Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Decision_Maker said:

@JOANN} Ναι, ολόκληρο.
Ο μόνος τρόπος για να αποφευχθεί η κατηγορία 5 είναι να γίνει ο έλεγχος στο σύνολο (ή σε μέρος) του κτιρίου με την άδεια των αντίστοιχων ιδιοκτητών.

@Decision_Maker

Είναι λίγο παράλογο βέβαια να μπαίνει κατηγορία 5 και δηλαδή να μην εξαιρείται από κατεδάφιση ο υπόγειος όροφος, ο οποίος δεν βγαίνει και εκτός περιγράμματος κτιρίου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, JOANN said:

Είναι λίγο παράλογο βέβαια να μπαίνει κατηγορία 5 και δηλαδή να μην εξαιρείται από κατεδάφιση ο υπόγειος όροφος, ο οποίος δεν βγαίνει και εκτός περιγράμματος κτιρίου...

Γειά και χρόνια πολλά, πως ακριβώς προκύπτει ότι υπόγειος χώρος που έχει αλλάξει χρήση εντός του νόμιμου περιγράμματος πάει ως κατ.5 και όχι 4; Παραθέτω το σχετικό άρθρο 96 που περιγράφει την κατ.4:

...Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια.

Εκτός αν είναι εκτός σχεδίου, που πράγματι υπάρχει θέμα. Επίσης αν είναι μέχρι 50 τμ τότε πάει ως κατ.4 (αλλαγή με τον Ν.4759/20)

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Decision_Maker said:

@akis73} Πρόκειται για αυτοτελή χώρο.

Σωστά...μου είχε διαφύγει το "αυτοτελείς", καλή χρονιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, είναι μεγάλο το νήμα και δε μπορώ να το ψάξω όλο.

Εχω σε άδεια του 1969 επέκταση υπογείου εκτός οικοδομικής γραμμής και εντός ρυμοτομικής. Από πάνω είναι στοά, Η υπάρχουσα κατάσταση φαίνεται στο σχέδιο σύστασης  και όχι στην άδεια, και άρα εχω αποδεικτικό παλαιότητας κατηγορίας 1..

Τακτοποιείται ή είναι κατηγορία 5? 

Edited by promes15
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα βέβαια να μάθω στο πεδίο "Δημ. Εγγραφα ή α/φ"" Τι δικαιολογητικο θα βαλεις?
Την κατηγορία φαντάζομαι όσο αφορά αυτή θα πρέπει να κάνεις τον κατάλληλο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Arche said:

...στο πεδίο "Δημ. Εγγραφα ή α/φ"" Τι δικαιολογητικο θα βαλεις?...

E9

 

****

  

2 ώρες πριν, promes15 said:

...

Εχω σε άδεια του 1969 επέκταση υπογείου εκτός οικοδομικής γραμμής και εντός ρυμοτομικής....

Αν δεν κάνω λάθος πως πας με Κατ. 1

Αν θυμάμαι σωστά και στο σύστημα το αποδέχεται παράβαση πρασιάς >20% με Κ1 ως προ 75

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει παραβίαση πρασιάς! Αφού είναι υπόγειο! Αν δεν έχει τροποποιηθεί το τελικά διαμορφωμένο έδαφος στην πρασιά κάλυψη πρασιάς δεν υπάρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, promes15 said:

Καλημέρα,

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, είναι μεγάλο το νήμα και δε μπορώ να το ψάξω όλο.

Εχω σε άδεια του 1969 επέκταση υπογείου εκτός οικοδομικής γραμμής και εντός ρυμοτομικής. Από πάνω είναι στοά, Η υπάρχουσα κατάσταση φαίνεται στο σχέδιο σύστασης  και όχι στην άδεια, και άρα εχω αποδεικτικό παλαιότητας κατηγορίας 1..

Τακτοποιείται ή είναι κατηγορία 5? 

Από την στιγμή που έχεις ακλόνητο στοιχείο παλαιότητας <1975 δεν εξετάζεις τίποτα άλλο και πας κατ΄ευθείαν Κ1, με μία κάτοψη της υπάρχουσας κατάστασης και ένα 250αρι + την αμοιβή σου.

Στην Κ1 το μόνο κριτήριο για ένταξη είναι ο χρόνος. Η καλύτερη κατηγορία του ν4495/17...😉

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, karanus said:

Από την στιγμή που έχεις ακλόνητο στοιχείο παλαιότητας <1975 δεν εξετάζεις τίποτα άλλο και πας κατ΄ευθείαν Κ1, με μία κάτοψη της υπάρχουσας κατάστασης και ένα 250αρι + την αμοιβή σου.

Στην Κ1 το μόνο κριτήριο για ένταξη είναι ο χρόνος. Η καλύτερη κατηγορία του ν4495/17...😉

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.