Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

η άδεια του 84 τι τίτλο έχει? 

Αναφέρει το υπόγειο;

Η σχηματική τομή στο στέλεχος ή και η κανονική τομή δείχνει υπόγειο?

Μήπως είχε γίνει κάποια αυτοψία από το τμήμα αυθαιρέτων?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν αναφερεται πουθενα,

ουτε αδεια, ουτε τομη

ειτε σχηματικη τομη.

ουτε εκθεση αυτοψιας

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε πολυκατάστημα το οποίο διαθέτει υπόγειο, ισόγειο,Α΄όροφο, Β΄όροφο, Γ΄όροφο και δώμα(το οποίο δεν μετράει στο Σ.Δ.), θέλω να δηλώσω το υπόγειο το οποίο στην άδεια φαινόταν αποθήκη ενώ πλέον χρησιμοποιείται ως κύριος χώρος καταστήματος (παραμένει σε υπόγεια στάθμη, μπαζωμένο κανονικά. Αυτό είχε δηλωθεί στον Ν.3843 (χωρίς να εξοφληθεί το πρόστιμο) και ο τότε μηχανικός είχε δηλώσει τα τετραγωνικά του υπογείου αφαιρώντας τους περιμετρικούς τοίχους, το κλιμακοστάσιο και το ασανσέρ. Τώρα εγώ πάλι τα ίδια τετραγωνικά θα δηλώσω? 

[Παρατήρηση: το κλιμακοστάσιο έχει μετρήσει στο ΣΔ, του ισογείου, του Α΄, του Β΄, του Γ΄ ορόφου. Δηλαδή έχουν κατασκευαστεί 5 σκάλες κι έχουν μετρήσει στην άδεια 4 φορές]

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει:
 
Σε ξενοδοχείο εκτός σχεδίου ο ιδιοκτήτης έχει ξεμπαζώσει υπόγεια, έχει αλλάξει την χρήση και τα λειτουργεί ως δωμάτια (προ του 2011, εντός του εγκεκριμένου περιγράμματος, χωρίς ΕΣΛ).Πηγαίνω στον ΕΟΤ και μου απαντούν ότι πρέπει τα υπόγεια να δηλωθούν ως Κ.Χ. και όχι με μειωτικό συντελεστή 0,5.Τους ενδιαφέρει μόνο να δηλωθούν οι χώροι ως Κ.Χ. και να πληρωθεί το 30% του προστίμου για να δώσουν νέο ΕΣΛ.
Μπορεί κάποιος να απαντήσει γιατί πρέπει να δηλωθούν ως Κ.Χ. και όχι ως Β.Χ με αλλαγή χρήσης ή Β.Χ χωρίς Υ.Δ.Καταλαβαίνετε ότι έτσι όπως τα λέει ο ΕΟΤ το πρόστιμο εκτοξεύεται και ιδιοκτήτης θα πάθει εγκεφαλικό.
 
Ευχαριστώ
Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση!!!

 

Θα τα δηλώσεις στο σύστημα αυθαιρέτων ως χώρους μειωμένου συντελεστή, προσθέτοντας στην τεχνική σου έκθεση πως αποτελούν χώρους κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

ίσως ο ΕΟΤ δεν έχει λάβει υπόψη το τροποποιημένο παράρτημα στο οποίο αναφέρεται ότι χώροι κύριας χρήσης σε υπόγειες στάθμες λαμβάνουν μειωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μήπως όμως θα μπορούσατε να αιτιολογήσετε την απάντησή σας με αναφορά σε συγκεκριμένα άρθρα ή εγκυκλίους?

Το ζητάω αυτό γιατί εάν πρόκειται να δημιουργήσω θέμα θα πρέπει να έχω πλήρως τεκμηριωμένη απάντηση.Και το κακό είναι ότι όσους έχω ρωτήσει μέχρι τώρα δεν μπορούν να το τεκμηριώσουν.Δηλ.οι περισσότεροι συνάδελφοι θυμούνται την απάντηση-εγκύκλιο του Ν.4014 που μιλούσε καθαρά για το πως θα υπολογίσεις αλλαγή χρήσης υπογείου.Κάτι τέτοιο όμως δεν μπορώ να βρω στον Ν.4178.Οι μηχανικοί του ΕΟΤ αιτιολογούν την δική τους απάντηση λέγοντας πως εάν τα έχτιζες από την αρχή, θα ήταν χώροι κύριας χρήσης άρα τώρα πρέπει να τα δηλώσεις έτσι.Δεν ξέρω εάν αυτοί ξέρουν κάτι παραπάνω ή έχουν τέτοια εντολή από το ΥΠΕΚΑ.

 

Ευχαριστώ

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

δες την απάντησή μου και την απάντηση του Αλέξανδρου. Πάρε μαζί σου το νέο παράρτημα του ν. 4178 (ΦΕΚ 39/Β/.14-1-2014) Εσύ δηλώνεις υπόγειους χώρους που έχουν γίνει δωμάτια (χώροι κύριας χρήσης), αλλά για τον υπολογισμό προστίμου σου δίνεται η δυνατότητα μειωτικού.

Ποιο πρόβλημα έχουν? 

Στην τεχνική περιγραφή αυτό θα αναγράφεις και αυτό θα δηλώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.