Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Εγώ το ξαναδιαβάζω και καταλαβαίνω ότι βαθύνε ή θεμελίωση και σε συνδυασμό με το ξεμπαζωμα προέκυψε το ισόγειο ( το οποίο λόγο ξεμπαζωματος είναι ισόγειο) άλλωστε το νόμιμο κτίσμα, λέει ότι από τις τρεις πλευρές το βλέπει σαν ισόγειο άρα η στάθμη του έχει διατηρηθεί.

Επομένως, όπως έγραψα πριν, δεν νομίζω να τίθεται θέμα ΥΥ αλλά μονό ΎΔ με μειωτικό (βάσή νόμου , περί υπογείων σταθμών)

 

Επίσης, ο έλεγχος για αυθαίρετα γίνεται κατά ΓΟΚ ή σύγκριση των αυθαίρετων μεγεθών (για την εύρεση κατηγορίας και υπερβάσεων ) γίνεται κατά ΝΟΚ όσο αφορά υψος και ενδεχομενος κάλυψη και σημερινών ορών δόμησης

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ το ξαναδιαβάζω και καταλαβαίνω ότι βαθύνε ή θεμελίωση και σε συνδυασμό με το ξεμπαζωμα προέκυψε το ισόγειο ( το οποίο λόγο ξεμπαζωματος είναι ισόγειο) άλλωστε το νόμιμο κτίσμα, λέει ότι από τις τρεις πλευρές το βλέπει σαν ισόγειο άρα η στάθμη του έχει διατηρηθεί.

Επομένως, όπως έγραψα πριν, δεν νομίζω να τίθεται θέμα ΥΥ αλλά μονό ΎΔ με μειωτικό (βάσή νόμου , περί υπογείων σταθμών)

 

Επίσης, ο έλεγχος για αυθαίρετα γίνεται κατά ΓΟΚ ή σύγκριση των αυθαίρετων μεγεθών (για την εύρεση κατηγορίας και υπερβάσεων ) γίνεται κατά ΝΟΚ όσο αφορά υψος και ενδεχομενος κάλυψη και σημερινών ορών δόμησης

καλημερα ponireas  ας ανεβασει μια τομη να το δουμε....τωρα μιλαμε υποθετικα

<<Επίσης, ο έλεγχος για αυθαίρετα γίνεται κατά ΓΟΚ>>επειδη το αναφερεις κ αλλου ο ελεγχος  ΤΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΩΝ  γινεται σε σχεση με την ΟΑ

Link to comment
Share on other sites

<<Επίσης, ο έλεγχος για αυθαίρετα γίνεται κατά ΓΟΚ>>επειδη το αναφερεις κ αλλου ο ελεγχος  ΤΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΩΝ  γινεται σε σχεση με την ΟΑ

 

Ναι αυτό εννοώ και εγώ, ο έλεγχος γίνεται με τις μελέτες της ΟΑ, δηλαδή με τις διατάξεις του ΓΟΚ που είναι ο κανονισμός με τον οποίο εκδόθηκε η ΟΑ

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία με Ο.Α. προβλεπόταν υπόγειο και ισόγειο. Στην πραγματικότητα έγινε ισόγειο και όροφος με ξεμπάζωμα και ταυτόχρονη ανύψωση της οικοδομής. Πώς το χειρίζομαι αυτό σαν αυθαιρεσία; Την υπερύψωση την βάζω ως ΥΥ; Σε ποια τετραγωνικά, του "ισογείου" ή του "υπογείου";

Επιπλέον, τα τετραγωνικά του βάσει Ο.Α. υπογείου τα βάζω με μειωτικό συντελεστή;

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

 

Λες ότι το κτίριο ανυψωθηκε κατά ένά μέρος και ξεμπαζωθηκε κατά ένά άλλο.

Τι θα έκανα εγώ :

 

ΥΥ σε όλα τα τμ

 

Για την ΥΔ :

Θα διαπίστωνα αν ή σημερινή στάθμη του ισογείου θα μπορούσε να ήταν στάθμη υπογείου κατά την κατασκευή του (πχ με μπάζωμα έως 1.5 μ αν ήταν επικλινές το εδαφος)

Αν μπορούσε τότε θα έβαζα ΎΔ με μειωτικό, αλλιώς ΥΔ χωρίς

 

Λοιπή παράβαση για αναλυτικό ξεμπαζωματος και τροποποίηση ανοιγμάτων υπογείου

Link to comment
Share on other sites

YY σε όλα τα τετραγωνικά!!!

 

Δηλαδή σε 4 όροφη με ισόγειο και υπόγειο που δεν τηρήθηκε η στάθμη θεμελίωσης θα έβαζες ΥΥ σε όλη την οικοδομή!!! και όχι μόνο στον τελευταίο όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Το ΥΥ σε όλα τα τετραγωνικά για μία ανύψωση της στάθμης θεμελίωσης δεν είναι υπερβολικό; Οι όροφοι δεν έχουν ΥΥ. Και το πρώην υπόγειο και το πρώην ισόγειο έχουν πραγματοποιημένα ύψη βάσει αδείας.

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι υπερβολικό αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να βγάλω άλλη ερμηνεία.

 

Η διαπίστωση της αυθαιρεσίας γίνεται σε σύγκριση με της εγκεκριμένες μελέτες τις αδείας. Όταν στην κάτοψη ενός διαμερίσματος υπάρχη στάθμη +3.0 και στην πραγματικότητα έχει κατασκευασθεί σε στάθμη +4,5 τότε αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει αυθαιρεσία.

 

Επίσης όταν μία πολυώροφη οικοδομή ανυψώνεται μονοκόμματα, με πια λογική θα χρεώσουμε την υπέρβαση του ύψους μόνο στον τελευταίο όροφο ; Δεν προκύπτει από πουθενά και δεν είναι λογικό ούτε δίκαιο.

 

Μια σκέψη θα ήταν να μοιράσουμε την υπέρβαση ύψους σε όλους τους ορόφους αλλά ούτε και αυτό προκύπτει από την νομολογία.

 

Αρα ή πιο ασφαλής μέθοδος είναι θα ήταν να χρεώσουμε την ΥΥ σε όλα τα τμ του κτιρίου, αλλιώς περιμένουμε διευκρίνηση.

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

ΥΥ μονο στον οροφο με τη μεγαλυτερη καλυψη  αν αφορα μια ιδιοκτησια  ??????????η τα τετραγωνικα καθε οροφου με επιμερισμο της ΥΥ

στη περιπτωση πολυοροφης επιμεριζεται ανα οροφο ,ετσι ελεγε η ΛΕΜΠΕΣΗ στο 4014

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.