Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις και ΥΚ όπως πολύ σωστά λέει ο συνάδελφος Pavlos33...

 

Και αυτό ποιά ερμηνευτική το λέει? Εφόσον το υπόγειο δεν μετράει στον υπολογισμό της κάλυψης, γιατί να βάλει υπέρβαση κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω, είναι οτι με έχουν εκνευρίσει τόσο τα αυθαίρετα που δεν θέλω να ασχολούμαι.

Λέει λοιπόν να συγκρίνουμε με τα μεγέθη που ισχύουν σήμερα στο οικόπεδο.

Εγώ θα πάρω λοιπόν την μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη που "θα μπορούσε να καλυφθεί" σήμερα.

Αφετέρου μιλάει οτι "τα υπόγεια που δεν εξέχουν του περιγράμματος, κάπως έτσι δεν μπαίνουν σε ΥΚ."

πουθενά δεν λέει, ότι αν εξέχουν, πεσ το νομικίστικό, πεστο κενό του νόμου, ομως γυρνάω στο ένα, στο σενάριο ένα που σκέφτηκα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει επικρατήσει η άποψη ότι υπόγειο εκτός νόμιμου περιγράμματος παίρνει ΥΔ και παραβίαση Δ, έτσι αφήνει να εννοηθεί η εγκύκλιος τουλάχιστον.

 

Όταν λες μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη που "θα μπορούσε να καλυφθεί σήμερα" τι εννοείς;

 

Αν εννοείς το ποσοστό κάλυψης που ισχύει σήμερα στο οικόπεδο/γήπεδο τότε συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι που ακούγεται απλό αλλά έχω μπερδευτεί με όλες αυτές τις ερμηνείες του νόμου. 

Έχω μια κατοικία με υπόγειο, το οποίο υπόγειο έχει ξεχωθεί πλήρως αλλά η χρήση του παραμένει βοηθητική - αποθήκης. 

Πως τακτοποιείται αυτή η παράβαση?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια!? ενώ εαν το ξεχωμένο υπόγειο έχει κύρια χρήση υπολογίζεται με υπέρβαση δόμησης με μειωμένο συντελεστή ή όχι?

Ευχαριστώ Ιάσονα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει επικρατήσει η άποψη ότι υπόγειο εκτός νόμιμου περιγράμματος παίρνει ΥΔ και παραβίαση Δ, έτσι αφήνει να εννοηθεί η εγκύκλιος τουλάχιστον.

 

Όταν λες μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη που "θα μπορούσε να καλυφθεί σήμερα" τι εννοείς;

 

Αν εννοείς το ποσοστό κάλυψης που ισχύει σήμερα στο οικόπεδο/γήπεδο τότε συμφωνούμε.

Ναι! αυτό ακριβώς... θα ήθελα να ρωτήσω επίσης.. τις παραβάσεις πάντα με τα επιτρεπόμενα σημερινά μεγέθη τις συγκρίνουμε???

Διότι αν ισχύει αυτό, θα πρέπει εξονυχιστικά να δούμε τις περισσότερες περιπτώσεις .... ίσως να συμφέρει ... 3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.