Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι , θα ήθελα την γνώμη σας για μια περίπτωση τακτοποίησης υπογείου

 

Υπόγεια αποθήκη με άδεια ('76) 103 τ.μ. έγινε κατάστημα (δεν έχω την άδεια ακόμα αλλα υπάρχουν ταμπέλες καθαριστήριο - πλυντήριο και δεν γνωρίζω ακόμα την χρονολογία αλλά έγινε πιο μετά , πιο πιθανό μετά απο το '83) .

 

Τρείς σκέψεις τακτοποιήσης :

 

1) ΥΔ 103 τ.μ. με μειωτικό συντελεστή , πρό του '83 , χωρίς αλλαγή χρήσης , χρήση υπηρεσίες , πρόστιμο 1.174 € , παράβολο 2.000 € !!!

2) ΥΔ 95 τ.μ. με μειωτικό συντελεστή , χωρίς να υπολογίσω περιμετρικούς τοίχους , προ του '83 , χωρίς αλλαγή χρήσης , χρήση υπηρεσίες , πρόστιμο 897 € , παράβολο 1.000 !!!

3) ΥΔ 103 τ.μ. με μειωτικό συντελεστή , μεταξύ 83 και 2003 (αν τότε πήρε άδεια καταστήματος απο τον Δήμο) , χωρίς αλλαγή χρήσης , χρήση υπηρεσίες , πρόστιμο 5.191 € , παράβολο 2.000 .

 

Θεωρώ ότι η 3η σκέψη είναι και η σωστή , απλά σκέφτομαι αν θα μπορούσα να υποστηρίξω την 1η ή την 2η .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αποθήκη είχε μετρήσει στα τμ της ο.α.? Εάν είχε μετρήσει, τότε πας μόνο με αναλυτικό = 500€.

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη είχε μετρήσει στα τμ της ο.α.? Εάν είχε μετρήσει, τότε πας μόνο με αναλυτικό = 500€.

Με ποιό σκεπτικό το υποστηρίζεις;
Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη είχε μετρήσει στα τμ της ο.α.? Εάν είχε μετρήσει, τότε πας μόνο με αναλυτικό = 500€.

 

Έχω την εντύπωση ότι αναλυτικό κάνουμε όταν έχουμε αλλαγή χρήσης απο ΒΧ σε ΒΧ ή απο ΚΧ σε ΚΧ μόνο . Μου διαφεύγει κάτι ? Η αποθήκη και η επιφάνεια της στην άδεια καταγράφεται ώς ΒΧ . Ακόμα και άν έχεις δίκιο , το παράβολο δεν παραμένει 2.000 € εφόσον πρόκειται για χρήση υπηρεσίες και 100 < Ε <= 1.000 τ.μ. ?

 

Σήμερα , πληροφορήθηκα ότι το κατάστημα που υπήρχε , λειτουργούσε με άδεια καταστήματος απο το 1978 (την έχω ζητήσει απο τον ιδιοκτήτη) . Οπότε η 3η σκέψη (παλαιότητα 1983-2003) έφυγε απο την μέση .

Link to comment
Share on other sites

ΒΧ που να μετρήσει στο συντελεστή δόμησης για τον 4178 θεωρώ ότι τον λαμβάνουν ως κυριο χωρο και πας με αναλυτικο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με ποιό σκεπτικό το υποστηρίζεις;

 

Σε ΑΥΤΟ:

 

ΒΧ που να μετρήσει στο συντελεστή δόμησης για τον 4178 θεωρώ ότι τον λαμβάνουν ως κυριο χωρο και πας με αναλυτικο

 

 

ΥΓ: Επειδή θα μπει μόνο ένα ΦΚ όπου θα είναι ο αναλυτικός, δεν έχεις τμ ώστε να υπολογιστεί το παράβολο, άρα πρόστιμο=παράβολο=500€ :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια έχει κατασκευαστεί ισόγεια κατοικία και από κάτω της στον υπόγειο χώρο υπάρχουν 3 μικρές αποθήκες ύψους 1.8μ και συνολικού εμβαδού 30τμ. Ο χώρος είναι υπόγειος από τις 3 πλευρές εκτός από την μία όπου είναι ισόγειο ώστε να υπάρχει πρόσβαση στις αποθήκες. Μπορούν οι αποθήκες να νομιμοποιηθούν μέσω κατηγορίας 3 με 500 ευρώ για τα έως 15τμ; Αν ναι τα υπόλοιπα τμ πως τα προσεγγίσω, με μειωτικό; 

Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια αποθήκη (στην σωστή στάθμη) με ΣΔ ,μετατράπηκε σε κατοικία . Δηλαδή δεν έχω υπέρβαση δόμησης..

Πως υπολογίζω την αυθαιρεσία;;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια έχει κατασκευαστεί ισόγεια κατοικία και από κάτω της στον υπόγειο χώρο υπάρχουν 3 μικρές αποθήκες ύψους 1.8μ και συνολικού εμβαδού 30τμ. Ο χώρος είναι υπόγειος από τις 3 πλευρές εκτός από την μία όπου είναι ισόγειο ώστε να υπάρχει πρόσβαση στις αποθήκες. Μπορούν οι αποθήκες να νομιμοποιηθούν μέσω κατηγορίας 3 με 500 ευρώ για τα έως 15τμ; Αν ναι τα υπόλοιπα τμ πως τα προσεγγίσω, με μειωτικό; 

Εάν είναι ξεχωριστές αποθήκες, έστω 10τμ η κάθε μία, εγώ θα το πήγαινα όλες με ΥΔ και θα επέλεγα τον μειωτικό συντελεστή, ασχέτως που δεν υπάρχει ο.α., αφού είναι ΑΠΟΘΗΚΕΣ !!!

 

Δεν ξέρω εάν σε συμφέρει το 500άρικο της ΚΑΤ.3, γιατί ίσως η ΥΔ να σου βγάζει μικρότερο πρόστιμο.

 

Υπόγεια αποθήκη (στην σωστή στάθμη) με ΣΔ ,μετατράπηκε σε κατοικία . Δηλαδή δεν έχω υπέρβαση δόμησης..

Πως υπολογίζω την αυθαιρεσία;;

Με αναλυτικό, αφού μέτρησε ο χώρος στον ΣΔ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.