Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Y.Y. νομιζω οτι δεν πρεπει να βαλω γιατι οι οροι δομησης στην περιοχη επιτρεπουν 2 οροφους (7μ+στηθαιο)

Η αδεια εκδοθηκε με 1 οροφο (3μ+στηθαιο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν η στάθμη του υπογείου τηρήθηκε και ΜΕΤΑ ήρθε το ξεμπάζωμα ή η μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντα χώρου, τότε ΔΕΝ έχουμε ΥΥ, αλλά μόνο μία ΛΠ για το ξεμπάζωμα ή τη μη ολοκλήρωση.

Για το ότι έχει γίνει κατοικία, έχουμε ΥΔ. Επίσης, θα εξέταζα μήπως αυτή η ΥΔ είναι ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ, διότι η στάθμη του "υπογείου" έχει τηρηθεί, απλά ήρθε το ξεμπάζωμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνουμε οπως σου απαντησα εν μερει  αλλα κοιτα τι γραφει

κ νομιζω δεν εγινε ξεμπαζωμα  αλλα εκσκαφη κ δημιουργια οροφου που μπορει κ ολο να μην ειναι υπογειο ουτε κατα ΓΟΚ ουτε κατα ΝΟΚ ,,,,,οποτε μαλλον μιλαει για οροφο κ γιαυτο λεω ΥΥ,

Ισως καταλαβα λαθος μια τομη θα μας πεισει :smile:

 

<<Πειτε μου τη γνωμη σας για την εξης περιπτωση: 

 

- Εκτος σχεδιου

- Αδεια =  ΙΣΟΓΕΙΑ κατοικια 100μ2   (με καμια προβλεψη για υπογειο)

 

Στην πραγματικοτητα η θεμελιωση εγινε σε τετοια σταθμη που με το "καταλληλο" ξεμπαζωμα (εγινε ξεμπαζωμα απο την 1 μονο πλευρα) πλεον στην ξεμπαζωμενη πλευρα εχουν δημιουργηθει:

i) μια ΙΣΟΓΕΙΑ κατοικια (τα ξεμπαζωμενα αυθαιρετα 100μ2)

ιι) Η προβλεπομενη απο την αδεια ισογεια κατοικια (100μ2), η οποια ομως πλεον απ'αυτη την πλευρα εχει γινει ΟΡΟΦΟΣ...

***Απο τις υπολειπες 3 πλευρες συνεχιζω να βλεπω μια "ισογεια κατοικια" (τα 100μ2 της αδειας), αφου δεν εχω ξεμπαζωμα

Link to comment
Share on other sites

Οκ, εχεις δικιο σ'αυτο που λες και καλα καταλαβες. (οτι δεν ειναι ξεμπαζωμα, αλλα εκσκαφη)

Αν υποθεσουμε ομως οτι βαζω Υ.Υ. (3μ στην προκειμενη περιπτωση, αφου η αδεια ελεγε οτι θα γινει 1 οροφος ενω εγιναν 2 οροφοι εκμεταλλευομενοι την κλιση του εδαφους), οταν θα παω να υπολογισω το ΠΟΣΟΣΤΟ Υ.Υ τι θα πω?

 

Κανονικα πρεπει να κανω την εξης διαιρεση:     εκατοστα Υ.Υ. / επιτρεπομενο υψος στην περιοχη * χιλιοστα(που εδω ειναι 1000/1000)

Ετσι ομως θα μου βγει οτι εχω Υ.Υ. 43%  (3μ/7μ) κατι το οποιο δεν ειναι αληθες αφου στην πραγματικοτητα δεν εχω υπερβει το ανωτατο επιτρεπομενο υψος της περιοχης...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση όπου το υπόγειο της άδειας άλλαξε στάθμη προς τα επάνω(έχουμε Υ.Δ. και Υ.Υ.) και δημιουργήθηκε και δεύτερο υπόγειο το οποίο ειναι σε υπόγεια στάθμη

και έχει χρήση λεβητοστασίου και αποθήκης. Η οικοδομική άδεια αφορά σε διώροφη μονοκατοικία με υπόγειο χωρις σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

1) Το δεύτερο υπόγειο το υπολογίζω ως Υ.Δ. με μειωτικο συντελεστή ή υπάρχει καποιος άλλος τρόπος υπολογισμού(αναλυτικός ίσως?) αφού είναι όντως βοηθητικός χώρος και δεν

     θα μέτρουσε στην δόμηση? Ρωτάω περισσότερο γιατι το προστιμο με Υ.Δ. είναι στο μέγεθος κατοικίας.

2) Αν υπολογιστεί ως Υ.Δ. με μειωτικό συντελεστή, τα τετραγωνικά του υπογείου επηρεάζουν τον συντελεστή υπολογισμού προστίμου υπέρβασης δόμησης ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, εχεις δικιο σ'αυτο που λες και καλα καταλαβες. (οτι δεν ειναι ξεμπαζωμα, αλλα εκσκαφη)

Αν υποθεσουμε ομως οτι βαζω Υ.Υ. (3μ στην προκειμενη περιπτωση, αφου η αδεια ελεγε οτι θα γινει 1 οροφος ενω εγιναν 2 οροφοι εκμεταλλευομενοι την κλιση του εδαφους), οταν θα παω να υπολογισω το ΠΟΣΟΣΤΟ Υ.Υ τι θα πω?

 

Κανονικα πρεπει να κανω την εξης διαιρεση:     εκατοστα Υ.Υ. / επιτρεπομενο υψος στην περιοχη * χιλιοστα(που εδω ειναι 1000/1000)

Ετσι ομως θα μου βγει οτι εχω Υ.Υ. 43%  (3μ/7μ) κατι το οποιο δεν ειναι αληθες αφου στην πραγματικοτητα δεν εχω υπερβει το ανωτατο επιτρεπομενο υψος της περιοχης...

YY βαζεις γιατι υπερεβεις το εγκεκριμενο της ΟΑ.Νομιζω 3/7,50

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι nikosantonakas & Clemenza 

Πιστεύω ότι δεν είναι έτσι 

 

Νόμος:

6. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου 
για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτε−
ρικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται 
στο άρθρο 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), εφαρμόζεται μει−
ωτικός συντελεστής 50%.
 
Εγκ 4
36) Παρ. 6 : ∆ιευκρινίζεται οτι η αναφορά στο άρθρο 2 του ν. 4067/12 αφορά αποκλειστικά στον 
ορισµό της σοφίτας. 
Ο µειωτικός συντελεστής 50% εφαρµόζεται σε κάθε περίπτωση κατασκευής 
αυθαίρετου εσωτερικού εξώστη/παταριού και σοφίτας, καθώς και σε κάθε περίπτωση 
αυθαίρετης αλλαγής χρήσης νοµίµου εσωτερικού εξώστη/παταριού ή χώρου στέγης και 
ανεξαρτήτως µεγέθους. 
Επίσης ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται για αυθαιρεσίες σε νοµίµως 
υφιστάµενες υπόγειες στάθµες, δηλ. µε βάση οικοδοµική άδεια και µόνο στην περίπτωση 
που το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθµη που προβλέπεται στην οικοδοµική 
άδεια. Στην περίπτωση αυτή όταν υπάρχουν εκσκαφές στον περιβάλλοντα χώρο της 
υπόγειας στάθµης εφαρµόζεται η παρ. 2 του άρθρου 19 του ν. 4178/13. 
 
Νόμος Αρθρο 19
2. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστί−
μου που αφορά στην υπέρβαση ύψους, στην περίπτω−
ση οικοδομής με οικοδομική άδεια, δεν προσμετράται 
το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από τη 
μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από 
εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν. Το ει−
δικό πρόστιμο για το ύψος, που έχει προκύψει από τη 
μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από 
εκχωματώσεις, υπολογίζεται σύμφωνα με την παραγρά−
φου 5 του προηγούμενου άρθρου.

 

Δηλαδή δεν βάζουμε ΥΥ αλλά μόνο αναλυτικό για ξεμπάζομα και αλλαγή όψεων υπογείου

Επίσεις παρά τις διατυπώσεις της εγκ4 περί νομίμου στάθμης, δηλαδή ότι δεν βάζουμε μειωτικό συντελεστή σε αυθαίρετα, εκτός αδείας, υπόγεια, εγώ καταλαβαίνω ότι η διάταξη του νόμου παρ6 είναι καθολική, δλδ αρκεί ο χώρος να βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη βάση ΓΟΚ.  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι nikosantonakas & Clemenza 

Πιστεύω ότι δεν είναι έτσι 

 

Νόμος:

6. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου 
για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτε−
ρικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται 
στο άρθρο 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), εφαρμόζεται μει−
ωτικός συντελεστής 50%.
 
Εγκ 4
36) Παρ. 6 : ∆ιευκρινίζεται οτι η αναφορά στο άρθρο 2 του ν. 4067/12 αφορά αποκλειστικά στον 
ορισµό της σοφίτας. 
Ο µειωτικός συντελεστής 50% εφαρµόζεται σε κάθε περίπτωση κατασκευής 
αυθαίρετου εσωτερικού εξώστη/παταριού και σοφίτας, καθώς και σε κάθε περίπτωση 
αυθαίρετης αλλαγής χρήσης νοµίµου εσωτερικού εξώστη/παταριού ή χώρου στέγης και 
ανεξαρτήτως µεγέθους. 
Επίσης ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται για αυθαιρεσίες σε νοµίµως 
υφιστάµενες υπόγειες στάθµες, δηλ. µε βάση οικοδοµική άδεια και µόνο στην περίπτωση 
που το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθµη που προβλέπεται στην οικοδοµική 
άδεια. Στην περίπτωση αυτή όταν υπάρχουν εκσκαφές στον περιβάλλοντα χώρο της 
υπόγειας στάθµης εφαρµόζεται η παρ. 2 του άρθρου 19 του ν. 4178/13. 
 
Νόμος Αρθρο 19
2. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστί−
μου που αφορά στην υπέρβαση ύψους, στην περίπτω−
ση οικοδομής με οικοδομική άδεια, δεν προσμετράται 
το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από τη 
μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από 
εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν. Το ει−
δικό πρόστιμο για το ύψος, που έχει προκύψει από τη 
μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από 
εκχωματώσεις, υπολογίζεται σύμφωνα με την παραγρά−
φου 5 του προηγούμενου άρθρου.

 

Δηλαδή δεν βάζουμε ΥΥ αλλά μόνο αναλυτικό για ξεμπάζομα και αλλαγή όψεων υπογείου

Επίσεις παρά τις διατυπώσεις της εγκ4 περί νομίμου στάθμης, δηλαδή ότι δεν βάζουμε μειωτικό συντελεστή σε αυθαίρετα, εκτός αδείας, υπόγεια, εγώ καταλαβαίνω ότι η διάταξη του νόμου παρ6 είναι καθολική, δλδ αρκεί ο χώρος να βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη βάση ΓΟΚ.  

εδω δεν εχει καν υπογειο ,εχει κανει οπως τελικα παραδεχεται ισογειο κ οροφο...αυτο καταλαβαινω

Οταν λογω κλισης εδαφους ανεβαζουμε την εγκεκριμενη σταθμη κ δημιουργειται απο κατω χωρος ακομα κ απο τις 3 πλευρες θαμενος ουτε υπογειο ειναι ,ουτε υπογεια σταθμη,παρα μονο για τυχον διαχωρισμενο απο τον υπολοιπο χωρο ,τμημα που πληρει κατα ΝΟΚ προδιαγραφες υπογειου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.