Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ, κάνεις διάγραμμα κάλυψης.

Μετράς τους τοίχους ή όχι ?

Απλά πράγματα, μην το κουράζουμε...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο στην περίπτωση που είχε προσμετρήσει στα τετραγωνικά της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πληροφοριακά και μόνο, η αλλαγή του χώρου από δεξαμενής καυσίμων (σε υπόγειο πολυκατοικίας) σε αποθήκη (ανεξαρτήτως ιδιοκτησιακών θεμάτων) θεωρείται αλλαγή χρήσης? ή όχι επειδή και οι δύο είναι βοηθητικές χρήσεις?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο στην περίπτωση που είχε προσμετρήσει στα τετραγωνικά της άδειας.

 

Αν είχε προσμετρήσει στα τετραγωνικά της αδείας έστω π.χ. μια θέση στάθμευσης 40 τμ (με τοίχους) και πήγαινα τώρα να κάνω αλλαγή χρήσης σε κατοικία χωρίς να μετράω τοίχους 38 τ.μ., τότε τα υπόλοιπα 2 τ.μ. θα εμεναν αποθήκη ?

Δεν νομίζω να στέκει.

Ομοίως αν δεν είχε προσμετρήσει στα τετραγωνικά της αδείας π.χ. υπόγεια αποθήκη, και γίνει τώρα κατοικία, πρέπει και πάλι να προσμετρηθούν οι τοίχοι, αφου αν γίνει διάγραμμα κάλυψης πρέπει να μετρήσουν στην δόμηση.

Κατά την γνώμη μου, σε όλες τις περιπτώσεις μετράμε τοίχους ή κατα περίπτωση μεσοτοιχίες με άλλες κύριες χρήσεις.

 

Για την αλλαγή χρήσης βοηθητικού χώρου (π.χ. αποθήκης κλπ) που είχε μετρήσει στην δόμηση σε κύρια χρήση και την ερμηνεία που κάνω για την 18.5 και την χρήση αναλυτικού, δέχομαι κάθε αμφιβολία και ελπίζω να ξεκαθαρίσει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πληροφοριακά και μόνο, η αλλαγή του χώρου από δεξαμενής καυσίμων (σε υπόγειο πολυκατοικίας) σε αποθήκη (ανεξαρτήτως ιδιοκτησιακών θεμάτων) θεωρείται αλλαγή χρήσης? ή όχι επειδή και οι δύο είναι βοηθητικές χρήσεις?

 

ευχαριστώ

Πιστεύω ότι δεν είναι αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το "χωρίς άδεια" εννοεί ότι, η συγκεκριμένη αλλαγή χρήσης έγινε χωρίς την έκδοση νέας ΟΑ..

Ευχαριστώ φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος συναδελφος να μου πει αν υπαρχει παρανομια σε διωροφη οικοδομη με υπογειο συμφωνα με την ο.α ,οπου τελικως δεν κατασκευαστηκε το υπογειο.

Και αν ειναι παρανομια το οτι δεν κατασκευαστηκε το υπογειο με ποιο τροπο υπολογιζεται το προστιμο για αυτο.Σημειωνω οτι τοσο η θεση του κτηριου οσο και οι διαστασεις του ειναι συμφωνα με την αδεια.

Σας ευχαριστω!!!!!

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα αναλυτικό προυπολογισμό για τις εργασίες μη διαμόρφωσης του υπογείου (μπάζωμα - τυχόν αλλαγή στις διαστάσεις ή τη θέση των στοιχείων του ΦΟ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου δεν αποτελεί παρανομία, εφόσον η θέση του κτηρίου, οι διαστάσεις έχουν ακολουθηθεί.

yian, δεν μπορούμε να κάνουμε αναλυτικό για μια κατασκευή που δεν έχει εκτελεστεί.

 

Επειδή υπάρχει διαφοροποίηση στις μελέτες (π.χ. στον ξυλότυπο θεμελίωσης κλπ) θα πρότεινα την ενημέρωση του φακέλου (αν η άδεια είναι σε ισχύ, συμφωνά με όσα λεει ο ΝΟΚ) ή αλλιώς την αναθεώρηση των μελετών.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι θα ηθελα την γνωμη σας στην εξης περιπτωση.

Κατοικια με υπογειο , βαση αδειας το υπογειο επρεπε να εξεχει απο το φυσικο εδαφος 1,4 μ. , στην πραγματικοτητα εξεχει 1, 40 οποτε δεν τιθεται θεμα ξεμπαζωματος ειναι συνομμο με την ο.α.

 

Στο εσωτερικο του υπογειου ομως το υψος βαση ο.α. επρεπε να ειναι 2,20 και ειναι 2,65 . Η λογικη μου λεει οτι θα υπολογιστει χωρις υπερβαση δομησης αλλα μόνο υψους και θα χρησιμοποιηθει το 0,2. γιατι ειναι μικροτερη του 20% η υπερβαση υψους. Πειτε μου αν κανω λαθος..?

 

Και κατι ακομα το υπογειο ειναι 180 τ.μ. και ειναι κατασκευη του 1980 το προστιμο της για την υπερβαση υψους βγαινει  350 ευρω . Το παραβολο πως υπολογιζεται οταν εχουμε μονο υπερβαση υψους χωρις υπερβαση δομησης...? Θα χρειαστει να πληρωσει 2000 ευρω...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.