Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα!

 

ΣΕ ενα ημιυπόγειο του '70 έκανα αυτοψία και ενώ εσωτερικά είναι όλα οκ, σε διαστάσεις εξωτερικά  ο ακάλυπτος έχει περιτοιχιστεί απο τοιχίο στις 2 του ελεύθερες σύμφωνα με την άδεια πλευρές, έχει δημιουργηθεί πλάκα και απο πάνω υπάρχουν αυθαιρεσίες σε άλλες ιδιοκτησίες.

 

Επίσης στον εσωτερικό χώρο τα 2 παράθυρα που έπρεπε να υπάρχουν και να κοιτούν στον ακάλυπτο προφανώς δεν υπάρχουν, δεν γνωρίζω εάν πίσω απο αυτον τον τοίχο μου που με χωρίζει απο τον ακάλυπτο υπάρχει μπάζωμα , ξεμπάζωμα ή ότι άλλο καθώς δεν έχω πρόσβαση στον ακάλυπτο απο πουθενα αφού ειναι περιτοιχισμένος και έχει πλάκα απο πάνω του.

 

Πρέπει να το θεωρήσω αυθαιρεσία και να το βάλω ώς Υ.Δ στον πελάτη μου ή να πάω σύμφωνα με αυτά που μέτρησα εσωτερικά? Εχω μπερδευτεί λίγο. Θέλω να είμαι καλυμμένος

Link to comment
Share on other sites

αποθήκη υπογείου σε πολυκατοικία με σύσταση ΟΙ και άδεια του 2000 είναι όλη εκτός περιγράμματος... θα χρεωθεί ως ΥΔ με μειωτικό συντελεστή , για να βρω το ποσοστά υπέρβασης δόμησης θα πρέπει να υπολογίσω το εμβαδόν της (10μ2) προς τα συνολικά δομημένα επι τα χιλιοστά και για την κατηγορία το εμβαδόν της δια τα δομημένα+όλες τις αυθαιρεσίες του κτηρίου επί τα χιλιοστά; επειδή στην εγκύκλιο 4 αναφέρει οτι για τον υπολογισμό των ποσοστών μετράνε οι κύριο χώροι μήπως δεν χρειάζεται να γίνει ο υπολογισμός και να μπει κατηγορία 4 και ποσοστό δόμησης <50% ... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

ΣΕ ενα ημιυπόγειο του '70 έκανα αυτοψία και ενώ εσωτερικά είναι όλα οκ, σε διαστάσεις εξωτερικά  ο ακάλυπτος έχει περιτοιχιστεί απο τοιχίο στις 2 του ελεύθερες σύμφωνα με την άδεια πλευρές, έχει δημιουργηθεί πλάκα και απο πάνω υπάρχουν αυθαιρεσίες σε άλλες ιδιοκτησίες.

 

Επίσης στον εσωτερικό χώρο τα 2 παράθυρα που έπρεπε να υπάρχουν και να κοιτούν στον ακάλυπτο προφανώς δεν υπάρχουν, δεν γνωρίζω εάν πίσω απο αυτον τον τοίχο μου που με χωρίζει απο τον ακάλυπτο υπάρχει μπάζωμα , ξεμπάζωμα ή ότι άλλο καθώς δεν έχω πρόσβαση στον ακάλυπτο απο πουθενα αφού ειναι περιτοιχισμένος και έχει πλάκα απο πάνω του.

 

Πρέπει να το θεωρήσω αυθαιρεσία και να το βάλω ώς Υ.Δ στον πελάτη μου ή να πάω σύμφωνα με αυτά που μέτρησα εσωτερικά? Εχω μπερδευτεί λίγο. Θέλω να είμαι καλυμμένος

 

 

εσυ κοιτας το δικο σου διαμερισμα........

τι υπαρχει "πισω απο τον τοίχο"

δεν σε ενδιαφερει...

 

[για  εκεινα τα παραθυρα που δεν εγιναν...

καποιος θα μας πει...]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimitrisGM.

 

Υποθετικά πάντα μιλώντας, εάν κάποια στιγμή γκρεμιστούν οι αυθαιρεσίες και αποκαλυφθεί έστω ένα δωμάτιο τι γίνεται? (ερωτώ πάντα και προς εγκυκλοπαιδικές γνώσεις αλλα να ειμαι και καλυμμένος)

Link to comment
Share on other sites

και γιατι θα πρεπει να ξερεις εσυ

τι υπαρχει πισω απο τον τοιχο???

 

ασε που αυτοι που ωφελουνται απο την επεκταση αυτη,  ειναι οι απο πανω...που επεξετειναν το πατωμά τους...ίσως και να το εκλεισαν με τοιχους κι απο πανω...κλπ..

αλλά αυτο εγινε σε βαρος των κοινοχρηστου ακαλυπτου....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Απλά φοβάμαι μη με πουνε το ξερες και έκανες οτι δεν ήξερες ή οτι το έκανες εσυ για να γλιτώσεις τους ιδιοκτήτες...ποτέ δεν ξέρεις τι άνθρωπος ειναι ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. θα ήθελα τη γνώμη σας σχετική με ρύθμιση αυθαίρετης θέσης στάθμευσης λόγω μεταβίβασης. Η θέση, που προβλέπεται στη σ.ο.ι.,  βρίσκεται σε νόμιμη επέκταση υπογείου χώρου στάθμευσης (9,40μ πλάτους), τοποθετημένη δίπλα στις δύο θέσεις που είχαν προβλεφθεί στην άδεια αλλά δεν μπορούσε να προσμετρηθεί στο ΔΚ, λόγω περιορισμού αριθμού θέσων στάθμευσης (πεζόδρομος). Στην Ο.Α. του 2008 φαίνεται  φύτευση μαζί με οροφή 1,00μ. συνολικά και υποβάθμιση του δαπέδου της επέκτασης σε σχέση με το υπόλοιπο υπόγειο.

Στην πράξη άλλαξε η υπερκείμενη φύτευση (<1,00μ.) και καταργήθηκε η υποβάθμιση του δαπέδου της επέκτασης (μη τήρηση της στάθμης δαπέδου της Ο.Α.). Ύψος στο χώρο αυτό ελεύθερο 2,00μ. Μπορεί να υπολογιστεί το πρόστιμο με βάση το άρθρο 18 παρ. 5α και την παρ. 35 της εγκυκλίου 4, 500 ευρώ, αφού έχουμε την περίπτωση  αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε βοηθητική?

Συντρέχουν λόγοι ώστε να υπολογιστεί η επιφάνεια της θέσης στ. (11,00τμ.) ως υπέρβαση δόμησης και κάλυψης, χωρίς χρήση μειωτικού συντελεστή, που συμπεριλαμβάντεται στην κατηγορία 5 και με υπέρβαση δόμησης >200%? (βάση σ.ο.ι. η θέση έχει 4 χιλιοστά).

Θέτω αυτό το ερώτημα γιατί υπάρχει διαφωνία στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου  μεταξύ του μηχανικού που κάνει τη ρύθμιση και του μηχανικού τράπεζας που ελέγχει τη ρύθμιση για την  έγκριση δανείου. Ποιο είναι το σωστό κατά την άποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

Θέτω αυτό το ερώτημα γιατί υπάρχει διαφωνία στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου  μεταξύ του μηχανικού που κάνει τη ρύθμιση και του μηχανικού τράπεζας που ελέγχει τη ρύθμιση για την  έγκριση δανείου. Ποιο είναι το σωστό κατά την άποψή σας?

και τι δουλειά έχουν οι μηχανικοί τραπέζης

Μα θα μου πεις... πάντα υπάρχουν κάτι .....,! 

Link to comment
Share on other sites

Και όμως. Αυτό που μετράει για την τράπεζα είναι η άποψη του μηχανικού της, οπότε τελικά θα πρέπει να πληρωθεί πρόστιμο αρκετά υψηλό για να προχωρήσει η διαδικασία. Ρωτώντας στη ΔΟΚΚ και στο ΤΕΕ, κανείς δεν υπάρχει αρμόδιος αυτή τη στιγμή που να μπορεί να δώσει γραπτώς μια απάντηση, ένα έγγραφο που να έχει κάποια ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.