Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

α) 1. όχι               ?

    2. αφού έχεις ΥΚ=0<40% + ΥΔ=0<40% + ΥΥ=0<20% (σωρευτικά) ==> Κ4  ΥΔ(κατα τη γνωμη μου εχω διοτι με τον ορο δομησ η εννοουμε τον  επιπλεον χωρο  που δημιουργειται κ οχι αν μετραει στο ΣΔ) αρα υδ>50% ----------->κατ5

β) 1. όχι               ?

    2. Αφού έχεις μόνο μία πλευρά με εκσκαφή, σημαίνει ότι κάποιο τμήμα του υπογείου έχει  h(οροφής)>0,80 και κάποιο άλλο έχει h<0,80. Αυτό που έχει h>0,80 προκαλεί υπέρβαση ΥΔ. Αν ΥΔ>40% ΣΔ της ΟΑ ==> Κ5. Αλλιώς Κ4. Πρέπει να κάνεις μία τομή κατά μήκος της κλίσης του εδάφους, ώστε να υπολογίσεις τις επιφάνειες των τμημάτων. 'Ομως αφού έχεις ΟΑ, δεν απαιτείται τομή. Άρα το τσιμπάς και λίγο αν χρειαστεί να σου βγει το <40%==>Κ4  ισχυει το ιδιο με παραπανω

δεν ειναι ξεκαθαρο για την ΥΥ τι πρεπει να ισχυσει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι ερώτηση.Σε υπόγειο (όχι ξεμπαζωμένο) που έχει γίνει αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία και το δήλωσα με τον 4014 ώς ΥΔ βοηθητικών χώρων<40% τώρα που θέλω να κάνω μεταφορά της δήλωσης (λόγο καταγγελίας)  θα πάει λογικά ΚΑΤ.5 (αφού η ΥΔ είναι πάνω από 100% βάση χιλιοστών κτλ) με όλα τα παρατράγουδα αυτής της κατηγορίας αυτής???

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ξεκαθαρο για την ΥΥ τι πρεπει να ισχυσει

Πώς δεν είναι ξεκάθαρο; Ν.4178, Α19, παρ.2:

[2. Για τον υπολογισμό του εν.ειδ.προστίμου που αφορά στην υπέρβαση ύψους στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια, δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από την μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντα χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν....]

Δεν υπολογίζεις ΥΥ, αλλά κάνεις αναλυτικό για τις εκχωματώσεις. Μόνο στους παραδοσιακούς οικισμούς πας ανάποδα δηλ. βάζεις μόνο ΥΥ και όχι αναλυτικό για εκχωματώσεις. (δες και Εγκ.3, Παρ1, ΣΤ΄, Άρθρο19) Υπάρχει και άντιπροσωπευτική ερώτηση-απάντηση (αρ.39) από τις εκδηλώσεις του ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ της 29/10/2013

 

ΥΔ(κατα τη γνωμη μου εχω διοτι με τον ορο δομησ η εννοουμε τον  επιπλεον χωρο  που δημιουργειται κ οχι αν μετραει στο ΣΔ) αρα υδ>50% ----------->κατ5

 

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν η κατηγορία 4 του Ν.4178 μίλαγε για "υπέρβαση δόμησης<40%" . Όμως μιλάει για "παραβίαση πολεοδομικού μεγέθους δόμησης". Τα πολεοδομικά μεγέθη δόμησης και κάλυψης εκτιμώ πως είναι ο σ.δ. και το ποσοστό κάλυψης.

Edited by Εύνοστος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Υπόγεια αποθήκη που δεν φαίνεται στην άδεια πώς υπολογίζεται (ομοίως και σοφίτα)? Γνωστός από τοπική επιτροπή αυθαιρέτων μου είπε ως Υπέρβαση Δόμησης με μειωτικό συντελεστή. Είναι μεν χώρος που αντιστοιχεί σε τετραγωνικά (όπως άλλωστε και οι ημιυπαίθριοι, εξώστες κλπ), αλλά τετραγωνικά που δεν μετρούν στη δόμηση. Με τον τρόπο αυτό είτε είναι κατοικία, είτε αποθήκη βγαίνει ίδιο πρόστιμο. Αν τελικά το θεωρήσω ΥΔ με μειωτικό 0,50, μου φαίνεται λογικό να μην τα συμπεριλάβω στα τετραγωνικά για τον υπολογισμό του συντελεστή ΥΔ, εφόσον δεν είναι χώρος κύριας χρήσης που λέει το Παράρτημα Α. Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. 

Να επαναλάβω και την τελευταία αμφιβολία, γιατί δεν την διατύπωσα σωστά. Τα τετραγωνικά του υπογείου (και της σοφίτας αντίστοιχα) θα προσμετρηθούν για τον υπολογισμό της υπέρβασης του συντελεστή δόμησης? Στην περίπτωσή μου έχω υπέρβαση δόμησης Κύριων χώρων <50% της επιτρεπόμενης. Αν προσθέσω και το υπόγειο και τη σοφίτα γίνεται >50%. 

Στο παράρτημα γράφει στο 5: Αναγράφεται η αυθαίρετη επιφάνεια που δεν καλύπτεται από οικοδομική άδεια με χώρους κύριας χρήσης και συγκρίνεται με τον επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης σ.δ. που ισχύει για το ακίνητο.

Επομένως, βάζω μειωτικό 0,50 και συντελεστή υπέρβασης δόμησης 1,0.

Link to comment
Share on other sites

με τα μέχρι στιγμής δεδομένα ο ν. 4178 δεν διαχωρίζει τους χώρους ανάμεσα σε χώρους κ. χ και χώρους β.χ αλλά δίνει για τις περιπτώσεις υπογείου, σοφίτας και παταριού μειωτικό συντελεστή 0.50 για τον υπολογισμό του προστίμου. 

Κατά την άποψή μου θα πρέπει να υπολογίσεις κάθε αυθαίρετη επιφάνεια στον αριθμητή του συντελεστή προσαύξησης. Στη περίπτωσή σου πάνω ο συντ. >1.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εμένα έχουν περάσει αυτές οι σκέψεις από το μυαλό μου, αλλά επειδή το πρόστιμο με συντ>1 εκτοξεύεται στα ύψη, λέω μήπως είμαι υπερβολική και μπορώ να χρησιμοποιήσω την ασάφεια του Νόμου τουλάχιστον ως προς την αναφορά του σε χώρους κύριας χρήσης στο Παράρτημα Α.

Μάλλον δεν το γλιτώνει το εγκεφαλικό ο πελάτης!

Link to comment
Share on other sites

Αλλη απορια (προσπαθω να σωσω τιποτα,αλλα δεν μου βγαινει)... Ο συγκεκριμενος ιδιοκτητης το δηλωνει ως κυρια κ μοναδικη κατοικια. Στα φυλλα καταγραφης,εφοσον το κτιριο υπερβαινει τα 70τμ,το υπογειο κ η σοφιτα θα δηλωθουν ως αλλη κατοικια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.