Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Το υπογειο αποθηκη εγινε ενιαιος χώρος με το ισογειο (λόγο κεκλιμένου εδαφους, δεν υπαρχει υπερβαση ύψους ή σταθμης θεμελιωσης) το οποίο όμως είναι γκαραζ άρα βοηθητικός χώρος. Ουσιαστικά τα υπογεια των οποιων δεν έχει αλλάξει  στάθμη θεμελίωσης δε βάζουμε ως παραβαση απλά το ξεμπαζωμα? Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω.

 

Ο Η.Χ αν φαινόταν κλειστος στην άδεια δε θα προσμετρούσε στη δόμηση καθώς θα ήταν και αυτό ισόγειο γκαραζ. Συνεπώς δεν «έκλεβε συντελεστή δόμησης. » 

Γι αυτό και ήθελε να το συζητήσω με κάποιον.

 

(συγνώμη για το αβανταρ μου. αν προκαλεί πρόβλημα να το αλλάξω. :shock: )

Ευχαριστω

Edited by silvi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά στο κείμενο σου. Ίσως κάποια σχέδια ή Φώτο να βοηθούσαν, όχι μόνο εμένα αλλα και άλλους που θα μπορούσαν να συμβάλουν.

 

(όχι καλέ τι συγγνώμη και τι να αλλάξεις αβανταρ, πλακίτσα ήταν πουρνό πουρνό όπως κοίταζε με το ένα μάτι)

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/i66rbvskqdqo94p/%CE%BA%CE%B1%CF%84.jpg?dl=0 εδω έχω ένα σκαρίφημα της χαμηλότερης στάθμης με τα υψόμετρα τελικής διαμόρφωσης εδάφους περιμετρικα. Οι διακεκομένες γραμμές ήταν κανονικά στην άδεια τοιχοποιίες. Και στην αποθήκη εκεί που αναγράφεται υψόμετρο -2.80 στην άδεια φαινόταν -0,40.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επαναλαμβάνω ερώτηση που έκανα σε άλλο τόπικ, με νέα στοιχεία.

'Εχω οικοδομική άδεια του 71 και κτίριο που ολοκληρώθηκε το 72 (ισόγειο).

Κατασκευάστηκε και υπόγειο που δεν εμφανιζόταν στην άδεια, το οποίο σύμφωνα με την εγκύκλιο παίρνει χρόνο κατασκευής τον ίδιο με το υπόλοιπο κτίριο, δηλαδή το 72.

Σε συμβόλαιο του 75 αναφέρεται σαν αδιαμόρφωτο.

Η ΔΕΗ βεβαιώνει πως το 79 ρευματοδοτήθηκε με οικιακή χρήση.

Ερωτήματα:

Κατηγορία 1 (πριν το 75) ή κατηγορία 2 (πριν το 83).

Εμβαδομέτρηση χωρίς τους τοίχους ή με (εφόσον δεν έχω αλλαγή χρήσης αλλά δημιουργία υπογείου (στην εγκεκριμένη τομή φαίνεται υπερυψωμένο ισόγειο).

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχει βοηθητική αλλά κύρια, συνεπώς η δημιουργία του μεν πάει μαζί με το κτίριο, αλλά η χρήση του το 79

Link to comment
Share on other sites

......

Σε συμβόλαιο του 75 αναφέρεται σαν αδιαμόρφωτο.

.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει....

1. Σε διαμέρισμα στο οποίο έχει μικρύνει το συνολικό εμβαδόν του σε σχέση με το εμβαδόν της Ο.Α. (έχει μικρύνει η μία του πλευρά κατά 20 εκ. και από την άλλη πλευρά έχει μεγαλώσει κατά 12 εκ). Θέλω να δώσω βεβαίωση και ενώ έχω βάλει μία λοιπή παράβαση (γιατί έχω και έναν αυθαίρετο εξώστη) για να ¨ρυθμίσω¨  την μείωση της μίας διάστασης (αυτή των 20 εκ), δεν ξέρω πώς να ρυθμίσω την πλευρά που έχει αυξηθεί. (με καλύπτει η λοιπή παράβαση ή πρέπει να βάλω υπέρβαση δόμησης και κάλυψης?? )

2. Σε μια άλλη περίπτωση ισογείου καταστήματος που πάλι θέλω να δώσω βεβαίωση για την πώλησή του, έχει στο υπόγειο (ως παρακολούθημα) αποθηκευτικό χώρο που στο συμβόλαιο όταν το αγόρασε ο πελάτης μου αποτελεί ένα τμήμα του υπογείου. Στην πραγματικότητα το υπόγειο έχει διαφορετική διαρρύθμιση εσωτερικά από αυτήν του σχεδίου που συνοδεύει το συμβόλαιο. Τί κάνω σε αυτήν την περίπτωση? θα ρυθμίσω το εσωτερικό του υπογείου??

 

Όποιος έχει κάποια ιδέα σας παρακαλώ να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η πλευρά που μεγάλωσε κατά 12 εκ, δημιούργησε και εξέχουσα, έναντι της νόμιμης επιφάνειας του διαμερίσματος, επέκταση?

Αν ναι τότε αυτή επιφάνεια θα χρεωθεί ως Υ.Δ. Αν η επιφάνεια αυτή βρίσκεται εντός Κ.Χ της οικοδομής (π.χ διάδρομος, πλατύσκαλο κλπ) πρέπει να λάβεις την απαραίτητη συναίνεση του 51% ή όσης πλειοψηφίας ορίζει ο κανονισμός. Αν η υφιστάμενη κατάσταση περιγράφεται στη σύσταση, δεν απαιτείται συναίνεση.

Υπέρβαση κάλυψης θα βάλεις αν η επιπλέον αυθαίρετη επιφάνεια βρίσκεται εκτός περιγράμματος κάλυψης.

Για το υπόγειο μάλλον έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια απορία κι από μένα...!

Έχω τριώροφη οικοδομή με ''υπόγειο'', όπου το υπόγειο όμως σύμφωνα με την άδεια προεξέχει από το έδαφος 2μ . Αποτελείται από δύο τμήματα (α) κατάστημα (β) αποθήκη. Για κάποιο λόγο μετράει μόνο το κατάστημα στο Σ.Δ. ...

οι αυθαιρεσίες είναι:

1) η στάθμη δαπέδου του ''υπόγειου'' έχει τοποθετηθεί ψηλότερα----> άρα για το (α) κατάστημα που μετράει στο ΣΔ, αυτό πάει με αναλυτικό, ενώ 

2) το τελικό ύψος , δηλαδή η πλάκα οροφής υπογείου είναι και αυτή ψηλότερα

3) η αποθήκη έχει γίνει κατοικία

Πως τα υπολογίζω όλα αυτά?

Εγώ λέω για το (α) κατάστημα που μετράει στο ΣΔ, έχω αναλυτικό (για στάθμη δαπέδου) και ΥΥ χωρίς ΥΔ (για  πλάκα οροφής)

ενώ για το (β) αποθήκη που δε μετράει στο ΣΔ, έχω ΥΔΚΧ με ΥΥ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.