Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φαινομενικό λειτουργικό panel δημιουργεί πρόβλημα στο string


gregmav

Recommended Posts

Σε μια εγκατάσταση έχω το παρακάτω "κουφό" πρόβλημα:

Έχω 17 πάνελ στο string, μετράω τάση ανοιχτού κυκλώματος και βρίσκω 2-3V...

Μετρώντας σε ομάδες, εντοπίζω ένα πάνελ το οποίο ενώ η δική του τάση είναι σωστά 34V (Voc) όταν το συνδέω με τα υπόλοιπα 16 μου μηδενίζει το string. Ενώ όταν το έχω εκτός, τα 16 τα μετράω κανονικά...

 

Το μέτρησα επίσης μαζί με το διπλανό του και έδειξε σωστή τάση (68V)... 

Ο (πιο μεγάλος στην Ελλάδα) προμηθευτής λέει ότι πρώτη φορά ακούει αντίστοιχο πρόβλημα.

Άλλαξα και τα φισάκια του πάνελ μήπως δεν κάνανε καλή επαφή αλλά τίποτα...

 

Καμιά ιδέα ή αντίστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώντας.... γιατί μόνο αυτό μπορούμε να κάνουμε.... υπάρχει ενδεχόμενο να φταίει καλώδιο ή φις του προηγούμενου ή του επόμενου πάνελ που με το "τράβηγμα" - "λασκάρισμα" του καλωδίου κάνει ή δεν κάνει επαφή.... ή να ευθύνονται οι δίοδοι του πάνελ που λόγω "τρελού" προβλήματος, πάνω από κάποια τάση να κάνουν τα "δικά" τους....

 

Όπως και να έχει, κάνε τις όποιες δυνατές συνδέσεις, ώστε να αποκλίσεις το ενδεχόμενο των καλωδίων - φις, και αν δεν λυθεί το πρόβλημα... επ'όμου και αντικατάσταση του πάνελ.... (αν και έκανες λάθος που αντικατέστησες τα φις και ίσως το βγάλουν εκτός εγγύησης)...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μόνο του δίνει σωστή τάση και ρεύμα. Άλλαξα 2 φορές τα βύσματα με τα ίδια αποτελέσματα.

Τελικά, μετά από πολλά βάλε-βγάλε με τα διπλανά πάνελ στην προσπάθεια μου να εντοπίσω τι ακριβώς φταίει, από μόνο του κούμπωσε κανονικά με τα υπόλοιπα της σειράς και τώρα δουλεύει κανονικά.

Το δεύτερο σύμπτωμα που παρατήρησα πολλές φορές (εκτός του ότι δηλαδή το συγκεκριμένο πάνελ μηδένιζε όλο το string) είναι ότι αφαιρούσε ακριβώς τέσσερα πάνελ (δηλαδή αντί για τάση 17 πάνελ μετρούσα τάση 13 πάνελ)...

Μια μόνο υπόθεση μπορώ να κάνω, ότι δεν πατάνε καλά τα καλώδια του πάνελ μέσα στο junction box του και έτσι άλλες φορές λειτουργεί και άλλες όχι. Βέβαια αυτή η υπόθεση δεν μπορεί να ισχύει στην περίπτωση που μετρούσα τάση 17 πάνελ και έπαιρνα ένδειξη για 13...

Θα το στείλω και στον κατασκευαστή, μήπως και δώσει κάποια λύση... Η προσωρινή λύση βέβαια  αφού δουλεύει είναι "δεν ξανακουμπάω"!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.