Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλησπέρα, ερώτηση σκαρίφημα:

 

Έχω ισόγειο σε κεκλιμένο έδαφος.

Στον Οικ.Άδεια στη νοητή γραμμή που διατρέχει το κτήριο και που ήταν κατά ΓΟΚ 85' το όριο εδάφους <1.50m είχε δηλωθεί αποθήκη. Ότι ήταν >1.50μ δηλώθηκε κατοικία

 

Στη πραγματικότητα το δάπεδο και το καθαρό ύψος ορόφου συμφωνεί με την Ο.Α και έγιναν οι εξής αυθαιρεσίες:

 

1. Στα αριστερά ξεμπαζώθηκε και δημιουργήθηκε υπνοδωμάτιο της κατοικίας κατ'επέκταση του ισογείου (>1.50μ από το έδαφος πλέον).

2. Στο κέντρο, τμήμα της αποθήκης έγινε διάδρομος προς το αυθαίρετο υπνοδωμάτιο εντός του ορίου <1.50μ εδάφους που φαίνεται στην Ο.Α.

3. Στο κέντρο, τμήμα της αποθήκης έγινε μέρος της κατοικίας εντός του ορίου <1.50μ εδάφους που φαίνεται στην Ο.Α.

4. Ξεμπαζώθηκε η μία πλευρά εντός του ορίου <1.50μ εδάφους που φαίνεται στην Ο.Α. & έγινε υπνοδωμάτιο μέρος της κατοικίας (>1.50μ από το έδαφος πλέον) 

5.Προσθέτω πως πλέον υπάρχει πόρτα που επικοινωνεί η αποθήκη με τη κατοικία  ενώ στην Ο.Α. υπήρχε άλλη είσοδος με σκάλα και δεν υπήρχε επικοινωνία αποθήκης κατοικίας (δε τη δείχνω λόγω απλούστευσης του σκαριφήματος)

 

Λύσεις:

 

1. ΥΔΚΧ. και αναλυτικός για ξεμπάζωμα

2,3,4,5 .Με προβληματίζει το γεγονός πως απο εκεί περνούσε η νοητή γραμμή του ορίου εδάφους που έμπαινε στον Σ.Δ. 

2,3. ΥΔKX

3. Από τη στιγμή που ξεμπαζώθηκε μόνο η μία πλευρά και οι άλλες 2 παραμένουν τυφλές τι ισχύει;

Θεωρω ΥΔ με μειωτικό αφού είναι είναι στη στάθμη κατά την ΟΑ και αναλυτικός για ξεμπάζωμα όπως επεξηγείται και στην Εγκ.4 σελ 9 παρ.6

5.Αν πάρουμε τομή κάθετα στην αποθήκη από ύψος εδάφους 2.90 πάνω πάνω στην αρχή της αποθήκης καταλήγει στο 0 κάτω κάτω στη κατοικία. Αν τη πάρω έτσι 2d και μεμονωμένα τη τομή η αποθήκη πλέον είναι μέσα στο <1.50μ όριο του ΓΟΚ. Αφού έχει γίνει ξεμπάζωμα αριστερά και δεξιά πλέον από την αποθήκη δεν υπάρχει νοητή γραμμή <1.50μ. Άρα εδώ η αποθήκη τι γίνεται; ΥΔΒΧ ή μένει ως είναι; Το γεγονός πως πλέον έχει πρόσβαση 

 

Σκέφτομαι σωστα;

 

 

post-29841-0-28293700-1390760887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δες την απάντησή μου και την απάντηση του Αλέξανδρου. Πάρε μαζί σου το νέο παράρτημα του ν. 4178 (ΦΕΚ 39/Β/.14-1-2014) Εσύ δηλώνεις υπόγειους χώρους που έχουν γίνει δωμάτια (χώροι κύριας χρήσης), αλλά για τον υπολογισμό προστίμου σου δίνεται η δυνατότητα μειωτικού.

Ποιο πρόβλημα έχουν? 

Στην τεχνική περιγραφή αυτό θα αναγράφεις και αυτό θα δηλώνεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά:

-στην εγκύκλιο σελ 289 για τον Συντελεστή Δόμησης λέει:

5(1) ''Επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση καθώς και επιφάνεια χώρου με αυθαίρετη αλλαγή σε κύρια χρήση, ο οποίος δεν προσμετρούσε στο σ.δ. της Ο.Α. ''   τότε δεν δικαιούμαι μειωτικό συντελεστή 

 

5(2) ''Επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση σε υπόγεια στάθμη, πατάρι, σοφίτα καθώς και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λ.π.) έως 50 τ.μ. τότε δικαιούμαι μειωτικό συντελεστή

 

Εγώ σε ποια κατηγορία ανήκω?Η 5(1) μιλάει για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε κύρια χώρου που δεν προσμετρούσε στον σ.δ. αλλά δεν μιλάει για υπόγεια στάθμη.Η 5(2) μιλάει για υπόγεια στάθμη αλλά όχι για αλλαγή χρήσης.

 

Μήπως έχει κανένας καμμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε πολυκατάστημα το οποίο διαθέτει υπόγειο, ισόγειο,Α΄όροφο, Β΄όροφο, Γ΄όροφο και δώμα(το οποίο δεν μετράει στο Σ.Δ.), θέλω να δηλώσω το υπόγειο το οποίο στην άδεια φαινόταν αποθήκη ενώ πλέον χρησιμοποιείται ως κύριος χώρος καταστήματος (παραμένει σε υπόγεια στάθμη, μπαζωμένο κανονικά. Αυτό είχε δηλωθεί στον Ν.3843 (χωρίς να εξοφληθεί το πρόστιμο) και ο τότε μηχανικός είχε δηλώσει τα τετραγωνικά του υπογείου αφαιρώντας τους περιμετρικούς τοίχους, το κλιμακοστάσιο και το ασανσέρ. Τώρα εγώ πάλι τα ίδια τετραγωνικά θα δηλώσω? 

[Παρατήρηση: το κλιμακοστάσιο έχει μετρήσει στο ΣΔ, του ισογείου, του Α΄, του Β΄, του Γ΄ ορόφου. Δηλαδή έχουν κατασκευαστεί 5 σκάλες κι έχουν μετρήσει στην άδεια 4 φορές]

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να βάλω όλα τα τετραγωνικά του υπογείου χωρίς του τοίχους....

κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια μικρή απορία. 

 

Επέκταση υπογείου εντός πλάγιων αποστάσεων, το υποβάλω στο φύλλο καταγραφής ως:

Υπέρβαση Δόμησης με Μειωτικό συντελεστή + Υπέρβαση Κάλυψης + Παραβίαση Πλάγιων Αποστάσεων? 

 

είναι σωστά αυτά ή επειδή είναι Υπόγειο ισχύει μόνο η Υπέρβαση Δόμησης με Μειωτικό συντελεστή ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι σωστά!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω, επειδη ρώτησα και έναν φίλο μου που ασχολείται με νομιμοποιήσεις εδώ και 3 χρόνια μου λέει ότι οι απόψεις διαφέρουν.

 

Πιστεύει ότι επειδή είναι υπόγειος χώρος πιο συνετό είναι να βάλω μόνο Υπέρβαση Δόμησης.

 

Εγώ βέβαια θα ήθελα το πιο σωστό ώστε να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Από Λεμπέση για τον 4014 (Υπόγεια σ.55) :

 

γ. Χώρος σε υπόγεια στάθμη σε σχέση με το φυσικό ή με το διαμορφωμένο έδαφος, που δεν υπήρχε στην άδεια, αν είναι χώρος κύριας χρήσης θα υπολογιστεί ως ΒΧ* με ΥΔ, χωρίς αλλαγή χρήσης και αν είναι ξεμπαζωμένο θα υπολογιστεί και με ΥΥ. Τυχόν υπόγειοι βοηθητικοί χώροι με τους οποίους επικοινωνεί, αν είναι αυθαίρετοι θα υπολογιστούν ως ΒΧ με 0,5 (χωρίς ΥΔ). *απαιτείται να εξετάζεται με προσοχή το σημείο αυτό, δεν είναι απόλυτος ούτε γενικός κανόνας
• Αν είναι έξω από το περίγραμμα του κτιρίου θα μετρήσει και στην υπέρβαση κάλυψης ή την παραβίαση του Δ
Link to comment
Share on other sites

προεκταση υπογειου αυθαιρετο και λογω ξεμπαζωματος εχει υψος 3,00μ σε επικοινωνια με το υπαρχον υπογειο που ειναι σε υπογεια σταθμη......υπαρχουν υψομετρικεσ διαφορεσ δηλαδη απο την μια πλευρα ειναι υπογειο και απο την αλλη ειναι ισογειο το υπογειο...............

 

τη συντελεστεσ βαζω;;;;;;;;;;;;;

το κομματι το αυθαιρετο που εχει υψοσ 3,00μ εαν το βαλω ξεμπαζωμα πολεοδομικη χωρισ υπερβαση υψουσ ειναι σωστο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια του 2002 τμήμα υπογείου επεκτάθηκε σε όλο το νόμιμο περίγραμμα και λόγω κλίσης η μία πλευρά είναι μπαζωμένη ενώ οι άλλες όχι.Η χρήση είναι γκαράζ.Παίρνει μειωτικό συντελεστή?

Κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει χρήση γκαράζ, παίρνει μειωτικό ως βοηθητικός χώρος.

Προσοχή τα 50τμ του νέου παραρτήματος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.