Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Συνάδελφοι ερώτηση.Σε υπόγειο (όχι ξεμπαζωμένο) που έχει γίνει αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία και το δήλωσα με τον 4014 ώς ΥΔ βοηθητικών χώρων<40% τώρα που θέλω να κάνω μεταφορά της δήλωσης (λόγο καταγγελίας)  θα πάει λογικά ΚΑΤ.5 (αφού η ΥΔ είναι πάνω από 100% βάση χιλιοστών κτλ) με όλα τα παρατράγουδα αυτής της κατηγορίας αυτής???Συνάδελφοι καμία άποψη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Pavlos 33

Όταν ανέφερα πάνω μία πολεοδομική, εννοούσα μία λοιπή παράβαση, η οποία τα περιλαμβάνει όλα.. επομένως θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος...

Όσο για τη σύσταση που με ρωτάς, όντως πρέπει να ψάξω αν υπάρχει συμβολαιογραφικό προσύμφωνο συστάσεως διηρημένων ιδιοκτησιών (όπως αναφέρει ο νόμος), ώστε να δω αν αναφέρονται τόσο τα μέτρα εντός όγκου του κτιρίου, όσο και αυτά που βρίσκονται εντός Δ (αν κατάλαβα καλά από αυτό που αναφέρεις).

 

Η περίπτωση με όλους τους ιδιοκτήτες είναι αδύνατη... 

μιλας για πολυκατοικια του1957...

 

ειναι αδυνατο να μην υπαρχει συσταση...

 

εκτος και αν την εχτισε καποιος το 1957 και εξακολουθει να την εχει χωρις συσταση [αν ηταν τοτε 30 χρονων...θα ειναι σημερα 86.....ζωή ναχει....]

 

δες τι συμβολαιο εχει ο πελατης

 

και τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου με Ο.Α. η άδεια περιγράφει ισόγειο κτίριο (25τμ) με υπόγειο. Το υπόγειο έγινε ισόγειο με υπερύψωση όλου του κτιρίου, άρα και το ισόγειο της αδείας έγινε 1ος όροφος. Το ισόγειο κατασκευάστηκε συνολικά 50τμ και ο όροφος 25 τμ. Αν βάλω τα περίγραμμα του κτιρίου που κατασκευάστηκε πάνω σε αυτό της αδείας, αυτά συμπίπτουν (προφανώς τα παραπάνω τετραγωνικά "προεξέχουν" από το νόμιμο περίγραμμα). Η γνώμη μου είναι:

 

1. Εφόσον όλο το κτίριο υπερυψώθηκε (όχι ξεμπάζωμα) θεωρώ ότι δεν έγινε το υπόγειο αλλά αυθαίρετη προσθήκη ορόφου+ τα έξτρα τμ για το ισόγειο. Σε αυτήν την περίπτωση το μη εκτελεσθέν υπόγειο το αναφέρω στην Τεχν. Έκθεση αλλά δεν το υπολογίζω στο πρόστιμο?

 

ή

 

2. Θεωρώ ότι έγινε εκσκαφή του περιβάλλοντα χώρου και προχωράω ανάλογα για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες?

 

Το 2ο μου φαίνεται λάθος. Στο κάτω- κάτω η πραγματικότητα είναι: δεν έγινε υπόγειο και πανω από το ισόγειο έκανα αυθαίρετη προσθήκη ορόφου, ανεξάρτητα αν λέμε ότι το "κτίριο σηκώθηκε και το υπόγειο έγινε ισόγειο".

 

Είναι "κλασική περίπτωση" και παρότι αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ δεν υπήρξε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 παρομοιες περιπτωσεις.

 

Στη μια το επικλινες του οικοπεδου μπορει να μου δωσει "πατημα" για να προχωρησω με ξεμπαζωμα και οχι υπερυψωση, στην αλλη περιπτωση ειναι δυσκολοτερο καθως το οικοπεδο ειναι σχεδον επιπεδο (μικρη κλιση) η οποια ωστοσο αποτυπωνεται αναποδα στο τοπογραφικο.

 

Και στις 2 περιπτωσεις που αναφερω δεν υπαρχουν απολυτα υψομετρα στο τοπογραφικο ουτε στις σταθμες των κατοψεων...

 

Η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον δεν ειναι εφικτο να αποδειχθει το λαθος του ισχυρισμου κι εφοσον οι αποτυπωσεις των οικοπεδων ειναι αμφιβολες, δεν μπορει να θεωρηθει ψευδης και η δηλωση της αυθαιρεσιας.

Οτι δηλαδη δεν ειναι ξεμπαζωμα αλλα θεμελιωση σε υψηλοτερη σταθμη.

Μπορει να το βλεπω και να συμπεραινω αμεσα οτι το υπογειο κατασκευαστηκε εξαρχης ως ισογειο αλλα πραγματικα αυτο δεν μπορει να αποδειχθει οσο και να κανω το δικηγορο του διαβολου στον εαυτο μου.

Επιπλεον σε οποιαδηποτε εμπλοκη εχω δημοσιο εγγραφο παραλαβης του κτιριου κατοπιν αυτοψιας απο υπαλληλο πολεοδομιας οτι η αδεια τηρηθηκε (ενταξει, ξερουμε ολοι τι σημαινει αυτο και κατα ποσο ειναι αληθες αλλα δεν παυει να φερει κυρος ικανο να στηριξει τους ισχυρισμους μου βασει αδειας).

 

Προσωπικα θα ενημερωσω τους ιδιοκτητες για τις διαφορες στα προστιμα που προκυπτουν με τη μια ή την αλλη περιπτωση και θα προχωρησω με την ευνοικοτερη κατοπιν (λογικα) συναινεσης τους, ητοι ξεμπαζωμα (<1m κατηγορια 3, >1m αναλυτικο).

Εξαλλου θα τους ερθει και τους 2 ελεγκτης δομησης εντος 7ετιας...

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο κατ επέκταση από το περίγραμμα του κτιρίου από θέσεις στάθμευσης μετατρέπεται σε αποθήκες.Το δηλώνουμε σαν υπέρβαση δόμησης βοηθητικών χώρων με υπέρβαση κάλυψης ή ότι άλλο προβλέπεται(πλάγια όρια,Δ)?Με τις θέσεις στάθμευσης που καταργούνται έχουμε κάποιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.