Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Ελπίζω να βοήθησα, αυτή πάντως είναι η γνώμη μου.

Συμφωνούμε απόλυτα !!!

Το τελευταίο αναφέρεται σε άσχετη περίπτωση,

εννοούσα αυτό ακριβώς που γράφεις, ότι αθροίζουμε τα τμ της δόμησης, αν είχαμε αυθαίρετη προσθήκη υπογειου ΒΧ (πραγματικό υπόγειο) που βαση ΓΟΚ δεν μετράει στην δόμηση, σε αυτήν την περίπτωση τα τμ αυτού του τμήματος δεν μπαίνουν στο άθροισμα των αυθαιρέτων.

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χιλιοερωτημένο συγνώμη, αλλά ακόμα μπερδεμένο... υπόγειο με ο.α που έχει γίνει ισόγειο ( δηλ δεν έχει υλοποιηθεί στην στάθμη που προβλέπεται στην ο.α) , πάει ΥΔΚΧ ή ΥΔΒΧ? Και παίρνει και ΥΥ? Και αν παίρνει ΥΔΚΧ ποιά η διαφορά του με υπόγειο που δεν έχει Ο.Α?

Ευχαριστώ.

Edited by fenia30
Link to comment
Share on other sites

Πάει με ΥΔΚΧ και ΥΥ

 

αν δεν έχει άδεια είναι Χ 2 (χωρίς ΥΥ στις σύνηθες περιπτώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πάρα πολύ!

(αν δεν έχει άδεια για το υπόγειο εννοώ όχι για όλο το οικόπεδο. αν υπήρχε ένα ισόγειο χωρίς υπόγειο καθόλου δηλαδή.)

και βάζουμε όλα τα τμ όχι τους καθαρούς χώρους?

Edited by fenia30
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, διάβασε τι γράφεις και πες μου τι νόημα βγάζεις ;;;
 

(αν δεν έχει άδεια για το υπόγειο εννοώ όχι για όλο το οικόπεδο. αν υπήρχε ένα ισόγειο χωρίς υπόγειο καθόλου δηλαδή.)

Link to comment
Share on other sites

μετά το Εdit , ξακολουθώ να μην .....

 

Παρακαλώ, διάβασε τι γράφεις και πες μου τι νόημα βγάζεις ;;;

 

(αν δεν έχει άδεια για το υπόγειο εννοώ όχι για όλο το οικόπεδο. αν υπήρχε ένα ισόγειο χωρίς υπόγειο καθόλου δηλαδή.)

Μου είπες οτι αν δεν έχει άδεια πάει χ 2. Δηλαδή αν δεν υπάρχει άδεια καθόλου. Εγώ όμως ρώτησα ποια είναι η διαφορά για έναν υπόγειο χώρο που υπάρχει στην οικοδομική άδεια αλλά είναι ουσιαστικά ισόγειος, με έναν ισόγειο  αυθαίρετο χώρο. Και στις δύο περιπτώσεις ΥΔΚΧ με ΥΥ δεν βάζουμε?

Συγνώμη αν σε μπέρδεψα..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Fenia ,

 

Αν νοώ αυτό που νοάς, τότε ναι δεν υπάρχει ου δε μία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Σε μαιζονέτα έχει γίνει προσθήκη υπόγειου χώρου αποθήκης κάτω από την βεράντα του υπερυψωμένου ισογείου. Ο χώρος αυτός έχει εσωτερικό ύψος ~1,50μ και στεγάζει το λεβητοστάσιο και την δεξαμενή. Έχει επίσης μικρή σε μέγεθος πόρτα εισόδου από τον ακάλυπτο.

 

Ερώτηση: Λόγω μικρού εσωτερικού ύψους υπολογίζω τον χώρο ως ΥΔ χώρων με μειωτικό συντελεστή σύμφωνα με την επιφάνεια του ή μπορώ να το εντάξω στις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις της κατοικίας (υπάρχει και ένα BBQ στον ακάλυπτο)???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.