Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλημέρα,

πελάτης έχει κάνει στο υπόγειο τζάκι αλλά δε θα το χρησιμοποιήσει για κύρια χρήση, τι πρέπει να το κάνει να το γκρεμίσει? γιατί είμαι αναγκασμένη να δείξω φωτογραφίες λόγο κατασκευής παραθύρων....ή το αφήνει και απλά δεν το χρησιμοποιεί?

ή να το βάλω στον αναλυτικό (αφού πάει κατ'αποκοπή και μου βγαίνει <15.000, οπότε δεν μου αλλάζει το πρόστιμο) και να μη δηλώσω αλλαγή χρήσης υπογείου?λίγο παράλογο βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι παρόμοια ερώτηση με το sgp εχω και εγώ; Σε υπόγειο καταστήματος που στην Ο.Α. έχει ύψος 3,00μ. και στην κατασκευή έγινε 4,50μ., λόγω μεγαλύτερου βάθους θεμελίωσης, πως υπολογίζεται το πρόστιμο; άλλη παράβαση δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

architect1976, σε ερώτηση που έκανα σε δύο πολεοδομίες εδώ στην Αθήνα, αν μπορώ να κάνω ενημέρωση του φακέλου για την αλλαγή του ύψους, παρά του ότι έχει παρέλθει τόσος χρόνος, μου είπαν πως βέβαια και μπορεί να γίνει και μου υπέδειξαν να προσκομίσω εξουσιοδότηση των συνιδιοκτητών, τεχνική έκθεση και νέα τομή. Απίστευτο; Αντίθετα, σε ερώτημα που έκανα στην Λεμπέση, αυτή υποστήριξε πως για να γίνει ενημέρωση προαπαιτείται η πληρωμή του παραβόλου των αυθαιρέτων εργασιών και μετά η ενημέρωση. Αν μπορείς εσύ βγάλε άκρη. Στην δική σου περίπτωση όμως είσαι εκτός νομιμότητος (υπόγειο πάνω από 3,00 μ)  Θα πρότεινα να το υπολογίσεις ως ειδική παράβαση εκσκαφής με αύξηση του ύψους του ΦΟ και των τοίχων, όπως πρότεινε παλαιότερα ο ponireas.

Edited by sgp
Link to comment
Share on other sites

Sgp οι υπάλληλοί των ΥΔΟΜ πιθανότατα να μην κατάλαβαν τι τους ρωτησες έκτος αν υπονοουσαν ότι θα πληρωθούν ταυτόχρονα τα προστιμα ανέγερσής και διατήρησης.

Σαφώς και χρειάζεται ένταξη στον 4178 και πληρωμή του παραβόλου "προς έκδοση αδείας " και αναθεωρηση , οχι ενημέρωση ,άρα και εκτος των αλλων θέλει και στατική μελέτη λόγο αύξησης του ύψους

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Όχι ponireas, οι υπάλληλοι κατάλαβαν πολύ καλά. Στην μία πολεοδομία το συζήτησα με την προϊσταμένη. Ενημέρωση φακέλου, χωρίς πληρωμές, χωρίς μελέτες, χωρίς τίποτα. Όσον αφορά το θέμα της μελέτης, θεωρώ πως η αύξηση του ύψους κατά 20 εκτ ενός υπογείου προς την θεμελίωση, με περιμετρικό τοιχείο γύρω-γύρω δεν απαιτεί καμιά ιδιαίτερη μελέτη. Μην τρελαινόμαστε τώρα, δεν αλλάζει και τίποτα. Τι να μελετήσεις; Την αύξηση του ιδίου βάρους των 20 εκατοστών ή την επίδραση στην λυγηρότητα των υποστυλωμάτων; Η αντιμετώπιση των πολεοδομιών για το θέμα μου έκανε και εμένα πάντως εντύπωση. Υπάρχει πλήρης σύγχυση στην ερμηνεία των νόμων. 

Edited by sgp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε άδεια για διώροφο με υπόγειο (1980) εαν το υποτιθέμενο υπόγειο έχει κατασκευαστεί σε ισόγεια στάθμη (επίπεδο πεζοδρομίου) και επομένως το ισόγειο γίνεται 1ος, ο 1ος γίνεται 2ος κτλ. και υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, πως γίνεται η δήλωση? Και το σημαντικότερο ερώτημα αυτός που έχει διαμέρισμα στον 1ο όροφο που τώρα έγινε 2ος θεωρείται νόμιμος?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

σε ισόγειο κτίσμα με υπόγειο, το οποίο θεμελιώθηκε στη σωστή στάθμη κατά την εγκεκριμένη μελέτη, ξεμπαζώθηκε το υπόγειο από τις τρεις πλευρές. Διατηρεί την αρχική βοηθητική χρήση, αλλά ένα τμήμα του μετατράπηκε σε χώρο στάθμευσης (άνοιξε γκαραζόπορτα και εσωτερικά κατασκευάστηκε τοιχοποιία που το διαφοροποιεί από τον υπόλοιπο χώρο).

Το πρόστιμο υπολογίζεται με ΥΔ + αναλυτικό για ξεμπάζωμα και δημιουργία του χώρου στάθμευσης ή μόνο με τους αναλυτικούς?

Link to comment
Share on other sites

Αν η χρήση παραμένει βοηθητική και έχει τηρηθεί η στάθμη του υπογείου, τότε μόνο με αναλυτικούς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε άδεια για διώροφο με υπόγειο (1980) εαν το υποτιθέμενο υπόγειο έχει κατασκευαστεί σε ισόγεια στάθμη (επίπεδο πεζοδρομίου) και επομένως το ισόγειο γίνεται 1ος, ο 1ος γίνεται 2ος κτλ. και υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, πως γίνεται η δήλωση? Και το σημαντικότερο ερώτημα αυτός που έχει διαμέρισμα στον 1ο όροφο που τώρα έγινε 2ος θεωρείται νόμιμος?

 

Ευχαριστώ

 

Αν διαβάσεις αυτό το νήμα και το άλλο με την ΥΥ από την αρχή θα διαπιστώσεις ότι λόγο μη πρόβλεψης του νόμου για περιπτώσεις σαν την δικιά σου, οι απόψεις είναι πολλές και διάφορες.

 

Εγώ θα μοίραζα την Υπέρβαση ύψους σε κάθε όροφο και θα έβαζα ένα ΦΚ αποκλειστικά την επιφάνεια της ΟΙ με την αναλογία της ΥΥ. Δηλαδή

Υπόγειο => ΥΔΚΧ και αναλυτικό για τις αλλαγές των όψεων , χωρίς ΥΥ

Ισόγειο => ΥΥ ενός μέτρου (αν η συνολική ΥΥ είναι 3 μέτρα)

Α' όροφος => ΥΥ ενός μέτρου

Β' όροφος => ΥΥ ενός μέτρου 

 

Προσοχή αυτή η αντιμετώπιση δεν προκύπτει από πουθενά,ούτε από νόμο ούτε από εγκύκλιο,  απλός είναι ένας τρόπος να μοιραστεί η αυθαιρεσία !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε  οικοδομή διώροφη με α' υπογειο (αποθήκες κατα την οικοδομική άδεια) και β' υπόγειο με χώρους στάθμευσης (το οποίο καταλαμβάνει την μισή επιφάνεια του α' υπογείου), κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε ότι  :

1. αλλαξε χρήση το α' υπόγειο απο βοηθητική χρήση σε κύρια χρήση.

2. Επεκτάθηκε το β' υπογειο κάτω απο όλη την επιφάνεια του α' υπογείου (αποθηκες)

3. Οι στάθμες κατασκευάσθηκαν σύμφωνα με την οικοδομική άδεια

Πραγματοποιήθηκε αυτοψία απο την πολεοδομία και καταγράφηκαν οι ως άνω αυθαιρεσίες. Πήγα την δήλωση του 4178 στην πολεοδομία για την διαγραφή του προστίμου και ο υπάλληλος μου είπε ότι βάσει της εγκυκλίου 4 δεν εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής στις επεκτάσεις του β' υπογείου βασιζόμενος στο "ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται για αυθαιρεσίες σε νομίμως υφιστάμενες υπόγειες στάθμες, δηλ. με βάση οικοδομική άδεια..." 

Ποια είναι η αποψή σας??? Εσείς πως αντιμετωπίζεται παρόμοια θέματα.?? Το β' υπόγειο στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει στην οικοδομική άδεια.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.