Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

 

Ευχαριστώ. 

Να επαναλάβω και την τελευταία αμφιβολία, γιατί δεν την διατύπωσα σωστά. Τα τετραγωνικά του υπογείου (και της σοφίτας αντίστοιχα) θα προσμετρηθούν για τον υπολογισμό της υπέρβασης του συντελεστή δόμησης? Στην περίπτωσή μου έχω υπέρβαση δόμησης Κύριων χώρων <50% της επιτρεπόμενης. Αν προσθέσω και το υπόγειο και τη σοφίτα γίνεται >50%. 

Στο παράρτημα γράφει στο 5: Αναγράφεται η αυθαίρετη επιφάνεια που δεν καλύπτεται από οικοδομική άδεια με χώρους κύριας χρήσης και συγκρίνεται με τον επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης σ.δ. που ισχύει για το ακίνητο.

Επομένως, βάζω μειωτικό 0,50 και συντελεστή υπέρβασης δόμησης 1,0.

 

 

Φυσικά και όλα τα τ.μ. πρέπει να τα υπολογίσεις για την εύρεση του συντελεστή της υπέρβασης δόμησης.

Αυτό αφενός μεν θα εκτινάξει το πρόστιμο, αφετέρου δε σε πάει κατηγορία 5!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάνω ερώτηση που υπέβαλλα και σε άλλο νήμα, μήπως ήμουν όμως εκτός θέματος.Διάβασα και κάποια συζήτηση συναδέλφων πιο πάνω αλλά δεν έβγαλα άκρη. 

Υπόγειο με ελεύθερες τις 3 πλευρές κάτω από κατάστημα με Ο.Α., το έχω δηλώσει με ΥΔ χωρίς μειωτικό συντελεστή. Για την κατηγοριοποίηση, πρέπει να συγκρίνω το ύψος του υπογείου με αυτό το εγκεκριμένο του καταστήματος? Γιατί έτσι δεν έχω ποσοστό >40% στην κάλυψη & δόμηση, αλλά λόγω ύψους πάω ΚΑΤ.5

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται "πολεοδομικό μέγεθος επιτρεπόμενου ύψους οριζόντιας ιδιοκτησίας" και ο ...νοών νοείτο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τί να βρεις;;;;; Θεωρητικά το ξέρεις!!!! 

"Επιτρεπόμενο πολεοδομικό μέγεθος οριζόντιας ιδιοκτησίας" μπορεί να είναι μόνο η "δόμηση"!!! Αυτή "σπάει" στα χιλιοστά που της έχουν απονεμηθεί από τη σύσταση!!! Ποτέ δεν είναι η "κάλυψη" ή το "ύψος"!!!

Στις εγκυκλίους λένε παπαριές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Έχω την εξής περίπτωση:

 

Σύμφωνα με άδεια του 1957:

1) Υπόγειο πολυκατοικίας (από την μπροστά όψη "θαμμένο", από την πίσω 1,50μ. κάτω - ημιυπόγειο)

2) Στο υπόγειο υπάρχουν κάποιες αποθήκες + 2 ξεχωριστοί χώροι με τον χαρακτηρισμό "Υπόγειο" (απλά και τίποτα άλλο)

3) Στην πίσω όψη υπάρχει Δ=2,50μ.

4) Ύψος υπογείου  3,00μ.

 

Υφιστάμενη κατάσταση

1) Υπόγειο πολυκατοικίας από την μπροστά όψη "θαμμένο", ενώ στην πίσω όψη έχει ξεμπαζωθεί το 1,50μ που υπήρχε και έτσι από το -1,50μ. τώρα η στάθμη είναι στο -2,55μ., όπου πλέον έχει δημιουργηθεί και μπαλκονόπορτα στο διαμέρισμα. Δεν υπάρχει Υπέρβαση Ύψους

2) Στο υπόγειο υπάρχουν 2 ξεχωριστοί χώροι με χρήση κατοικίας (δεν υπάρχουν αποθήκες)

3) Στην πίσω όψη υπάρχει απόσταση 1,60μ.

4) Ύψος υπογείου 2,55μ.

 

Δεδομένα περίπτωσης

1) Δεν έχει σύσταση

2) Του έχουν "φάει" τα κοινόχρηστα ένα τμήμα, αλλά και ο ίδιος ο χώρος έχει πάρει τμήμα κοινόχρηστων αποθηκών (σύμφωνα με τα σχέδια) που δεν κατασκευάστηκαν ποτέ

 

Σκέφτομαι να το αντιμετωπίσω ως ΥΔΒΧ όλο (λόγω χρήσης και λόγω υπόγειας στάθμης), ΥΔΒΧ + υπερ. Δ + υπερ Κάλυψης (για τα τετραγωνικά που βρίσκονται στο Δ), μία πολεοδομική για ξεμπάζωμα στην πίσω όψη + λιγότερο ύψος σε σχέση με άδεια + διαφορετικό περίγραμμα ιδιοκτησίας (αφού δεν υπάρχει σύσταση) και όλα αυτά χωρίς συναίνεση...

 

Περιμένω τις απόψεις σας,

Ευχαριστώ 

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

Kostaras4

Θα πρότεινα και μια λοιπή παράβαση για την μη υλοποίηση του προβλεπόμενου μπαζώματος ή εκχωμάτωση στο πίσω μέρος της οικοδομής.

Το ότι δεν υπάρχει σύσταση στην οικοδομή και σε συνδυασμό με κατάληψη κοινοχρήστου χώρου του οικοπέδου σε οδηγεί στην εφαρμογή του 11/δ/iv εκτός και αν όλοι οι φερόμενοι ιδιοκτήτες (συνιδιοκτήτες) του ακινήτου δηλώσουν τις 2 κατοικίες του υπογείου ως αυθαίρετες βάζοντας στη δήλωση τα ονόματα όλων με τα ποσοστά τους. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Pavlos 33

Όταν ανέφερα πάνω μία πολεοδομική, εννοούσα μία λοιπή παράβαση, η οποία τα περιλαμβάνει όλα.. επομένως θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος...

Όσο για τη σύσταση που με ρωτάς, όντως πρέπει να ψάξω αν υπάρχει συμβολαιογραφικό προσύμφωνο συστάσεως διηρημένων ιδιοκτησιών (όπως αναφέρει ο νόμος), ώστε να δω αν αναφέρονται τόσο τα μέτρα εντός όγκου του κτιρίου, όσο και αυτά που βρίσκονται εντός Δ (αν κατάλαβα καλά από αυτό που αναφέρεις).

 

Η περίπτωση με όλους τους ιδιοκτήτες είναι αδύνατη... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.