Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)

Recommended Posts

Ευχαριστώ ponireas,

δυστυχώς αυτό πίστευα κι εγώ ότι ισχύει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ ponireas,

δυστυχώς αυτό πίστευα κι εγώ ότι ισχύει.

Γιατί δυστυχώς ;

Μονό αναλυτικό έχεις, όχί ΥΔ

 

thetisk, on 15 Apr 2014 - 12:41, said:snapback.png

Καλημέρα,

σε  οικοδομή διώροφη με α' υπογειο (αποθήκες κατα την οικοδομική άδεια) και β' υπόγειο με χώρους στάθμευσης (το οποίο καταλαμβάνει την μισή επιφάνεια του α' υπογείου), κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε ότι  :

1. αλλαξε χρήση το α' υπόγειο απο βοηθητική χρήση σε κύρια χρήση.

2. Επεκτάθηκε το β' υπογειο κάτω απο όλη την επιφάνεια του α' υπογείου (αποθηκες)

3. Οι στάθμες κατασκευάσθηκαν σύμφωνα με την οικοδομική άδεια

Πραγματοποιήθηκε αυτοψία απο την πολεοδομία και καταγράφηκαν οι ως άνω αυθαιρεσίες. Πήγα την δήλωση του 4178 στην πολεοδομία για την διαγραφή του προστίμου και ο υπάλληλος μου είπε ότι βάσει της εγκυκλίου 4 δεν εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής στις επεκτάσεις του β' υπογείου βασιζόμενος στο "ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται για αυθαιρεσίες σε νομίμως υφιστάμενες υπόγειες στάθμες, δηλ. με βάση οικοδομική άδεια..." 

Ποια είναι η αποψή σας??? Εσείς πως αντιμετωπίζεται παρόμοια θέματα.?? Το β' υπόγειο στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει στην οικοδομική άδεια.!!!!!

Η πολεοδομία δεν έχει καμία δουλειά να ελέγξει εσένα.

Εσύ σφραγιζεις και παίρνεις την ευθύνη της δήλωσης.

Ξέρω και άλλες περιπτώσεις "αυθαίρετων" υπαλλήλων πολεοδομιων, δυστυχώς η μονή λύση έιναι δικηγόρος και αγωγή

Edited by yian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση ponireas

Δυστυχώς αν δεν διορθωθεί η δήλωση δεν διαγράφονται τα πρόστιμα. Το σημαντικό  ερώτημα είναι όμως αν έχουν δίκιο στην ερμηνεία της εγκυκλίου 4 ??

Εγω θεωρώ πως όχι, απο την στιγμή που το β' υπόγειο υπήρχε στην άδεια. Απο την άλλη δεν είναι λιγο παράλογο να μην παίρνει μειωτικό συντελεστή ένας αυθαίρετος υπόγειος χώρος που δεν υπήρχε στην οικοδομική άδεια?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά την εγκύκλιο 4 ψηφίστηκε η τροποποίηση του παραρτήματος Α (νόμος όχι εγκύκλιος) που δεν μιλά για νόμιμες υπόγειες στάθμες,αλλά για υπόγειες στάθμες γενικώς.

 

Όπως και να έχει αρμοδιότητα για τον έλεγχο του προστίμου σύμφωνα με το άρθρο 25 παρ 9 του 4178/2013 διενεργείται από ελεγκτές δόμησης ύστερα από καταγγελία κατά της πράξης υπαγωγής. Ο υπάλληλος είναι αρμόδιος μόνο για να ελέγχει την αλήθεια και την ακρίβεια της δηλούμενης αυθαιρεσίας και όχι τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου.

 

Γινόταν σαφείς αναφορά για αυτό στις εγκυκλίους για τον 4014/2011.

 

Είναι κάτι που πρέπει να ξαναδιευκρινηστεί από το ΥΠΕΚΑ άμεσα και για τον 4178/2013 γιατί θα γίνει το έλα να δεις.

Edited by jja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πού σωστά τα ανέλυσε ο JJa 

Να συμπληρώσω ότι η διαδικασία περνά από της πολεοδομίες, βασικά, για να πιστοποιήσουν ότι πρόκειται για το αυτό ακίνητο και να στείλουν για διαγραφή στις εφορίες τους σωστούς χρηματικούς καταλόγους.

Στις περισσότερες περιπτώσεις σε εκτος σχεδίου δεν υπάρχουν ούτε δρόμοι ούτε τοπογραφικά, χάνει το παιδί και το παιδί την μάνα.

 

Αν δεν υπήρχε αυτή η περίπτωση η διαδικασία δεν θα πέρναγε καθόλου από πολεοδομίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε επαρχία συμβαίνουν τα καθέκαστα;

Edited by jja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι γειά σας
Θέλω να θίξω το θέμα του υπογείου σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του υπεκα
Αν θεωρήσουμε οτι μειωτικό συντελεστή παίρνουν τα υπόγεια που έχουν θεμελιωθεί στο υψόμετρο της αδείας τότε οι ιδιοκτήτες την έχουν βαψει
Γιατι στην δική μου περίπτωση με υπόγειο σε διοροφη οικοδομή με αδεια συμβαίνει το εξής
Α) Η υψομετρική διαφορά του δρόμου είναι μεγαλυτερη απο αυτην της αδείας
Β)Το υπόγειο έχει θεμελιωθει σε υψηλότερη στάθμη απο αυτην της αδείας και έχει γίνει κατοικία
Γ) Το υπόγειο εξέχει από το διαμοφωμένο έδαφος κατά  1.70μ  Δεν είναι σε καμμία πλευρά ισόγειο
Δ) Ανήκει στην κατηγορία 5
Αν τηρήσω αυτο που λεει η εγκύκλιος και δεν το βαλω με μειωτικο συντελεστη το προστιμο ανερχεται στις 9.000 ευρω
ενω αν μπει με μειωτικο συντ πηγαινει στις 5000 ευρω. Ειναι δυνατον οι ιδιοκτήτες να πληρώνουν τετοια πρόστιμα?
Εξ΄ αλλου ο προηγούμενος μηχανικός μπορουσε από τον γοκ να το τοποθετησει σε υψηλοτερη στάθμη λογω υψομετρικής διαφορας του οικοπέδου
αλλά δενξέρω γιατί δεν το έκανε και τώρα με τον 4178 δημιουργείται πρόβλημα
Ποια ειναι η γνωμη σας?
Ευχαριστώ

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
yian

Edited by yian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

προσπαθώ να καταλάβω και εν συνεχεία να πράξω αναλόγως για την ακόλουθη περίπτωση.

 

Ιδιώτης, σε νομίμως υφιστάμενο ισόγειο κτίσμα το οποίο είναι σε ύψος 1,50μ από το έδαφος, έσκαψε ακόμα 50εκ, και δημιούργησε υπόγειο χώρο - αποθήκη Ε=25τ.μ. και ύψους 2,00μ, εντός του νομίμου περιγράμματος.

Καθώς δεν είναι νομίμως υφιστάμενη στάθμη, μπορεί να έχει Μειωτικό Συντελεστή, ή θα πάει ως κύριος χώρος; Και αν πάει ως ΚΧ, το οτι είναι αποθήκη δεν παίζει ρόλο; (ενω αν ήταν ισόγεια αποθήκη <50τ.μ. θα είχε Μειωτικό συντελεστη).

Δεν είναι περίεργο που αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη έχει μειωτικό συντελεστή ενω υπόγεια αυθαίρετη αποθήκη δεν έχει;

 

Τελικά μπορεί να έχει μειωτικό συντελεστή;

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την εντύπωσή πως κάποια στιγμή θα βγει οδηγία ότι ένιαι κάτω από 2.2 υψος, να υπολογίζεται με αναλυτικό.

 

Τώρα ,για το δικό σου ,αν ήμουν στην θέση σου θα το ονομαζα ισόγεια αποθήκη και θα του έβαζα μειωτικό και εάν ήταν κάτω από 15 τμ θα το πήγαινα στις αποθήκες κατ 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το υπόγειο ΕΞΕΧΕΙ από το διαμορφωμένο κατά 1.70μ. και δεν είναι σε καμία πλευρά ισόγειο, ενώ είναι και κατοικία ...

 

γιατί εγώ το βλέπω ως κλασική περίπτωση ΚΧ και ΥΥ και εννοείται χωρίς μειωτικό ???

 

Το πόσο θα πληρώσει ο κάθε ιδιοκτήτης, ας το σκεφτόταν τόοοοτε που έχτιζε το αυθαίρετο ή που διάλεγε μηχανικό για να του χτίσει το "νόμιμο" υποτίθεται σπίτι!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.