Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Χαιρετώ συνάδελφοι. Τελικά αυτό που δεν έχω καταλάβει για τα υπόγεια.

Έχουμε μια μεζονέτα και το υπόγειο Β.Χ. το όποιο έγινε κατοικία αλλά παραμένει μπαζωμένο κανονικά όπως στην άδεια. Οκ αφού είναι μέσα στο Ν.Π. πάει σαν Υ.Δ.Β.Χ. Η ερώτηση είναι : Το οικόπεδο έχει υπόλοιπο Σ.Δ. Αν μελλοντικά πάει να βγάλει άδεια για ένα ακόμα κτίριο στο οικόπεδο ο υπόλοιπος Σ.Δ. του οικοπέδου προκύπτει αφού αφαιρεθεί το εμβαδόν του υπογείου της υφιστάμενης κατοικίας που ταχτοποιήσαμε με τον 4178?

Δηλαδή θα μετρήσει στην πράξη στο Σ.Δ. το υπόγειο που έχει γίνει κατοικία?? (Αν είναι έτσι καταστραφήκαμε!! :smile:  ασε που θα παει λογικα και κατηγορια 5 αφου το κτιριο σαν Κ.Χ. ειναι 150 μ2 και το υπογειο του 100)!!

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας και καλο Βόλι στις 25!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Σε κάθε άδεια θα προσμετρούν και οι ρυθμισμένοι χώροι στο Σ.Δ . Οπότε αν δεν υπάρχει μεγάλη περίσσεια συντελεστή δόμησης η ρύθμιση είναι μονόδρομος. Δες μήπως μέσα από τις διατάξεις του ΝΟΚ παρ. 6i άρθρο 11 μπορεί να αφαιρεθεί κάτι από το υπόγειο προκειμένου να εκδοθεί άδεια.

Δες επίσης και το συνημμένο έγγραφο, το οποίο κατ ευθεία αναλογία θεωρώ ότι ισχύει και για τις υπαγωγές στο ν. 4178/13

εγγραφο 37018 30-10-012 εκδοση αδειων σε τακτ. χωρους.pdf

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ... αυτο.

 

Αρθρο 25

Ενέργειες αρμοδίων υπηρεσιών

1. Οι αυθαίρετες κατασκευές σε κτίσματα με οικοδομική άδεια κρίνονται αυτοτελώς και δεν
επηρεάζουν, για κάθε συνέπεια, όπως η σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας και η δυνατότητα
μεταβίβασης, τα νόμιμα τμήματα αυτών που λειτουργικά δεν τελούν σε σχέση με την αυθαίρετη
κατασκευή.

2. Στην περίπτωση που το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί
οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μέχρι τις 28.7.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών
μεγεθών, την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης, που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε

συνιδιοκτήτη δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη
οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ευχαριστώ τον φίλο μου από τον Νότο και τον φίλο μου από τον βορά! :smile: 

Επομένως θα μετρήσει στον Σ.Δ. του οικόπεδου το υπόγειο που έχει γίνει κατοικία βαζοντας το στο 4178. (Είναι μια ιδιοκτησία δεν υπάρχει σύσταση).

Άρα το αφήνω όπως είναι κι όταν θα έρθει το ΙΚΑ για το κλείσιμο του φάκελου το πολύ να μου ζητήσει επιπλέον ένσημα.

Διαφορετικά θα χάσει τον υπόλοιπο Σ.Δ. για την πιθανή δεύτερη κατοικία.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης υπογείου στον 4014 είχα αφαιρέσει το εμβαδόν της εξωτερικής τοιχοποιίας και είχα τακτοποιησει μόνο το "καθαρό" εμβαδόν.

Στον 4178 πρέπει να το βάλω όλο το εμβαδόν με την τοιχοποίία?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω σε τέτοιες περιπτώσεις όλο το εμβαδόν (με τους τοίχους δηλαδή).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω πελάτη με ιδιόκτητο ισόγειο κατάστημα με υπόγειο.

Το υπόγειο έχει επεκταθεί παράνομα εντός περιγράμματος και πρέπει να τακτοποιηθεί.

Για το τμήμα αυτό του υπογείου χρειάζεται συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στη σύσταση πως φαίνεται;;;;

Ιασονα στη συσταση το υπογειο φαινεται οπως και στα σχεδια της πολεοδομιας, χωρις την αυθαιρεσια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.