Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Σε περίπτωση που θέλω να κάνω προσθήκη κατ' επέκταση αλλά υπάρχει υφιστάμενο υπόγειο που έχει ξεμπαζωθεί από την μια μεριά μόνο και η χρήση του παραμένει βοηθητική/αποθήκη αυτό θα μετρήσει στην δόμηση από την πολεοδομία?  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που θέλω να κάνω προσθήκη κατ' επέκταση αλλά υπάρχει υφιστάμενο υπόγειο που έχει ξεμπαζωθεί από την μια μεριά μόνο και η χρήση του παραμένει βοηθητική/αποθήκη αυτό θα μετρήσει στην δόμηση από την πολεοδομία?

 

 

Με τη προσθήκη πας βάση ΝΟΚ άρθρο 11 παρ. 5γ και παρ 6 θ & ι... οπότε το υπολογίζεις στο συντελεστή ..

εκτός αν σκοπεύει να το μπαζώσει έως 1.20μ. από την οροφή του  υπογείου..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μπορείτε να μου πείτε την άποψή σας για την εξής περίπτωση;

Στην οικοδομική άδεια κτιρίου υπάρχει υπόγειο που περιλαμβάνει 6 θέσεις στάθμευσης , υποχρεωτικές  βάσει ΠΔ 111/2004, και διάφοροι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, λεβητοστάσια κτλ.).

Στην πραγματικότητα το υπόγειο παρέμεινε σε υπόγεια στάθμη, δηλ. δεν έχει ξεμπαζωθεί, εκτός απο ένα μικρό τμήμα του όπου κατασκευάστηκε cour anglaise  πλάτους περίπου 2 μ., για να φωτίσει τα δωμάτια προσωπικού που έγιναν εκεί.

  1. Οι θέσεις στάθμευσης δεν κατασκευάστηκαν (ούτε η ράμπα που οδηγεί σ' αυτές) και στη θέση τους έγινε χώρος γυμναστικής, σάουνα, αποδυτήρια, ένα δωμ. προσωπικού κ.α.
  2. στη θέση των αποθηκών έγιναν δωμάτια προσωπικού με λουτρά.

Πως θα τα δηλώσω;

  1. Για τις θέσεις στάθμευσης, θεωρώ ότι  δεν μπορώ να πάω με το άρθρο 23 παρ. 11, γιατί εκεί αναφέρεται σε θέσεις με συμβολ. δήλωση του ν.1221/1981, δηλ. που απαλάσσονται του ΣΔ,  που δεν είναι η περίπτωσή μου.
  2. Τα δωμάτια προσωπικού ,που παραμένουν υπόγεια (με cour anglaise), θα πανε με ΥΔ μειωτ. συντελεστή;

          Η cour anglaise με αναλυτικό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει ολο με ΥΔ με μειωτικο , με. Αναλυτικο θα κάνεις το κουρανγκλε, το ξεμπαζωμα, την κατάργηση ράμπας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΔ και ΒΧ  για το τμήμα που είναι στην κάλυψη του κτιρίου

για το τμήμα εκτός κάλυψης  ΜΕ ΥΔ  ΒΧ  και  ΥΚ

 

τα υπόλοιπα  λοιπές παραβάσεις

Link to comment
Share on other sites

ok akius, δεν υπάρχει  τμήμα εκτός κάλυψης, οπότε έχω ΥΔ  ΒΧ μόνον. Αλλά τι εννοείς λοιπές παραβάσεις για τα υπόλοιπα;; Κατηγορία 3;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω πολυκατοικία όπου εκτός των άλλων παραβάσεων έχω το θέμα του υπογείου όπου στην άδεια υπήρχε χώρος λεβητοστασίου, δεξαμενής, αποθήκης και το κλιμακοστάσιο.

Το λεβητοστάσιο κατέληξε μικρότερο, η δεξαμενή και η αποθήκη ενώθηκαν με το κλιμακοστάσιο (ενιαίος χώρος). Πως το δηλώνω αυτό; Να το βάλω λοιπή πολεοδομική παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.