Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ πως ναι. Αλλά καλύτερα να συμβουλέψεις τον πελάτη σου να μην πληρώσει εφάπαξ αν έχει μεγάλο πρόστιμο. Μπορεί να θυμηθούν την ερωταπάντηση και να την ξαναβάλουν σε καμιά επόμενη εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι  , 

 

Σε μονοκατοικία έχει προστεθεί αυθαίρετη μπαζωτή βεράντα , η οποία  έχει εκ των υστέρων έχει ξεμπαζωθεί  εσωτερικά και  έχουν σκαφτεί  δυο κοιλότητες στο έδαφος , 

όπου στην μια έχει μπει λέβητας και στην άλλη δεξαμενή πετρελαίου. Η είσοδος στον χώρο αυτό γίνεται σχεδόν  έρποντας από μια πλαινή πορτούλα.

 

Επισυνάπτω κάτοψη και τομή.

 

Επειδή δεν μπορώ να μπω στην λογική να υπολογίσω πρόστιμο για μια κατασκευή ύψους 75 cm ως κανονικό χώρο , ακόμα και βοηθητικό , σκέφτομαι να δηλώσω μόνο τους 2 ιδεατούς χώρους  ( λέβητας και δεξαμενή) τους οποίους βάζω με διακεκομμένη στην τομή με μειωτικό συντελεστή και την υπόλοιπη βεράντα με αναλυτικό.

Πως το βλέπετε , στέκει ?

post-1384-0-19550000-1401705749_thumb.jpg

post-1384-0-36515500-1401705772_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι χώροι που δεν έχουν επαρκές ύψος (75 εκ) είναι ήδη υπολογισμένοι στο πρόστιμο με την 1 λοιπή παράβαση της μπαζωμένης βεράντας. Οι προκύπτοντες χώροι λεβητοστασίου-δεξαμενής καυσίμου, με μειωτικό όπως το περιγράφεις. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ετσι ακριβώς το έχω σκεφτεί και αυτό που δεν ήξερα είναι αν σε περίπτωση ελέγχου που στηρίζω το "μη επαρκές ύψος => λοιπή παράβαση" , και πως οριοθετείται κανονιστικά το "επαρκές" ύψος .

 

Για κακή  μου τύχη ρώτησα και το hepldesk του ΥΠΕΚΑ το οποίο ......έχει  πλήρως αντίθετη άποψη :   :sad:

 

Eφ'όσον είναι προσβάσιμος  ο  χώρος ασχέτως ύψους  δηλώνεται κανονικά με m2 (σαν αποθήκη)  !!!! , και φυσικά ισχύει ο περιορισμός των 50 m2 για το μειωτικό συντελεστή..  :shock:

 

Δηλαδή λέω εξομοιώνετε έναν χώρο που με δυσκολία μπαίνεις μπουσουλώντας με έναν κανονικό χώρο πλήρους ύψους ?  Ναι μου λέει , όχι εγώ , έτσι λέει ο νόμος !!....     :evil:

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Παύλο!

Οι χώροι με 0,75 ύψος είναι προιόντα ξεμπαζώματος άρα καλύπτονται από το 500ρικο. Οι υπόλοιποι, με μειωτικό ως υπόγειοι..

Link to comment
Share on other sites

Η βεράντα είναι όλη αυθαίρετη. Απλά έγινε σε 2 φάσεις : Aρχικά μπαζωμένη και μετά από κάποια χρόνια ξεμπαζώθηκε και σκάφτηκε όπως στο σχήμα.

Αρα αφού είναι όλη η βεράντα αυθαίρετη μάλλον δεν μπορώ να ισχυριστώ ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως φίλοι μου εγώ συμφωνώ με την απάντηση του help desk (όσο παράλογη και να φαίνεται η "συμφωνία" μου αυτή.

Ο νόμος είναι σαφής. Δεν αναφέρει πουθενά για κάποιο όριο ύψους και πάνω, που θα μας επιτρέπει να λαμβάνουμε το χώρο ως ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Σε νόμιμο υπόγειο με χρήση βοηθητική έχει γίνει ξεμπάζωμα σε ένα σημείο με πόρτα αντί για παράθυρο.

 

Αυτό κατά τη γνώμη σας εκτός από 1 λοιπή παράβαση είναι και υπέρβαση δόμησης όλου του υπογείου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.