Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Η Κάλυψη μετρά από το Ισόγειο!

Το ίδιο και το Δ!

 

 

Δεν ισχύει αυτό.

Η κάλυψη μετριέται περικλείοντας τις προβολές όλων των ορόφων συμπεριλαμβανομένου του υπογείου.

Το έγγραφο που αναφέρεις είναι μια ακόμη επιβεβαίωση

 

Η ισχυρίζεσαι ότι μπορείς σήμερα να βγάλεις άδεια και να κατασκευάσεις υπόγειο σε όλη την επιφάνεια του οικοπέδου?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

ίσως έχει απαντηθεί, θα ήθελα τη γνώμη σας:

 

Σε ισόγεια κατοικία με άδεια του 1963, έγινε ημιυπόγειο (υπόγειο αν θεωρείται με 1,20μ. η οροφή του πάνω από την στάθμη του εδάφους και στο -1,20 το δάπεδό του, αλλά έγινε παράλληλα ξεμπάζωμα από την πίσω όψη κατά 0,55μ από όπου γίνεται και η είσοδος στο υπόγειο).

Το δηλώνω ως προ το 75 με υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή, ξεμπάζωμα (1 λοιπή παράβαση) και υπέρβαση ύψους 1,20μ σε 1 φύλλο καταγραφής.

Πώς το βλέπετε?

Το ισόγειο που είναι υπερυψωμένο πρέπει να το ονομάσω όροφος σύμφωνα με τον ΓΟΚ 55 ή μπορώ να τον ονομάσω και ως υπερυψωμένο ισόγειο?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ισόγεια κατοικία με άδεια του 1963, έγινε ημιυπόγειο (υπόγειο αν θεωρείται με 1,20μ. η οροφή του πάνω από την στάθμη του εδάφους και στο -1,20 το δάπεδό του, αλλά έγινε παράλληλα ξεμπάζωμα από την πίσω όψη κατά 0,55μ από όπου γίνεται και η είσοδος στο υπόγειο).

Το δηλώνω ως προ το 75 ΚΑΤ 1 με υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή ΝΑΙ , ξεμπάζωμα (1 λοιπή παράβαση) ΝΑΙ και υπέρβαση ύψους 1,20μ σε 1 φύλλο καταγραφής.ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΤΑΘΜΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ -1,20 ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΥΥ, ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΞΕΜΠΑΖΩΜΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤ 1 + 1 ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 500

Πώς το βλέπετε?

Το ισόγειο που είναι υπερυψωμένο πρέπει να το ονομάσω όροφος σύμφωνα με τον ΓΟΚ 55 ή μπορώ να τον ονομάσω και ως υπερυψωμένο ισόγειο? ΙΣΟΓΕΙΟ

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ίσως έχει απαντηθεί, θα ήθελα τη γνώμη σας:

 

Σε ισόγεια κατοικία με άδεια του 1963, έγινε  ημιυπόγειο (υπόγειο αν θεωρείται με 1,20μ. η οροφή του πάνω από την στάθμη του εδάφους και στο -1,20 το δάπεδό του, αλλά έγινε παράλληλα ξεμπάζωμα από την πίσω όψη κατά 0,55μ από όπου γίνεται και η είσοδος στο υπόγειο).

Το δηλώνω ως προ το 75 με υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή, ξεμπάζωμα (1 λοιπή παράβαση) και υπέρβαση ύψους 1,20μ σε 1 φύλλο καταγραφής.

Πώς το βλέπετε?

Το ισόγειο που είναι υπερυψωμένο πρέπει να το ονομάσω όροφος σύμφωνα με τον ΓΟΚ 55 ή μπορώ να τον ονομάσω και ως υπερυψωμένο ισόγειο?

 

Ευχαριστώ πολύ!

αν  εννοείς ότι το 1963  κατασκευάστηκε  αυθαίρετα -πέραν του ισογείου -και ένα ημιυπόγειο καθώς καθώς και ότι πριν το 1975 ξεμπαζώθηκε κτλ

προσωπικά θα δήλωνα μόνο μια παράβαση κατηγ 1 (ημ/γειο μαζί με το ξεμπάζωμα που συνεπάγεται συνολ πρόστιμο  500€)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι, κατασκευάστηκε αυθαίρετα το υπόγειο το 1963 και το ισόγειο υπερυψώθηκε κατά 1,20μ σε σχέση με την άδεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, κάνω και repost εδώ μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει. 

μου ήρθε ένας γνωστός μου που αγόρασε ένα κατάστημα στη περιοχή μας, ισόγιο και υπόγειο ως ΒΧ, και επιδή θα περάσει από ιατρικό σύλλογο θέλει να δείξει και το υπόγειο σαν κύρια χρήση. Εγώ που ξέρω το κτήριο, ξέρω ότι λειτουργούσε και παλιότερα σαν κατάστημα/ΚΧ το υπόγειο. Ο μηχανικός που πήγε του πωλητή όμως το είδε κενό, και το πέρασε όπως το έγραφαν οι προηγούμενοι τίτλοι, δλδ σαν ΒΧ.

Μπορώ να πάρω ΥΔ από τον τωρινό ιδιοκτήτη αλλά και από τον προηγούμενο ότι λειτουργούσε σαν κατάστημα, από το 1989. 

Μπορεί να έχω πρόβλημα μετά εγώ σε κάποια υπηρεσία?

Θέλουμε και να καταθέσουμε και στην πυροσβεστική καινούριες μελέτες, και αυτοί με τη σειρά τους θα μας στείλουν στην πυροσβεστική για ενημέρωση φακέλου. 

έχω αρχίσει να μπερδεύομαι με όλο αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

εφόσον υπαρχει συμβολαιο αγορας προσφατο και το δειχνει ως ΒΧ νε βεβαιωση αλλου συναδελοφου δεν μπορεις να το τακτοποιησεις. προφανως ο πωλητης για να γλιτωσει τακτοποιησεις/ενφια/φορους πουλησε το υπογειο σαν αποθηκη, με αυτο τον τροπο εχασε την ευκαιρια να το τακτοποιησει σαν καταστημα και να ξεμπερδεψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή κάποιες προηγούμενες απαντήσεις δεν μου ήταν απόλυτα ξεκάθαρες έχω ένα διώροφο κτίσμα (ισόγειο+υπόγειο) με άδεια που παρουσιάζει σε σχέδιο τομής ότι το υπόγειο δεν ξεπερνάει το 1,20μ από την τελική στάθμη του εδάφους (όπως ορίζει και ο ΝΟΚ).

Στην πραγματικότητα και επειδή πρέπει να δηλωθούν κάποια αυθαίρετα τετραγωνικά και στις 2 στάθμες (ισόγειο+υπόγειο) η τελική στάθμη εδάφους είναι μεταβαλλόμενη στις 4 όψεις (επισυναπτόμενες φωτογραφίες) ώστε να υπάρχει ανεξάρτητη είσοδος στο υπόγειο.

 

1) Τα αυθαίρετα τετραγωνικά του υπογείου μπορώ να τα πάρω με μειωτικό συντελεστή δεδομένου ότι δεν τηρείται παντού το 1,20μ από το τελικά διαμορφωμένο έδαφος?

2) Το ξεμπάζωμα αποτελεί ξεχωριστή παράβαση?

3) Στην εφορία δηλώνονται όλα τα τετραγωνικά του υπογείου ή αυτό έχει να κάνει με το αν υπάρχουν αποκλειστικά βοηθητικές χρήσεις σε αυτό?

 

 

post-26054-0-02419100-1490123455_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.