Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Άμα δεν το λαμβάνεις υπόψην σου αυτό που γράφτηκε στην εγκύκλιο βάλε και τα μπαλκόνια στο ποσοστό υπέρβασης.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση. Έχω διώροφη κατοικία  με υπόγειο,με μοναδική παράβαση μη διαμόρφωση  περιβάλλοντα χώρου,(δεν μπάζωσε όσο έπρεπε)καθώς και  αλλαγή όψεων υπογείου που προέκυψε απο το μη μπάζωμα.. Όλα καλά μέχρι εδώ. Μια πολεοδομική παράβαση κλπ.

 

Θέλει τώρα να κάνει σύσταση,έλα μου όμως  που έχει υπολειπόμενη δόμηση και μου προκύπτει το εξής : Φτιάχνοντας τον πίνακα της σύστασης αντιλαμβάνομαι οτι το υπόγειο εφόσον δεν έχει μπαζωθεί ,βάσει νοκ  :

Άρθρο 2: Παρ.87. Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή δεν υπερβαίνει την απόσταση 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

Άρθρο 11: Παρ. 6. Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται:

ι. Για κτίρια κατοικιών ένας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο, προοριζόμενος για βοηθητικές χρήσεις με την προϋπόθεση ότι η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

 

ΑΡΑ παρόλο που δεν έχει αλλάξει χρήση ,εφόσον δεν τηρεί τις προϋποθέσεις του αρθ 11 μετράει στη δόμηση ??? 

Κάπου έχω κάνει λάθος στη σκέψη μου ? Μήπως επειδή τον τιμώρησαν  με την πολεοδομική παράβαση , εγώ δεν πρέπει να ασχοληθώ άλλο με το θέμα των υπερβάσεων και να κάνω τη σύσταση βάσει οικοδομικής άδειας ?  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση. Έχω διώροφη κατοικία  με υπόγειο,με μοναδική παράβαση μη διαμόρφωση  περιβάλλοντα χώρου,(δεν μπάζωσε όσο έπρεπε)καθώς και  αλλαγή όψεων υπογείου που προέκυψε απο το μη μπάζωμα.. Όλα καλά μέχρι εδώ. Μια πολεοδομική παράβαση κλπ.

 

Θέλει τώρα να κάνει σύσταση,έλα μου όμως  που έχει υπολειπόμενη δόμηση και μου προκύπτει το εξής : Φτιάχνοντας τον πίνακα της σύστασης αντιλαμβάνομαι οτι το υπόγειο εφόσον δεν έχει μπαζωθεί ,βάσει νοκ  :

Άρθρο 2: Παρ.87. Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή δεν υπερβαίνει την απόσταση 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

Άρθρο 11: Παρ. 6. Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται:

ι. Για κτίρια κατοικιών ένας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο, προοριζόμενος για βοηθητικές χρήσεις με την προϋπόθεση ότι η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

 

ΑΡΑ παρόλο που δεν έχει αλλάξει χρήση ,εφόσον δεν τηρεί τις προϋποθέσεις του αρθ 11 μετράει στη δόμηση ??? 

Κάπου έχω κάνει λάθος στη σκέψη μου ? Μήπως επειδή τον τιμώρησαν  με την πολεοδομική παράβαση , εγώ δεν πρέπει να ασχοληθώ άλλο με το θέμα των υπερβάσεων και να κάνω τη σύσταση βάσει οικοδομικής άδειας ?  

για να καταλαβω..

η αυθαιρεσια ειναι στη εξωτερικη ανω σταθμη του υπογειου; (εφοσον λες οτι δεν μπαζωσε)

αν ειναι ετσι πραγματι δεν εχεις υπογειο.

Link to comment
Share on other sites

στην εγκύκλιο 4 αρθρο 9 παρ.16 ο ποιητής λέει ότι για τον υπολογισμό του ποσοστού υπερβάσεων συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το σδ...μια ερμηνεία είναι ότι υπόγειες αποθήκες και βοηθητικοί χώροι μπορεί να μη συμμετέχουν στα στα ποσοστά υπέρβασης δόμησης

Προσωπικά συμφωνώ με αυτή την ερμηνεία (η ίδια άποψη εκφράζεται και στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ Πελοποννήσου, δηλαδή ΥΔ 0 => κάτω από 50%) αλλά κατανοώ απόλυτα και όσους διαφωνούν, καθότι γενικά υπάρχει μεγάλη ασάφεια.

 

Ερώτηση.

Υπόγειο γκαράζ στην οικοδ. άδεια, ισόγεια κατοικία στην πραγματικότητα. Δηλώθηκε με το Ν.3843/10. Πιστεύετε πως πρέπει να ξαναδηλωθεί με το Ν.4178/13 επειδή το "υπόγειο" είναι ισόγειο? Εγώ νομίζω πως δεν προκύπτει τέτοια υποχρέωση αφού είτε υπόγεια είτε ισόγεια στον 3843 τα πρόστιμα έβγαιναν τα ίδια. Γνώμες;;;

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ με αυτή την ερμηνεία (η ίδια άποψη εκφράζεται και στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ Πελοποννήσου, δηλαδή ΥΔ 0 => κάτω από 50%) αλλά κατανοώ απόλυτα και όσους διαφωνούν, καθότι γενικά υπάρχει μεγάλη ασάφεια.

 

Ερώτηση.

Υπόγειο γκαράζ στην οικοδ. άδεια, ισόγεια κατοικία στην πραγματικότητα. Δηλώθηκε με το Ν.3843/10. Πιστεύετε πως πρέπει να ξαναδηλωθεί με το Ν.4178/13 επειδή το "υπόγειο" είναι ισόγειο? Εγώ νομίζω πως δεν προκύπτει τέτοια υποχρέωση αφού είτε υπόγεια είτε ισόγεια στον 3843 τα πρόστιμα έβγαιναν τα ίδια. Γνώμες;;;

Υποχρεωμενος δεν εισαι να το δηλωσεις. Σε περιπτωση ομως που μπορει να ειχα επιστροφη χρηματων θα το εκανα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση πάντως του πελάτη δεν νομίζω να πλήρωνα πάλι παράβολα και αμοιβές για να μου επιστραφούν χρήματα, αν και όποτε. Στην προκειμένη περίπτωση η διαφορά στα πρόστιμα είναι μικρή οπότε σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο εφόσον δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Υπόγεια αποθήκη με δικό της ποσοστό στο οικόπεδο γίνεται κατοικία.

 

Δηλώνω ΥΔ.

 

Πως βγαίνει το ποσοστό ΥΔ;

 

Η επιφάνεια που αντιστοιχεί στο ποσοστό ιδιοκτησίας είναι πολύ μικρή. Από την άλλη μεριά η αποθήκη δεν μετράει στη δόμηση. Με τι θα συγκρίνω για να βγάλω το ποσοστό;

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό βγαίνει με τρόπο, άστα να πάνε. Οι συνάδερφοι θα σε ενημερώσουν.

Εγώ πάλι περιμένω, οτι επειδή τελέστηκε σφάλμα όσον αφορά το ποσοστό, ότι θα αναθεωρήσουν.

Δεν μπορεί αποθήκη κατοικίας με έστω 3 χιλιοστά, να υπολογίζει υπέρβαση >200% !

Ας... την συγκρίνουν με το εμβαδόν της υπερκείμενης ιδιοκτησίας ή ... ας συγκρίνουν τα εμβαδά τους με την δόμηση που αντιστοιχεί στο οικόπεδο!  :-x

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.