Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Αρθρο 18 παρ 2. "Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών

τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών

ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους

και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή

του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου

με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί

στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου

ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου."

 

Σκέφτομαι να κάνω την εξής "πονηριά"

Εχω αυτοτελή ιδιοκτησία βοηθ. χώρο σε υπόγειο, ο οποίος έχει γίνει "υπηρεσίες"

Ο χώρος κατά τη σύσταση έχει τρελά χιλιοστά.

Λέω να βάλω συντελεστή υπέρβασης δόμησης <50% της επιτρεπόμενης αφού αν υπολογίσω της επιτρεπόμενη δόμηση βάσει των χιλιοστών του χώρου επί του οικοπέδου επί το ΣΔ, είμαι σε αυτή τη κατηγορία.

 

Πως σας φαίνεται;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι πονηριά, είναι το ΣΩΣΤΟ!

Αφού είναι ανεξάρτητος χώρος  με χιλιοστά (όχι παρακολούθημα), θα συγκρίνεις την ΥΔ του χώρου με την επιτρεπόμενη Χ χιλιοστά.

Αυτό όμως μάλλον θα σε πετάει σε μεγαλύτερη κατηγορία υπερβάσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την υπερύψωση. Εχω 1 περιπτωση που από υπογειο+ισογειο+1ος  εγινε ισόγειο+1ος+2ος. Δεν εχω ακόμα την αδεια στα χερια μου, ειδα μονο το σπιτι, αλλα αμεσως αμεσως

βλεπω πιθανές υπερβάσεις: υψους, εναν οροφο παραπάνω(130τμ ο 2ος), μη συμφωνία με την  αδεια(δεν έχω υπόγειο). Πως θα το φτιάνατε; θα δηλωνατε το υπογειο ως αυθαιρετο ή τον δευτερο(η ολοκληρη την κατασκευη);

αν δηλωθει ο 2ος, τοτε και η κατοψη του ισογειου δεν εχει σχεση με την αρχικη κατοψη(+500, κατα τα αλλα το προστημο μαλλον θα ειναι το ιδιο)...

Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο κατάστημα έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με την Ο.Α.. Ομως έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα και κάποιο κομμάτι υπογείου που όμως είναι σχεδόν όλο έξω από το έδαφος. Οπότε δεν είναι χώρος "σε υπόγειες στάθμες" όπως αναφέρει ο Ν4178. Πώς θα υπολογίσω το πρόστιμο?Διάβασα κάποια post και δεν έβγαλα άκρη. Εκπέμπω SOS

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Καρέτα Καρέτα πρέπει να τσεκάρεις την άδεια και να βρεις που είναι το μηδέν και αν υπάρχει υπόγειο στην άδεια σε τι στάθμη το τοποθετεί το σχέδιο.

Μετά θα τσεκάρεις το δικό σου αυθαίρετο τμήμα που βρίσκεται σε σχέση με την άδεια και αν είναι πχ το ισόγειο στο 0, τότε το υπόγειο σου είναι στο -1,50; στο  -1,20;  στο  -1;

Link to comment
Share on other sites

Μα το υπόγειο είναι τελείως αυθαίρετο και  μόνο μιά πλευρά του είναι μέσα στο έδαφος. Το υψόμετρο του μαγαζιού είναι το αυτό της αδείας.Τι κάνω?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σε αδεια τριοροφη επι Pilotis κατασκευαστηκε απο την αρχη υπογειο, ολο κατω απο το επιπεδο της Pilotis(δηλαδη δεν εχω καθολου υπερυψωση  αυτου ).Η επιφανεια του υπογειου ειναι οσο και η εγκεκριμενη καλυψη.Το ποσοστο καλυψης οταν βγηκε η αδεια (2005)ηταν 70% και τωρα συμφωνα με ΝΟΚ 60%.Τι κανω σε αυτην την περιπτωση? Θεωρω υπερβαση καλυψης συγκρινοντας με το 60%?  απο την αλλη αφου δεν εχω βγει εξω απο το νομιμο περιγραμμα μηπως να μην βαλω καθολου Υ.Κ .Θα βαλω υπερβαση δομησης βοηθητικων χωρων , ασχετα που δεν εχω ουσιαστικα υπερβαση?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν η αυθαιρεσία σου είναι υπόγειο που δε φαινότανε στην άδεια.

Το υπόγειο έχει περίγραμμα ίδιο με το περίγραμμα του ΝΟΜΙΜΟΥ κτηρίου στην ΟΑ.

Επομένως ΥΚ δεν έχεις. ΘΑ είχες αν έβγαινε το υπόγειο εκτός περιγράμματος πχ για 10 τμ και ΤΟΤΕ θα σύγκρινες το 10 με το 60% της κάλυψης που ισχύει σήμερα. Κουφό αλλά καλαφατιώτικο.

 

ΥΔ έχεις με μειοτικό συντελεστή, διότι απλά έχεις αυτό που λέει η φράση, υπέρβαση δόμησης δηλαδή δόμησες παραπάνω μέτρα από ότι σου είχε επιτραπεί με την άδεια. Άρα ΥΔ και επειδή είναι υπόγειο παίρνεις ένα 50% μείωση στο πρόστιμο.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Τhodoris4 . Και εγω το ιδιο πιστευω και εχω σκοπο να κανω , αλλα πλεον  με αυτους δεν ξερουμε τι ειναι το σωστο και τι οχι........

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.