Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Αλλαγή χρήσης δεν βάζεις.

Μια παράβαση είναι η εκχωμάτωση του περιβάλλοντος χώρου.

Για το αν θα λάβει μειωτικό ή όχι, η απόψεις (μηχανικών και ΥΠΕΚΑ) διαφέρουν. (δες και την δημοσίευση #618).

Προσωπική άποψη εκφράζοντας, θα έβαζα μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Μονοκατοικία έγινε με υπόγειο καθ' υπέρβαση της Ο.Α., δηλαδή το υπόγειο έπρεπε να είναι 10τμ και είναι όσο το περίγραμμα του κτιρίου (το οποίο κτίριο έχει αυξημένες διαστάσεις κατά ενα μέτρο) και επίσης δεν έχει μπαζωθεί στο 1,50μ τριγύρω και έχει αυξηθεί και το ύψος του με υποβιβασμό της στάθμης του δαπέδου (οπότε πλέον το ύψος είναι 2,80μ και όχι 2,20μ) κα επιπλέον υπάρχει ένα παράθυρο.

 

Σκοπέυω να προχωρήσω στην έκδοση Ο.Α. αλλά χρειάζομαι κάποια βοήθεια εαν έχει αντιμετώπισει κάποιος ανάλογη περίπτωση.

1)Το υπόγειο στην νέα Ο.Α. που θα βγει (με ΓΟΚ 85) δε θα μετράει στη δόμηση?

2) Το πρόσθετο ύψος που προέκυψε λόγω ξεμπαζώματος ή μη μπαζώματος θα υπολογιστεί με αναλυτικό, το ίδιο και το παράθυρο και θα πληρωθεί το πρόσιμο της ρύθμισης?

3) Επίσης κάτω από έναν ισόγειο ημιυπάιθριο κατασκευάστηκε αποθήκη για ξύλα η οποία έχει ύψος <1,80μ εμβαδού 18τμ. Αυτή πρέπει να τη ρυθμίσω (καπου στο forum υπάρχει ένα έγγραφο που λέει ότι συνδυάζεται η έκδοση Ο.Α. στα τμήματα που νομιμοποιούνται με άλλα που ρυθμίζονται). Αυτά τα τετραγωνικά προσμετρούνται στο διάγραμμα κάλυψης το οποίο θα γίνει ή απλά γίνεται αναφορά σε αυτά?

 

Ευχαριστώ

Κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

1)Απ' ότι καταλαβαίνω,το υπόγειο δεν είναι πλέον υπόγειο,οπότε φυσικά και θα μετρήσει σε δόμηση.Αν θες να μη μετρήσει,ΜΠΑΖΩΝΕΙΣ.
2)Ναι με αναλυτικό.Όμως -εφόσον λες οτι πας για άδεια- το ΝΕΟ συνολικό ύψος του κτιρίου είναι εντός των επιτεπομένων ώστε να μπορεί να βγει η άδεια?Αν και φαντάζομαι το έχει ελέγξει-σιγουρέψει οτι είσαι ΟΚ από αυτό... ;)
3)Να τακτοποιηθεί πρέπει σίγουρα.Για το διάγραμμα κάλυψης νομίζω πως όχι,εφόσον είναι υπόγειο,αλλά δεν είμαι βέβαιος και δεν έχω τώρα μπροστά μου ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

1)Απ' ότι καταλαβαίνω,το υπόγειο δεν είναι πλέον υπόγειο,οπότε φυσικά και θα μετρήσει σε δόμηση.Αν θες να μη μετρήσει,ΜΠΑΖΩΝΕΙΣ.

2)Ναι με αναλυτικό.Όμως -εφόσον λες οτι πας για άδεια- το ΝΕΟ συνολικό ύψος του κτιρίου είναι εντός των επιτεπομένων ώστε να μπορεί να βγει η άδεια?Αν και φαντάζομαι το έχει ελέγξει-σιγουρέψει οτι είσαι ΟΚ από αυτό... ;)

3)Να τακτοποιηθεί πρέπει σίγουρα.Για το διάγραμμα κάλυψης νομίζω πως όχι,εφόσον είναι υπόγειο,αλλά δεν είμαι βέβαιος και δεν έχω τώρα μπροστά μου ΝΟΚ

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά με μπερδεψες,

1) όσον αφορά το υπόγειο σκεφτόμουνα να εκδοθεί η οικοδομική άδεια ως υπόγειο ύψους 2,80μ με υποβιβασμό της στάθμης του (το οποίο αποτελεί παράβαση) και να χρεώσω έπειτα μια παράβαση αναλυτικό προϋπολογισμό το ξεμπάζωμα, δηλαδη το υπόγειο έχει άδεια αλλά αντί για 1,50μ ύψος πάνω από τη φυσική γραμμή εδάφους είναι στο 1,80μ περίπου. Το υπόγειο παραμένει με την ίδια χρήση με αυτή της Ο.Α. αλλά ο λέβητας και η δεξαμενή φιλοξενούνται σε χώρο 75 τ.μ. αντί για 15τ.μ.

2) Δηλαδή εαν ρύθμιζα μόνο το ξεμπάζωμα (σε νόμιμο υπόγειο) τότε θα χρεώνα και παράβαση ύψους στο υπόλοιπο κτίριο?

3) Ο ΓΟΚ ίσχυε και αυτόν λέω να χρησιμοποιήσω, επίσης είναι ισόγεια η αποθήκη έγινε κάτω από ημιυπαίθριο του ισογείου (ημιυπαίθριος 1,50μ ύψος πάνω από το έδαφος) και δε νομίζω ότι προσμετράται στα τετραγωνικά του κτιρίου (πάντα αν ρυθμιστεί μόνο).

 

Γενικά η λογική μου είναι να περάσω όλες τις παραβάσεις στον 4178/2013, να σχεδιάσω το κτίριο σαν να μην είχε παράβαση και επειτα στο διάγραμμα δόμησης/κάλυψης να δείχνω τις παραβάσεις π.χ. το ύψος του υπογείου είναι 1,50μ πάνω από το έδαφος αλλά με τη τάδε δήλωση του Ν/4178 ρυθμίστηκαν τα 40cm ξεμπαζώματος.

 

Αυτή την ερμηνεία έχω κάνει, κάθε διαφωνία και βοήθεια καλοδεχούμενη.

Edited by thanos ant
Link to comment
Share on other sites

Υπογειο που εγινε κατοικια υπολογιζεται με μειωτικο .Ενα τμημα του υπογειου εγινε ημιυπαιθριος το υπολογιζομε καπου η δεν το λαμβανομε υπ'οψιν γιατι εχει υπολογισθει ηδη στη καλυψη? Μπορω να αφησω ενα τμημα του υπογειου που ειναι αποθηκη να μην το υπολογισω στο προστιμο αφου ειναι αποθηκη (βοηθητικος χωρος)? χωρις  να εχει προσβαση εξωτερικη αλλα μεσα απο το χωρο της κατοικιας?

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από το τροποποιητικό καταλαβαίνω πως οτιδήποτε πληροί τα κριτήρια του υπογείου πηγαίνει με μειωτικό συντελεστή. Δηλαδή επιστρέψαμε στη "λογική" του νόμου!!

Link to comment
Share on other sites

Σε μεζονέτα, υπόγεια αποθήκη ξεμπαζώθηκε και έγινε ΧΚΧ (κλασική περίπτωση).

Ποια είναι τα τελευταία νέα; Παίρνει το 0,5 βάσει εγκ. 4, παρ. (36), έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!Σε κτίριο τουριστικών επιπλωμένων κατοικιών το υπόγειο έγινε Χ.Κ.Χ. με ξεμπάζωμα μόνο από την μία πλευρα.Επίσης στο επίπεδο του ισογείου κλείστηκαν οι ημιυπαίθριοι.Στο υπόγειο εκτός από την μετατροπή σε Χ.Κ.Χ. και το ξεμπάζωμα έχει γίνει και προσθήκη κατ επέκταση εκτός του νομίμου περιγράμματος του υπογείου μέχρι κάτω από τους ημιυπαίθριους χώρους του ισογείου όπου και τελειώνει η οικοδομή.Μπορώ να βάλω μειωτικό συντελεστή σε όλο το υπόγειο και ξεμπάζωμα ή πρέπει το τμήμα που βγαίνει έξω από το νόμιμο περίγραμμα κάτω από τους ημιυπαίθριους να το βάλω κανονικά σα χώρο κύριας χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.