Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Πραγματι δυστυχώς κι εγώ όσο και να το προσπαθώ δεν βλέπω να τι γλιτώνω τη δήλωση...

Δεν ξέρω ίσως θα πρεπε να απευθυνθώ και στην πολεοδομια??

Γιατι πραγματικα ειναι μλ@%$%# να και αδικία να πληρωσει 25.000 ευρώ (τόσο βγαίνει!!!)

Και το λέω εγώ που τα αντιμετωπίζω συνήθως με αυστηρότητα τα αυθαίρετα.

Αλλα μιλάμε για σταθμο που είναι εκεί έτσι απο το 1960!!

 

Σε ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To ότι είναι εκεί από το 1960 δεν σημαίνει "αυτομάτως" ότι είναι και νομίμως υφιστάμενο!

Δες προσεκτικά το τοπογραφικό διάγραμμα της άδειας. Σε αυτό αναφέρονται σχεδόν όλοι οι υπολογισμοί.

Την εποχή εκείνη δεν υποβάλλονταν διάγραμμα κάλυψης.

Αν δεν αναφέρεται "κάτι" εκεί, τότε η γνώμη μου είναι ότι, ολόκληρο είναι αυθαίρετο.

Γιατί το πρόστιμο βγαίνει 25.000 ευρώ;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως φυσικά το ότι είναι παλιό δε σημαίνει πως είναι και νομίμως υφιστάμενο.

Αλλα όταν βρίσκω στατικα 2ου υπογείου... πιστεύω πραγματικά ότι απλα δεν ασχολήθηκαν με το να ενημερώσουν τα σχεδιά ή δεν ξέρω τι. Φυσικα δεν δικαιολογεί τίποτα αυτο αλλά είναι κρίμα.

 

Το τοπογραφικό είναι μισή σελίδα με ένα σκαρίφημα και κανέναν υπολογισμο

 

 

1000τμ(περιπου) x 0,15 x 2200(τιμή ζώνης) x 0,6(υπηρεσίες) x 1,9(συντελεστής υπέρβασης!) x 0,5 (μειωτικός) x 0,15(πριν το 83) = 28.215!

 

 

Τώρα βέβαια συζητώντας και με άλους συναδέλφους μου είπαν το εξης!

Ότι οι χώροι στάθμευσης δεν είναι κύριοι αλλά βοηθητικοί χώροι και δεν μετράνε σε δόμηση και κάλυψη!!

Άρα αν αποδείξω τη νομιμότητα της ύπαρξης του υπογείου μετά έχω αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε βοηθητικό και άρα αναλυτικο! Σωστα?

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Αφού η άδεια είναι άλλ' αντ' άλλων θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ανακλητέα και άρα θεωρείται χωρίς άδεια και όλο αυθαίρετο. Βέβαια, πάρα πολλές άδειες έτσι είναι και εμείς δεν ελέγχουμε την άδεια αλλά αν εφαρμόστηκε αυτή και ας είναι λάθος.

 

Οπότε πες χαλάλι, να μην παέι όλο αυθαίρετο, αλλά να ελεγχθεί με την άδεια. Με τι να το αντιπαραβάλλεις όμως τη στιγμή που και το στατικό που έχεις είναι μούφα, ως μεγαλύτερο της κάλυψης του ισογείου και μάλιστα κατά 1,50μ πλάτος εκτός οικοπέδου;

 

Και επιπλέον, είμαστε σίγουροι πως οι χώροι στάθμευσης που αφορούν επαγγελματική εγκατάσταση/ σταθμό αυτοκινήτων μπορούν να θεωρηθούν βοηθητικοί; Ούτε καν με τα σημερινά ισχύοντα δεν ξέρω τι γίνεται, πολλώ μάλλον με τον πιο 'ασαφή' ΓΟΚ '55. Εδώ, π.χ., το ΣτΕ λέει ότι το β' υπόγειο για κτίριο κατοικίας πρέπει να μετρήσει στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως βοηθήσει κι αυτό. Απόσπασμα Ν.4178/2013 όπως αυτός έχει συμπληρωθεί από τις εγκυκλίους: "Ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσματος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λ.π.). Επισημαίνεται ιδιαίτερα ότι η έννοια των χώρων βοηθητικής χρήσης της παρ. 3 του άρθρου 2 του Κτιριοδομικού Κανονισμού χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την εφαρμογή των διατάξεων του Κτιριοδομικού Κανονισμού και δεν αφορά γενικά τους χώρους με χρήση αποθήκης. Επομένως, αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματικές, βιομηχανικές, γεωργικές αποθήκες κ.λ.π., που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στο σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για το λόγο αυτό δεν εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής 50%. Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής και σε κτίρια χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα εγώ δεν έχω όμως κτίριο στάθμευσης αυτοκινήτων.

Έχω κτίριο κατοικιών με ισόγεια καταστήματα που στο υπόγειο έχει χώρο στάθμευσης.

 

Σήμερα αν βγεί οικοδομική άδεια μπορείς να έχεις χώρους στάθμευσης στο υπόγειο χωρίς να μετράει στη δόμηση. Και άδεια λειτουργίας μπορεί να βγάλει κανονικά όντας βοηθητικός χώρος και όχι κύριας χρήσης.

 

Επίσης ο ΝΟΚ στο άρθρο 2 παρ.96 λέει:

"Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι χώροι που δεν προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι χώροι κυκλοφορίας, διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια, χώροι υγιεινής, μηχανοστάσια, αποθήκες, χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων, κτίρια παραμονής ζώων."

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Οπότε είναι βοηθητικοί χώροι και ως τέτοιοι έχουν μειωμένο συντελεστή στον υπολογισμό του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση:

 

υπόγειο που προβλεπόταν στην ΟΑ 60τμ, αλλά λόγω

προβλημάτων κατά την εκσκαφή υλοποιήθηκαν τελικά

τα 30τμ..

 

Λογίζεται ως 1 ΛΠ για την εν μέρει μη υλοποίησή του;

 

Ευχαριστώ!!

 

ΥΓ: συγνώμη αν έχει απαντηθεί, δεν το βρήκα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα εκτιμούσα αφάνταστα οποιαδήποτε γνώμη!

 

Αλλαγή χρήσης από στάθμευση σε αποθήκες στην επέκταση υπογείου εκτός περιγράμματος κάλυψης μπορεί να πάει με αναλυτικό ως Β.Χ. σε Β.Χ.;

[Εγώ έχω δυστυχώς καταλήξει στο ότι θέλει και υπέρβαση δόμησης σε υπόγεια στάθμη και υπέρβαση κάλυψης, με το αιτιολογικό ότι δεν θα μπορούσε να κατασκευαστεί οτιδήποτε άλλο πλην γκαράζ στη θέση αυτή και άρα το αντιμετωπίζουμε σαν να μην υπήρχε επέκταση υπογείου στην άδεια.]

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συνάδελφοι, να κάνω και γω μια ερώτηση :

 

σε οικοδομή που βάσει αδείας, έχει χώρο 30τμ τον οποίον στους υπολογισμούς δεν υπολογίζει στη δόμηση, τον ονομάζει αποθήκη στην κάτοψη (επίσης τον χαρακτηρίζει 'υπόγειο Β στάθμη' ) και δείχνει τη στάθμη δαπέδου 0,50μ χαμηλότερα από το δρόμο.

 

Στην πράξη είναι μια γκαρσονιέρα και οι διαστάσεις ταιριάζουν με της άδειας.

 

Εφόσον διαπιστώσω ότι η στάθμη στην πραγματικότητα ταυτίζεται με αυτό που δείχνει η άδεια -δεν έχω ακόμα τις τομές στα χέρια μου γι αυτό κρατάω μια επιφύλαξη- τότε βάζω μειωτικό συντελεστή, ενώ σε διαφορετική περίπτωση όχι, σωστά ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.