Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Δημήτρης

1. Από την στιγμή που το υπόγειο δεν κατασκευάσθηκε στη "υπόγεια στάθμη του" βάσή της άδειάς του τότε θα πρέπει να μπει σαν ΥΔΚΧ

2. Ναι

3. Ναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι να κανω μια ερωτηση που ισως ειναι προφανης ή εχει απαντηθει πολλες φορες..εχω ισογεια οικοδομη με υπογειο οπου στο υπογειο εχει γινει αλλαγη χρησης ως κυριος χωρος,αυτο το περναμε ως υπερβαση δομησης κυριου χωρου με μειωτικο συντελεστη,ομως ςχει γινει και επεκταση του υπογειου κατα 20 τ.μ. χωρις να εχω υπερβαση καλυψης,αυτο πως το περναμε??παλι ως υπερβαση δομησης κχ με μειωτικο???

Αν ή προσθήκη των 20 μέτρων είναι στην ίδια στάθμη με το αρχικό τότε ισχύουν τα ίδία πράγματα

Δεν παίζει ρόλο αν είναί εντός ή εκτός καλ

Link to comment
Share on other sites

4. Βάζω και αλλαγή χρήσης??

αυτη την απορια την εχω κ εγω

οταν το υπογειο (με οα) μετατρεπεται σε κατοικια, χρειαζεται και αλλαγη χρησης?

Link to comment
Share on other sites

@Δημήτρη

 

Μήπως η διαφορά στη στάθμη του υπογείου προήλθε από ΜΗ ΜΠΑΖΩΜΑ του περιβάλλοντα χώρου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

 

Μία διευκρίνηση:

1) ΜΠΟΡΩ να έχω μειωτικό σε υπόγεια στάθμη παντελώς αυθαίρετου κτίσματος?? (Θεωρώ όχι)

2) ΜΠΟΡΩ να έχω μειωτικό σε υπόγεια στάθμη, χρήση ως αποθήκη, σε παντελώς αυθαίρετο κτίσμα?? (Θεωρώ όχι)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!! Ευχαριστώ Ιάσονα!

 

Πίστευα ότι ο μειωτικός για το υπόγειο πάει μόνο στα κτίσματα με ΟΑ λόγω αυτού:

 

Εγκύκλιος4, Άρθρο 18 (Νο36)

Επίσης ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται για αυθαιρεσίες σε νοµίµως 

υφιστάµενες υπόγειες στάθµες, δηλ. µε βάση οικοδοµική άδεια και µόνο στην περίπτωση 
που το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθµη που προβλέπεται στην οικοδοµική 
άδεια. Στην περίπτωση αυτή όταν υπάρχουν εκσκαφές στον περιβάλλοντα χώρο της 
υπόγειας στάθµης εφαρµόζεται η παρ. 2 του άρθρου 19 του ν. 4178/13. 
Link to comment
Share on other sites

Mεταφέρω το σχετικό απόσπασμα του Ν.4178/2013 - Άρθρο 18 παρ. 6 ".......Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ.79/Α΄), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%.....".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.