχει χιλιοστά?

Link to comment
Share on other sites

1) μπορείς να κάνεις ενιαία δήλωση όλο το κτίριο και να συγκρίνεις με τα συνολικά μεγέθη

2) ΟΙ 1+ΟΙ 2 +...+ΟΙ ν + κοινόχρηστα =100% του οικοπέδου και ανάγεις εκεί τα πάντα. Μετά προχωράς σε συγκρίσεις.

3) χρεώνεις τις υπερβάσεις των κοινοχρήστων σε κάθε ΟΙ, ανάλογα με το ποσοστό της, όπως θα υπολόγιζες τις υπερβάσεις που είναι ήδη στην ΟΙ.

 

Προσωπικά επιλέγω το 1ο, αν αντιμετωπίζω όλο το κτίριο και το 2ο σε άλλες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

την βοηθεια σας συναδελφοι επειδή εχω παροπλίσει κ μου 'τυχε περιπτωση φίλου...

 

Σε πολ/κια με άδεια του 67 έχει γίνει:

1. αλλαγή χρήσης του βοηθητικού χώρου του δώματος σε κατοικία (Ε=10τμ)

2. αυθαίρετη προσθήκη κατ'επέκταση Ε=12τμ. και

3. προσθήκη εξώστη 1.00μ*2.70μ

Όλα αυτά μεταξύ '79 κ '82 (από Α/Φ) εκτος του εξώστη (κατα την κατασκευή του κτιρίου...)

 

Υπολογίζω:

1. αλλαγη χρησης απο ΒΧ σε ΚΧ με ΥΔ>200% και Υπερβαση Υψους.

2. ΥΔ>200% και Υπερβαση Υψους.

3. 500€ με αανλυτικό.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.