Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Να ρωτησω κατι που μαλλον εχει ξαναρωτηθει-συζητηθει:

Αυθαιρετο υπογειο σε επικλινες οικοπεδο χωρις ΟΑ,

οι 3 πλευρες του υπογειου ειναι μεσα στο εδαφος και η μια πλευρα ειναι ισογεια.

Το θεωρουμε Β.Χ. ή όχι? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Thodoris4, και πριν τη δημιουργία του wc στην άδεια η κουζίνα ήταν στον Α΄όροφο και με σκάλα πήγαινες στο''υπόγειο'' που ήταν η αποθήκη και ο διάδρομος προς το υπνοδωμάτιο. Δηλαδή ο διάδρομος και η αποθήκη δεν μετρούσαν στον Σ.Δ. ενώ το υπνοδωμάτιο μετρούσε.Τώρα απλά δημιουργήθηκε wc κάτω από τη σκάλα, η αποθήκη παραμένει ως έχει, οπότε τι άποψη έχεις?

 Πως γίνεται λειτουργικά ενιαίος χώρος μισός να μην μετράει στο ΣΔ και ο αλλος μισος να μετραει.

 

Κανονικά θα έπρεπε και ο διάδρομος να μετράει αφού οδηγεί σε χώρο κύριας χρήσης και τον εννώνει με την κουζίνα στο ισόγειο.

 

Τες πάντων WC μπορούσε νομίζω να υπάρχει σε βοηθητικούς χώρους. Οπότε δε πιστεύω να χρειαζεται κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πως το εννοείς δηλαδή? Να μη δηλωθεί καν σαν παράβαση? Ή να μπει με αναλυτικό? Τώρα το πως βγήκε αυτή η άδεια, άστο...πολύ παράξενο μου φαίνεται κι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό

 

 

Εγκ-19433/23/90.
Εγκ-23/90
[ ΙΣΧΥΕΙ απο 30.3.1990 ]

Διευκρίνηση της ΕΓΚ-61/89 εγκυκλίου
Χώροι υγιεινής και κυκλοφορίας, οι οποίοι κατασκευάζονται στο
υπόγειο της οικοδομής, θα προσμετρηθούν στο συντελεστή δόμησης
του οικοπέδου, μόνον όταν αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα της
κατοικίας, η λειτουργία της οποίας είναι αδύνατη χωρίς αυτούς.

Με αφορμή ερωτήματα που μας υποβάλλονται σχετικά με την εφαρμογή της πιο πάνω σχετικής εγκυκλίου σας γνωρίζουμε ότι οι χώροι υγιεινής και κυκλοφορίας, οι οποίοι κατασκευάζονται στο υπόγειο της οικοδομής, θα προσμετρηθούν στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, μόνον όταν αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα της κατοικίας, η λειτουργία της οποίας είναι αδύνατη χωρίς αυτούς.

Η κατασκευή βοηθητικού χώρου υγιεινής στο υπόγειο για εξυπηρέτηση συμπληρωματικών λειτουργιών της οικοδομής και του οικοπέδου εν γένει, είναι δυνατή, χωρίς ο χώρος αυτός να προσμετρηθεί στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Εγκ-61/89.

 

 

Εγκ-19899/61/89.
Εγκ-61/89
[ ΙΣΧΥΕΙ απο 11.7.1989 ]

Δίνονται οδηγίες για την εφαρμογή του Aρθρον-7 του ΓΟΚ/85
Δυνατότητα κατασκευής WC στο υπόγειο της κατοικίας

Με αφορμή ερωτήματα που μας υποβάλλονται σχετικά με την δυνατότητα κατασκευής WC. στο υπόγειο της κατοικίας, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

1) Βάσει του άρθ.2 της ΑΠΟΦ-3046/304/88 απόφασης Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ (Κτιριοδομικός Κανονισμός), ορίζεται σαν χώρος βοηθητικής χρήσης, οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια) οι χώροι υγιεινής κλπ.

2) Οι χώροι κυκλοφορίας και υγιεινής στην συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκονται στο υπόγειο όπου είναι δυνατή η κατασκευή τους σύμφωνα με την πιο πάνω παράγραφο, πλην όμως αποτελούν αναπόσπαστα τμήματα της κατοικίας και απαραίτητα για την λειτουργία τους.

Με τα δεδομένα αυτά είναι δυνατή η κατασκευή WC στο υπόγειο της κατοικίας με την προϋπόθεση ότι θα υπολογισθούν στον Σ.Δ. (Συντελεστή Δόμησης) ο χώρος του WC το κλιμακοστάσιο και ο διάδρομος προσπέλασης αυτού".

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Αρθ-7 του ΓΟΚ/85. Αρθ-2 της Αποφ-3046/304/88 (Κτιριοδομικός Κανονισμός). Εγκ-23/90.

και υπαρχει και αυτό το περίεργο γιατί βγηκε η αδεια ετσι

 

 

Εγκ-38769/6719/113/25-5-86
Εγκ-113/86
[ΙΣΧΥΕΙ από 26-5-86]

Σε συνέχεια των Εγκ-12/86, Εγκ-73/86, Εγκ-103/86 και Εγκ-112/86
παρέχονται συμπληρωματικά οι παρακάτω ερμηνείες και
διευκρινήσεις για την εφαρμογή των διατάξεων του Ν-1577/85 

ΑΡΘΡΟΝ-7.

Παρ.1Ββ:


Ο υπόγειος όροφος μπορεί να διαμορφώνεται κλιμακωτά, ακολουθώντας την κλίση του εδάφους. Αν ο υπόγειος όροφος είναι διαχωρισμένος και η οροφή ενός τμήματός του βρίσκεται ψηλότερα από 1,50 μ. απ' το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος, τότε το τμήμα αυτό του υπογείου ορόφου προσμετράται στο σ.δ.
 

 

http://www.michanikos.gr/files/file/987-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CE%93%CE%9F%CE%9A-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%84%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Thodoris4 σ'ευχαριστώ για την παράθεση των εγκυκλίων αυτών, η αλήθεια είναι ότι τις έχω βρει κι εγώ δύο χρόνια τώρα που έχω αναλάβει αυτήν την υπόθεση. Το θέμα είναι ότι εγώ θεωρώ ότι το w.c. πρέπει να μπει με αναλυτικό ενώ πολλοί συνάδελφοι επιμένουν ότι επειδή αποτελεί χώρο πρέπει να δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης. 

 

«....Η κατασκευή βοηθητικού χώρου υγιεινής στο υπόγειο για εξυπηρέτηση συμπληρωματικών λειτουργιών της οικοδομής και του οικοπέδου εν γένει, είναι δυνατή, χωρίς ο χώρος αυτός να προσμετρηθεί στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου....»

ε αφού το wc στην περίπτωση του του πελάτη μου έχει συμπληρωματική λειτουργία γιατί να το μετρήσω στη δόμηση????????????

 

Για να μη σε κουράζω άλλο, θα μπορούσες απλά να μου εκφράσεις την δική σου άποψη, πώς θα το αντιμετώπιζες εσύ δηλαδή.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Roukat

ΥΔ χώρου με μειωτικό συντελεστή
 

Thodoris4

πολύ σωστές και τεκμηριωμένες οι παραθέσεις σου!

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια!

Διάβασα σε προηγούμενα post ότι θεωρείτε τις επεκτάσεις των (νομίμως υφισταμένων) υπογείων εκτός του εγκεκριμένου περιγράμματος ως ΥΔΚΧ. Που το βασίζετε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σε κουράζω άλλο, θα μπορούσες απλά να μου εκφράσεις την δική σου άποψη, πώς θα το αντιμετώπιζες εσύ δηλαδή.

 

Roukat

ΥΔ χώρου με μειωτικό συντελεστή

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Σε δυόροφη κατοικια με οικ. αδεια 1979 όπου στην άδεια έχει υπόγειο χώρο(-0,8 εως 1,50) ο οποίος δεν έγινε ποτέ καθώς η οικοδομή

σηκώθηκε κατα 0,80 οπότε πλεον έχουμε pilotis που την έχουν για στάθμευση και δεν θέλουν προς το παρών να την κλείσουν, δηλώνουμε ως παράβαση:

1. μόνο ΥΥ υπογείου;

2. ΥΥ όλης της οικοδομής;

3.ΥΥ και αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΒΧ(νομίζω καταργήθηκε στον 4178);

Edited by Δημήτρης Kls
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.